10 Saniyelik 10 Sağlık Tüyosu

| Son gözden geçirme: 12/07/2011

Daha uzun ve sağlıklı yaşam için yapmanız gerekenleri derledik.

Sabahları çayınızı yudumlayın
Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre sıcak çay, böbrek kanserine yakalanma riskinizi %15 oranında azaltıyor. DNA üzerinde meydana gelebilecek zararlardan korunma konusunda hem yeşil hem de siyah çaydan daha sağlıklı olan pu-erh çayını bir deneyin.
Akıllıca uyuyun
Gerek az, gerekse fazla uyku ömrünüzü kısaltabilir. İngiliz bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre günde 9 saatten fazla, 6 saatten de az uyumak herhangi bir sebepten dolayı gerçekleşebilecek erken ölüm riskini 2’ye katlıyor. Günde 7 ile 8 saat arası uyumaya özen gösterin.
Lenslerinizi, banyodan sonra takın
Araştırmacılara göre lenslerinizle banyo yapmak, su yolu ile bulaşan mikroplardan dolayı gözünüzün enfeksiyon kapmasına neden olabiliyor.
Şarap için, ince kalın
İsrailli bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre kırmızı şarapta bulunan polifenoller vücudunuzun yağları hapsetmesini engelliyor.
Kontrollerinizi yapın
Beyaz eşyaların bakımına dikkat etmek, çıkabilecek yangınların önlenmesinde oldukça etkili. Örneğin ABD’de her yıl yaklaşık 315 kişi çamaşır makinelerine takılan pamuk birikintileri nedeniyle çıkan yangınlarda hayatını kaybediyor.
Boynunuzu kontrol edin
Yapılan bir araştırmaya göre; kendini belli etmeden yavaş yavaş harekete geçen tiroit, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi %65 oranında artırıyor. Pratik bir kan testi ile tiroit uyarıcı hormon seviyenizi ölçtürebilirsiniz.
Arkanıza yaslanın
Kanada ve İskoçyalı araştırmacılara göre 90 derecelik bir açıyla oturarak omurganızı incitebilirsiniz. Bunun yerine koltuğu biraz geriye yatırıp, ideal olan 45 derecelik geniş açıda oturun.
Spreylerden kurtulun
İspanyol araştırmacılara göre ev temizliğinde haftada bir kereliğine olsa bile sprey ürünler kullanmak astım krizi yaşama riskinizi %76 oranında artırıyor.
Brokolilileri haşlayın

İtalyan araştırmacıların yaptığı son araştırmalara göre brokolinin haşlanması ile birlikte, içinde bulunan kansere karşı etkili bileşenlerin yoğunluğu %30 oranında artıyor.

Uzanın

Diabetes adlı dergide yayımlanan bir araştırmaya göre eğer sürekli oturursanız, vücudunuzdaki kalp hastalıkları, diyabet ve obeziteye bağlı genler tetiklenip harekete geçebiliyor. Televizyon izlerken, kitap okurken ve internette gezinirken uzanıp keyfinize bakın.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM, SLAYT GÖSTERİLERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube