7 Popüler Diyet Efsanesi

| Son gözden geçirme: 08/08/2011

Her gün yeni  keşfedildiği ve hızla kilo vermeyi sağladığı iddia edilen birçok diyet listesi ortaya çıkıyor. İşte işe yaramadığı gibi aslında sağlığınız için zararlı olması muhtemel yaygın diyet efsaneleri…

Efsane 1: Gece yemek şişmanlatır
Gece yemek yemenin kilo aldırdığına dair sağlam bir kanıt bulunmuyor. Bilinen gerçek ise aşırı miktarda kalorili yiyecek tüketmenin kilo alımına neden olduğu ve gece atıştıranların çoğu yüksek kalorili yiyecekleri tercih ediyor. Bununla birlikte gece yemek yemek mide ekşimesi ve hazımsızlığa neden olabiliyor. Bu nedenle yine en iyisi düzenli ve erken saatte yemek.
Efsane 2: Kahve zararlıdır
Bu da çoktan çürütülmüş bir diyet efsanesidir. Makul miktarda (günde 2-3 bardak) kahve düketimi sağlıklı bir diyetin güvenli bir parçasıdır. Aslında araştırmalar kahve tüketmenin tip-2 diyabet, Parkinson hastalığı, safra taşı ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığını gösteriyor. Tabii ki kahveye krema, şeker ve aromalı şuruplar eklemek kahvenin içerdiği kalori miktarını artıracaktır bu yüzden bu tür ilavelerden uzak durmak gerekiyor.
Efsane 3: Ne kadar az yağ tüketirseniz o kadar iyidir
Vücudunuzun üç besine ihtiyacı vardır: Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar. Evet yağlar! Aslında tüm yağlar zararlı değildir. Faydalı yağlar enerji vererek hücrelerin yeniden oluşumunda ve gerekli bazı hormonların üretiminde rol oynar. Tüketmekten kaçınmanız gereken yağlar doymuş yağlar ve trans yağlardır. Bu tür zararlı yağlar tereyağı, mandıra ürünleri ve birçok işlenmiş gıdada bulunur.
Efsane 4: Zayıflamak için daha fazla su için
Suyun vücut için hayati önem taşıdığına şüphe yok ancak gerçekten zayıflamaya yardım ediyor mu? Pek sayılmaz. Eğer su içerek yüksek kalorili meşrubatlardan uzak durabiliyorsanız şüphesiz kilo vermenize yardımcı olur ancak başka hiçbir değişiklik yapmadan yalnızca diyetinize daha fazla su ekleyerek fazlalıklardan kurtulmanız pek mümkün görünmüyor.
Efsane 5: İşlenmiş tahıllardan kaçının
Lif, vitamin ve mineraller açısından zengin olan tam tahıllı gıdaların sağlık açısından faydalı olduğunu biliyoruz. Ancak bu tüm işlenmiş tahıllı ürünlerden vazgeçmek gerektiği anlamına gelmiyor. Örneğin makarna ve mısır gevreği gibi bazı işlenmiş tahıllı ürünler folik asit açısından zengindir. Tam tahıllılar daha sağlıklı bir seçim olsa da arada sırada işlenmiş tahıllı gıdalar tüketmenin bir zararı yoktur.
Efsane 6: Fazla şeker diyabete neden olur
Pasta ve şekerleme sevginizin diyabete neden olacağından mı endişeleniyorsunuz? Bu yersiz endişeden kurtulabilirsiniz zira eğer diyabet rahatsızlığınız bulunmuyorsa şeker yemek bu rahatsızlığa neden olmaz. Diyabet riskini artıran asıl unsurlar aşırı kilo ve egzersizden uzak ve aktif olmayan bir yaşam tarzıdır. Bu nedenle bedeninize bir iyilik yapın ve kalori tüketimini keserek hareket etmeye başlayın!
Efsane 7: Karbonhidatlar kilo aldırır
Bu diyet efsanesine inanmayı bırakabilirsiniz. Tüm karbonhidratlar sizin için kötü olduğu doğru değildir. Ancak insanlar düşük karbonhidratlı diyetlerle kilo veriyor gibi görünüyorlar öyle değil mi? Aslında, bu tür diyetler neredeyse her zaman kalorileri kısıtlarlar ve daha az kalori zaman içersinde daha az kilo alımına neden olur.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET, SLAYT GÖSTERİLERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube