ACE İnhibitörleri

| Son gözden geçirme: 05/04/2011
Yazdır

Kan damarlarını genişletici etkileri ile Yüksek tansiyon ve kalp yetersizliği tedavisinde kullanılan bir ilaç grubudur. ACE (Anjitensin DönüştürücüACE İnhibitörleri Enzim) inhibitörleri böbrek içindeki küçük damarların hasar görmüş olduğu diabetik böbrek hastalığında da kullanılabilir. Genellikle diüretikler veya kalsiyum kanal blokerleri gibi başka ilaçlarla birlikte verilirler. ACE inhibitörleri fetüse zarar verebilir. Bu yüzden gebelikte kullanılmamaları gerekir. Eğer gebeyseniz veya gebe kalmayı düşü anız mutlaka bu konuda doktorunuza bilgi verin.

İlaç kullanımı sırasında bulantı, tat bozukluğu, baş ağrısı, baş dönmesi ve kuru öksürük gibi yan etkiler görülebilir. ACE ilk kullanıldığında tansiyonu hızla düşürüp sersemlik yapabilir. Bu yüzden hastalara ilk dozu akşam yatmadan önce almaları önerilir. ACE inhibitörlerine bağlı olarak gelişen böbrek hasarı nadir görülen ama ciddi bir komplikasyondur.

DİKKAT! ACE inhibitörleri, nonsteroid antienflamatuar (ağrı kesici) ilaçlarla birlikte kullanıldıklarında böbrek hasarı riski artar. Bu yüzden eğer bu iki gruptan ilaçları birlikte almanız gerekiyorsa mutlaka doktorunuza danışınız.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: İLAÇ REHBERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube