Agranülositoz

| Son gözden geçirme: 08/05/2011
Yazdır

Agranülositoz; enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreleri olan nötrofıl sayısının kan dolaşımında çarpıcı bir şekilde düştüğü nadir görülen bir hastalıktır. Bu durum, kemik iliğinde nötrofillerin üretilmiyor olmasından ya da nötrofillerin kan dolaşımına salınmıyor olmasından kaynaklanır. Nötrofillerin koruması olmaksızın vücut bazı tür enfeksiyon türlerine karşı tamamen savunmasız kalır.

Agranülositoza, kanser hücrelerini tahrip ederken birçok faydalı kan hücresini de tahrip eden kemoterapi ile tedavi neden olabilir. Agranülositoz, vücudunuzun faydalı beyaz kan hücrelerini yanlışlıkla istilacı (saldırgan) olarak algılayıp tahrip ettiği bir otoimmun reaksiyonundan da kaynaklanabilir. Daha nadir olarak, penisilin ya da antienflamatuar (iltihap önleyici) ajanlar gibi ilaçlara bir reaksiyon olarak ya da çevresel kimyasallara, solventlere veya diğer tahriş eden maddelere maruz kalınması durumunda meydana gelir.

  • Belirtiler

Çeşitli enfeksiyon belirtileri (boğaz ağrısı, ağız yaraları yada zarürre gibi) yaygındır. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, özellikle reçete edilmiş herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza görününüz. Bazı kişilerde, enfeksiyonlar çabuk ilerler ve daha şiddetlidir. Nadiren, agranülositozlu olan bir kişide enfeksiyon ölümcül olabilir.

  • Tedavi

Doktorunuz, beyaz kan hücresi sayısının düşüp düşmediğini anlamak için kan testleri kullanır. Şüphe duyduğu bir teşhisi, bir kemik iliği biyopsisi ile doğrulayabilir. Neden olan madde ortadan kaldırıldığında, kemik iliğiniz nötrofil üretme kabiliyetini yeniden kazanacaktır. Bu arada doktorunuz, enfeksiyonları tedavi etmek veya önlemek için intravenöz olarak (damardan) verilen antibiyotikler reçete edebilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Kan Bozuklukları

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube