Aktinik Keratoz

| Son gözden geçirme: 07/05/2011
Yazdır

Her yıl binlerce insana, kronik olarak uzun süre güneşe maruz kalma nedeniyle oluştuğundan, solar keratoz olarak da adlandırılan aktinik keratoz tanısı konur. Genellikle pembe ya da kırmızı kahverengi pullu urlardır. Aktinik keratozlar zarasız olmalarına rağmen bazen kaşıntıya ya da hafif ağrıya neden olabilirler. Dahası, aknotik keratozlar “prekanseröz” urlar kategorisine girerler çünkü bir çeşit habis (kötü huylu) deri uru olan yassı hücreli karsinoma dönüşebilirler.

Aslında aktinik kertanozlarınızın olması, cilt kanserine yakalanma riskinizin daha yüksek olduğuna işaret eder. Bu risk, en ölümcül cilt kanseri türü olan habis (kötü huylu) melanomu da içerir. Cildinizin herhangi bir bölgesindeki pullanma ve aşınma bir aydan fazla sürerse, doktorunuzdan bu bölgeyi tetkik etmesini isteyiniz. En iyi sigorta, önlem almaktır.

Aknitik keratozlann kanseröz (kanserleşmiş) deri urlarına dönüşmesi yavaş olduğundan, doktorunuz herhangi bir mevcut yamanızı (patch) dikkatli bir şekilde gözlemlemenizi tavsiye edebilir. Gerekli görüldüğü durumlarda bağımsız keratozlar, fluorourasil adında bir ilaç içeren ve reçeteyle satılan bir kremin günlük olarak uygulanmasıyla birkaç hafta içinde yok edilebilir. Bu krem, uru dondurarak tedavi etmek için sıvı azot uygulamalarıyla birlikte de kullanılabilir.

Doktorunuz, aktinik keratozları almak için lazer ile cilt soyma ya da kimyasal soyma yöntemlerini de kullanabilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Deri, Kıllar ve Tırnaklar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube