Alkali Diyet: Vücudunuzu Asit ve Zehirden Temizleyin

| Son gözden geçirme: 16/10/2013
Yazdır

Vücutta biriken asitler, damar sertliğinden kemik erimesine kadar birçok hastalığa zemin hazırlar. Bunlardan “Alkali Diyet”le kurtulmak mümkün.

alkali-diyet

İleri anti-aging yaklaşımlarını ülkemizde ilk uygulayan hekimlerden Dr. Ayşegül Çoruhlu, “Alkali Diyet” adlı kitabında, vücuttaki asit-alkali dengesini koruyarak toksinlerden arınma ve kilo verme rehberi sunuyor… Beslenme alışkanlığınızı tekrar gözden geçirmenizi sağlayacak olan kitabında Dr. Çoruhlu, bugüne kadar çoğumuzun haberdar olmadığı “Alkali Diyet”le ilgili şu bilgileri verdi…

Genel olarak diyetler belli kon-septlere göredir, kan gruplarına göre olanlar, ağırlıklı protein içerenler, kalori hesabma dayalı olanlar gibi… Tüm bu konseptlerde eksik olan temel nokta, vücudun alkali olmak üzere dizayn edildiğini ve en büyük günlük meselesinin de asit artıkları atmak olduğunu hatırlatmamış olmaktır.

Nasıl beslenmek gerekir?
Normal olarak vücut kendi iç işlemleri sonucu asit artıklar çıkarır. Biz de bu artıkları nefes, dışkı, ter ve idrarla atarız. Ama beslenme seçimlerimizle vücudun atılacak asit yükünü artırabilir veya azaltabiliriz. “Alkali Diyet”te amaç, atılacak asit yükünüazaltmak içm alkali yapan besinleri günlük tüketmektir. Dolayısıyla “Alkali Diyet” bir kısıtlama ve az yemek yeme yerine, alkali yapan besinlere menümüzde yer vermeye yönelik, bir ekleme ve dengeleme diyetidir.

Şimdiye kadar yapılan diyet önerilerinde eksik olan nokta asit-al-kali dengesinin ne kadar önemli olduğuydu. “Alkali Diyet” bu eksik noktayı tamamlamak için yazdığım bir kitaptır. Bu diyete göre, günlük menümüzün en fazla yüzde 30 asitlendiren yiyeceklerden oluşmalı, yüzde 70 alkali yiyeceklerden oluşmalıdır. Asitlenmiş bir bünye az yemek yense dahi kilo kaybetmemeye direnir veya kaybedilen kiloyu çok hızlı geri alır. O sebeple kilo kaybetmek isteyen bir kişi yüzde 20 asitlendiren yiyecekleri, yüzde 80 alkali yapan yiyecekleri tüketmelidir. Alkali yiyecek oranını artırarak hızlı, sağlıklı ve kalıcı kilo vermek mümkündür.

Hangi gıdalar asit yapar?
Vücudu asitlendiren yiyecekler hepimizin zararlı olduğunu bildiği yiyeceklerdir. Örneklersek, hayvansal gıdalar, doymuş yağlar, beyaz unlular, şekerliler, asitli içecekler, hazır gıdalar, işlenmiş etler, şekerli içecekler, alkol, cipsler, kızartmalar ve şekerlemeler… Liste böyle uzayıp gidiyor.

---------- r e k l a m ----------

Biz bunların sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz ve şimdi öğrendik ki bu zararın sebebi, bu yiyeceklerin vücudumuzu asitlendirmesidir. İşte bu tür yiyeceklerden bahsettiğim orandan daha fazlasını tüketmemek gerekir.

Geri kalan miktarlar alkali yiyecekler olmalıdır. Vücutta asit-toksin birikmesi pek çok hastalıkta etkendir. Damar sertliği, insülin duyarsızlığı, osteoporoz, böbrek taşlrı, diş çürükleri, spastik kolon, kabızlık, reflü ve gut hastalığı asitlenmenin etkili olduğu hastalılardan sadece birkaçıdır.

Sağlığımız için iyi olduğunu bildiğimiz yiyecekler de alkali yiyeceklerdir. Tüm sebzeler, meyveler, baharatlar, tohumlar, tohum yağları, zeytinyağı, su içmek, balık, hindi gibi iyi proteinler, baklagiller, işlenmemiş tahıllar gibi…

Limon vücut için alkalidir
Bir de yiyeceklerin dışarda ne oldukları değil sindirim sonrası vücut içindeki durumları önemlidir. Örneğin limon aslında görünürde asitlidir ama sindirildikten sonra vücudun toksin temizlemesine yardım eden bir besindir, yani limon vücut için de alkalidir…

Elma sirkesi ve limon vücut içine girdiğinde toksin atilma işini kolaylaştırır. Toksinler atıldıkça da vücut temizlenir, alkali olur. Karbonat içtiğimiz suyun pH’ını alkali yapar. Suyu daima alkali içmeliyiz. Özetle vücudu zehirden ve artıklardan temizlemenin yani alkali olmaktaki en kolay yol alkali su içmek ve sebze suyu içmektir.

İşte örnek mönü
Alkali Diyet’te kahvaltı, öğle ve akşam yemeği şu şekilde olmalı…

Öncelikle alkali olduğunu söylediğim yiyecekler her öğünde diğerlerinin 4 katı tüketilmelidir. Tüm sebzeler, salata olarak, söğüş olarak, sebze çorbası veya ızgara, haşlama, zeytinyağlı olarak bolca tüketilmelidir.

Badem, ceviz gibi kuruyemişler ve zer-deçal, tarçın gibi tüm baharatlar beslenmede olmalıdır. Lor peyniri ve kefir faydalıdır. Soğuk deniz balıkları ve baklagiller iyi seçeneklerdir. Meyveler iyi antioksidanlardır. Zeytinyağı en iyi yağ seçimlerindendir. Elbette bolca alkali su (1 litre suya bir kaşık karbonat ekleyerek elde edilebilir) içilmelidir.

Asit-Alkali dengesi nedir?
Vücudumuz alkali (temiz) olmak ister, asitler ise atmak istedikleridir. Asitlerle kastedilen vücuttaki toksinler, artıklardır. Terle, idrarla ve nefesle asit artıkları dışarı atarız. Vücutta daima asit ve alkali dengesi olmalı ve bu denge her zaman alkal tarafa kaymalıdır. Vücuttaki asit birikimi fazlalaşır, vücudun alkali rezervi azalırsa hücreler sağlıklı fonksiyon gösteremez. Hücre içinde çöpler birikir ve denge asit tarafa kayar. Vücudun asitlenmesi tüm hastalıklardaki ortak nedenlerden biridir.

Kaynak: Sözcü Gazetesi Sağlık Sayfası

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube