Artrit

| Son gözden geçirme: 07/04/2011
Yazdır

Artrit başlığı altında 100’ü aşkın hastalık yer almaktadır. Bu hastalıkların ortak belirtileri, bazı durumlarda hareketi ciddi bir şekilde kısıtlayabilen ağrı ve eklem sertliğidir. Şayet artritiniz varsa, çeşitli doğal yöntemlerle bu semptomları hafifletmeniz mümkün olabilir.

Eklemlerdeki ağrının nedeni bir yaralanma, romatoid artritte olduğu gibi bir hastalık, besin hassasiyeti veya enfeksiyon olabüir. Doğal ilaçlar doğrudan yaralanma kaynaklı olmayan ağrılar için kullanılabilir. Artritin belli başlı türleri aşağıdaki kutuda açıklanmaktadır.

Belli Başlı Artrit Türleri

Osteoartrit, bir eklemin -genellikle diz veya kalça gibi ağırlık taşıyan bir eklemin- yüzeyini kaplayan kıkırdağın aşınıp yıpranmasıyla ortaya artritçıkar. Bunun üzerine eklemde fazla sıvı birikir, bu da şiş ve ağrıya neden olur ve eklemin hareketliliğini kısıtlar. Osteoartrit 60 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülür. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla yaklaşık üç kat daha fazladır.

Romatoid artrit, eklemlerin yüzeyini kaplayan zarın ve nihayetinde kıkırdağın iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Etkilenen eklemler şişer, sertleşir ve ağrır. Bu tür artrit hastalığı olanlarda, bağışıklık sisteminin normalde enfeksiyonlara karşı koruma için verdiği tepki eklem zarının aleyhine işler. Hastalık genellikle el ve ayak parmakları ile bileklerde başlar. Romatoid artrit hastalığına kalıtımsal olarak eğiliminiz olabilir ve bir veya birden fazla faktör bunu tetikleye-bilir. Bazı hastalarda yorgunluk, anemi, zayıf kan dolaşımı ve tendon, göz ve tiroid bezi sorunları gibi ek semptomlar da görülür. Hastalık genellikle gençlikte veya orta yaşlarda başlar ve kadınlarda erkeklere oranla iki ila üç katı daha fazla görülür. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda romatoid artrite yakalanma riskinin daha az olduğu görülmüştür.

---------- r e k l a m ----------

Enfeksiyonlu artrit, bakteriyel enfeksiyon sonucu eklemlerin iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Bu hastalık, mikropların bir yaradan vücuda girmesiyle veya vücudun başka bir yerinde bulunan, verem, belsoğukluğu veya idrar yolu enfeksiyonları gibi bir enfeksiyonla ilişkili olabilir.

Gut hastalığı, eklemlerde şiddedi ağrı atakları meydana getirir. Hastalığın nedeni kanda ürik asit (bir atık maddesi) seviyesinin çok yüksek olması ve bunun sonucunda eklemde ürik asit kristallerinin oluşmasıdır. Yüksek ürik asit seviyesi böbreklerin yetersiz çalışmasına bağlı olabilir. Genellikle yalnızca bir eklem etkilenir ve bu da çoğu zaman ayak başparmağı olur. Gut atağı sırasında bu eklem kızarır, yanar, şişer ve dayanılmaz derecede ağrır. Gut erkeklerde kadınlara oranla 10 katı daha fazla görülür. Kadınlarda genellikle yalnızca menopoz sonrası ortaya çıkar.

Korunma

Osteoartrit, genellikle yaşlanmayla birlikte eklemlerdeki kıkırdağın aşınması ve yıpranması sonucu hasar görmesiyle ilişkilendirilmekle beraber, genetik bir bileşene de sahip olabilir. Eklemlerinizin zarar görme olasılığını azaltmak için fazla kilo almaktan kaçının, çünkü aşın kilo eklemleri zorlamaktadır. Zarar görmüş kıkırdağı onarmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için bol meyve ve sebze içeren sağlıklı bir beslenme biçimi uygulayın.

Romatoid artriti önlemek için tetikleyici faktörleri bulup bunlardan kaçınmaya çalışın. Bu faktörler arasında sigara, stres ve (olasılık sırasıyla) buğday ve diğer tahıllar, kırmızı et, şeker, hayvansal yağlar, tuz, kahve, süt ürünleri ve patates gibi bazı yiyecekler yer almaktadır.

Bazı kişilerde domates, biber ve patlıcan da ortrin renkleyebilir. Bu yiyecekleri beslenme rejiminizden çıkartarak bir değişiklik olup olmadığını test edin. Böcek ilaçlarından zehirlenmek ve bazı übbi ilaçlar da romatoid artriti tetikle-yen faktörler arasında sayılabilir.

Alkol tüketimini azaltarak gut ataklarım önlemeyi başarabilirsiniz. Her ne kadar eskiden doktorlar gut hastalarına ciğer ve diğer sakatatlar, kümes hayvanları, bezelye ve fasulye yememelerini öneriyorsa da. bu tavsiyeler günümüzde işe yarar nitelikte görülmemektedir.

Tedavi (Doğal Yöntemler & Bitkisel Çözümler)

Artrit tedavilerinin çoğu, iltihabı azaltarak kaslan gevşetmeyi ve ağcıyı gidermeyi amaçlar. Tedavilerin yalnız birkaçı hastalığın temelinde yatan nedenleri düzeltmeyi hedefler.

Sıcak ve soğuk: Sıcak, ağrıları dindirmeye, dolaşıma yardımcı olmaya ve eklemleri yumuşatmaya yarayabilir; soğuk ise yanan ve şiş eklemlere iyi gelir. Aşağıdaki yöntemlerden bir veya birden fazlasını uygulayarak rahatlayabilirsiniz:

Küçük bir havluyu sıcak veya soğuk suya batı-:ıp ıvice sıktıktan sonra kompres uygulayın. Bunu söz konusu eklem veya eklemlerin üzerine koyun.

Bir paket donmuş bezelyeyi havluya sarıp ağrıyan bölgenin üzerine koyun.

Eldiven, çorap veya sıcak tutacak giysiler giyin. Baimumunu veya parafini ılıtın (ısıtmayın). Artritli ellerinizi 10 dakika süreyle bunun içerisine batımı. Mum soğuyunca kolaylıkla soyulup çıkarılır ve yeniden kullanılabilir.

Romatoid artritin verdiği rahatsızlığı gidermek için küvet suyunuza Epsom tuzu (magnezyum sülfat) katın. İki avuç dolusu Epsom tuzu katılmış sıcak küvet içerisinde 15-20 dakika süreyle oturun. (Çok yaşlıysanız veya yüksek tansiyonunuz varsa bu tedavi size uygun değildir.)

Dinlenme ve egzersiz: Çok ağrıyan ve iltihaplı bir eklemin dinlendirilmesi gerekir.

Biraz iyileştikten sonra, eklemi zorlamadan ısıtmak için her gün yaram saat egzersiz yapın. Aynı zamanda, eklemin etrafındaki kaslan esnekleştirmek ve eklemleri yağlayan sıvının üretimini artırmak için kaslan güçlendiren egzersizler de yapın.

Beslenme: Günde beş porsiyon sebze ve meyve içeren sağlıklı bir beslenme rejimi uygulayarak eklemlerinize ve bağışıklık sisteminize ihtiyacı olaıı besinleri sağlayın. Yağlı balık (ringa, sardalye ve somon gibi), sert kabuklu yemişler, tohumlar (özellikle keten tohumu) ve tanı tahıllı gıdalarda bulunan temel yağ asitleri iltihaplanmayı azaltmak için birebirdir. Bazı kişiler ananası faydalı bulur; bunun nedeni büyük bir ihtimalle sindirime yardımcı olan ve besinlerin emilimini artıran bromelain denilen enzimdir. Bromelain öğün aralanııda alındığı zaman iltihaplanmayı azaltabilir ve ayrıca ekstresi de satılmaktadır. Yaban mersini de artride mücadelede yararlı olabilir. Osteoartri-te iyi gelen ve proantosiyanidin diye anılan güçlü antioksidanlar açısından mükemmel bir kaynaktır.

Gut için özel tavsiye: Gut hastalığının neden olduğu eklem ağrılarım gidermek için yukarıdaki tavsiyelere ek olarak aşağıdaki önlemleri de almayı deneyin:

 • Omega-3 yağ asitleri iltihaplan azaltır. Bu nedenle, her gün bu tür yağ asidinden iki tanesini, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dekosapentaenoik asidi (DPA) bol miktarda içeren balıkyağı için.
 • Beta-karoten (turuncu ve sarı renkli sebze ve meyveler), C vitamini (narenciye ürünleri) ve E vitamini (bitkisel yağlar, sert kabuklu yemişler, çekirdekler, baklagiller, yumurta sarısı veya E vitamini takviyesi) ve selenyum (tam tahıllı gıdalar, balık ve sert kabuklu yemişler) bakımından zengin yiyeceklerden bolca tüketin.
 • Kiraz ve yaban mersini gibi meyveler tüketin. Bunlar, gut hastalığına neden olan eklem iltihaplarım azaltmaya yarayan proantosiyanidinler bakımından zengin bir kaynaktır.
 • Alkol tüketiyorsanız azaltın veya tamamen bırakın.

Aromaterapi: Papatya ve lavanta iltihaplan yatıştırabilir. Ardıç yemişi ve servi şişlikleri indirebilir. Karabiber ve mercanköşkün ısıtıcı özellikleri kasları yumuşatır ve ağrıları dindirir. Rumi papatya ve kayeput şiddetli ağrılan hafifletebilir. Hamileliğin ilk 20 haftasında servi ve kayeput yağı kullanılmamalıdır. Ardıç yemişi yağından ise tüm hamilelik süresince uzak durulmalıdır.

 • Ilık, kokulu bir banyo yapın: Küvet suyuna iki damla lavanta yağı serpiştirin. Ağrınız çok şiddetli ise iki damla kayeput veya Rumi papatya yağı da ekleyebilirsiniz.
 • Bir tas ılık suya iki damla lavanta, iki damla da ardıç yemişi yağı ekleyerek bununla sıcak kompres yapabilirsiniz. Bu kanşımın yüzeyine bir bez parçası koyup yağı emdirin ve ardından bu bezi ağrılı eklemin üzerine koyun. Bir havlu ile örtün, havlunun üzerine bir termofor yerleştirin ve 30 dakika tutun.
 • 10 çay kaşığı zeytinyağı veya jojoba yağına ikişer damla ardıç yemişi, karabiber ve Rumi papatya yağı ile beş damla lavanta yağı ekleyerek bir masaj yağı hazırlayın. Bu kokulu yağ karışımını her gün artridi ekleme sürün.

Bitkisel ilaçlar: Durumunuza göre aşağıdaki ilaçlardan birini seçin:

Su yoncası ve kereviz tohumu çayları romatoid artrite iyi gelir. Günde üç kez birer çay bardağı için. Ayrıca çorba, güveç, salata sosu ve pizzalara da kereviz tohumu ekleyebilirsiniz.

 • Şeytan pençesi çayı da romatoid artrite iyi gelir. Bir çay kaşığı otu bir bardak suya koyun ve 15 dakika ağır ağır kaynatın. Günde üç kez birer bardak için. Veya eczanelerden ya da sağlık ürünleri satan dükkânlardan şeytan pençesi hapı alın.
 • Şeytan pençesi hazımsızlık yapabilir; bu durumda kullanmayı kesin.
 • Yabani kekik çayı stres nedeniyle artan artrite iyi gelir. Günde üç kez birer çay bardağı için.
 • Gut için ısırgan otu veya kişniş çayı için. Bu bitkiler böbreklerin ürik asidi atmasına yardımcı olur.
 • Bir veya iki karahindiba kökünü bir litre suyla dolu ağzı kapalı bir tencerede bir saat süreyle kaynatın. Bu çaydan günde üç kez yemeklerden önce için.

Nefes: Bazıları çok hızlı veya derin nefes aldıkları zaman eklem ağrılarının arttığım söylerler. Nefes verirken fazla karbondioksit atmak kam daha alkali hale getirir ve alyuvarların oksijen salmasını engeller. Oksijen bulunmayışı ise daha derin veya hızlı nefes alma ihtiyacım doğurur. Daha yavaş nefes almaya çalışın. Kalp veya akciğerinizde bir rahatsızlık bulunması halinde, nefes egzersizlerine başlamadan önce doktorunuza danışın.

Mutfak dolabındaki ilaçlar: Bazı kişiler aşağıdaki geleneksel ilaçlardan fayda görür:

 • Dört ölçek zeytinyağı, sekiz ölçek kafur ruhu ve bir ölçek acı kırmızıbiber karışımı ile eklemlere masaj yapmak,
 • Bir bardak sıcak suya iki tadı kaşığı elma sirkesi ile bir çay kaşığı balı ekleyip günde iki kere bu karışımdan içmek.
 • İki çay kaşığı toz zencefili kaynar suya atarak hazırlanan çaydan içmek.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

 • Ağrı çok şiddetliyse.
 • Aynı zamanda ateşiniz varsa veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız.
 • Kendi kendinize uyguladığınız tedavilerin bir yararı olmuyorsa.
 • Artritiniz kötüye gidiyor veya hastalığınız sizi uyutmayacak veya gündelik işlerinizi yapamayacak kadar rahatsız ediyorsa.
Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Hastalıklar ve Belirtiler

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube