Ateşli Tifo

| Son gözden geçirme: 12/05/2011
Yazdır

Ateşli tifo, tifo mikrobu içeren kirli suların ya da besinlerin tüketilmesiyle oluşan bakteriyel bir enfeksiyondur. Bakteri, bağırsaklardan kan dolaşımına geçer ve ardından karaciğerle dalakta çoğalır.

Daha sonra safra kesesi üstünden bağırsaklara geçerler. Belirti göstermeyen bireyler, bakterileri sindirim yollannda yıllarca taşırlar ve ardından başkalarına bulaştırırlar.

Ateşli tifoya gelişmekte olan ülkelerde sıkça rastlanır. Bu tip ülkelere gitmeden önce aşı yaptırmak gerekir. Besin güveliğinin zayıf olduğu ülkelerde taze ürünleri ve yerel suları tüketmek sakıncalıdır. Sadece pişmiş yiyecekler ve şişe sularının tüketilmesi gereklidir.

  • Belirtiler

Tifo genellikle ani belirtilerle ortaya çıkar. İştahsızlık, kusma, baş ağrısı ve genel yorgunluk gibi belirtiler etkin olarak meydana gelir. Ardından yüksek ateşle birlikte (genellikle geceleri ortaya çıkar), üşüme, ishal, yorgunluk ve aşırı halsizlik belirir. Tipik tifo isiliği çıkartabilirsiniz (Göğüste ve karında meydana gelen küçük, pembe ve kabarmış benekler) ve dalağınızla karaciğeriniz şişebilir.

  • Tedavi

Tifo olasılığından şüpheleniyorsanız, acilen doktora başvurunuz. Bağırsak bozuklukları ya da kanama gibi önemli komplikasyonlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ateşli tifo, kanınızdan ya da dışkınızdan alınan örneklerdeki bakterinin türüne göre doğrulanabilir.

---------- r e k l a m ----------

Eğer tifo hastasıysanız, bakterilerin öldürülmesi için antibiyotik alırsınız ve susuzluğu önlemek içinse sıvı takviyesi uygulanır. Bu hastalığın tedavisi genellikle hastanelerde yapılır. Enfeksiyonun bulaşmasının önlenmesi için tek başınıza kalmanız gereklidir.

Tümden bir iyileşme süreci haftalarca sürebilir. Doktorunuz tedaviden sonra, bakterinin tamamen yok edildiğinden emin olmak için; birkaç ay dışkınızı teste tabii tutar.

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi (2009)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: Bağışıklık Sistemi ve Enfeksiyonlar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube