Bademcik İltihabı (Tonsilit) ve Anjin

| Son gözden geçirme: 10/04/2011
Yazdır

Tonsilit, bademciklerin iltihap­lanmasıdır. Bademcikler, ağzın arka tarafının gırtlakla buluş­tuğu yerde bulunan, iki tepecik şeklinde görünen, bağışıklık sistemi (immün sistem) dokusudur. Bademcik iltihabı, farenjitin en yaygın sebebidir ve gribe benzeyen belirtileri vardır: Ani ateş ve titreme, baş ağrısı, ağn hissi ve bezelerin şişmesi gibi… Bademcikleriniz kızarır ve büyür, genellikle sanmtırak kremsi bir maddeyle ya da ufak bir parça birikintilerle kaplıdır. Bademcikle­rinizin üstünde bir madde olduğu zaman, boğaz kültürü yapılması zorunludur; streptokok veya başka bakterilerden kaynaklanan iltihap­lanmalarda olduğu gibi.

Bademcik iltihabının daha ciddi bir başka şekli, anjindir (peritonsiller apse). Bu vakada, enfeksiyon bademciklerinizin dip kısımlarına, bunları anjinçevre­leyen dokulara sıçrar ve bir cerahat torbası (apse) oluşur. Boğazınız çok ağrır ve tükürü­ğünüzü yutarken acı çekersiniz. Anjinle birlikte, ağzınızı açmakta zorluk çekersiniz ve konuşmanız değişir (sesiniz, sanki ağzınız sıcak patatesle doluymuş gibi çıkar). Bu belirtiler varsa, doktorunuzu görünüz; antibiyotik tedavisine ek olarak ufak bir cerrahi müdaheleyle, cerahatin dışarı akıtılmasına ihtiyacınız olabilir.

Boğaz ağnlannın daha da ciddi bir şekli, epiglotittir (küçük dil iltihabı). Bu nadir karşılaşılan vakada, epiglot, nefes borusunu kaplayan flep, enfekte olur. Büyür ve nefes borusunu tıkar bu nefes alamamaya ve hatta ölüme sebep olur.

Küçük dil iltihabı, saatler içinde çok ciddi bir aşamaya gelir. Aniden gelişen boğaz ağnsı, ateş, nefes alma sıkıntısı veya sesli ‘nefes alma gibi bir durumunuz olduğu zaman, hemen dokto­runuza gidiniz. Acil antibiyotik tedavisine ve durum düzelene kadar hastanede yatmaya ihtiya­cınız olacaktır.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Kategori: Kulak, Burun, Boğaz

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube