Bademcik ve Lenf Bezlerinin Büyümesi

| Son gözden geçirme: 01/05/2011
Yazdır

Bademcikler ve lenf bezleri çocuklarda sık sık iltihaplanan ve enfekte olan bağışıklık sistemi bezleridir. Bademcikler boğazın arka tarafında görülebilir. Lenf bezleri boğaz ile burnun arkası arasında bulunur.

Bademcikler ya da lenf bezleri büyüdüğünde çocuğunuz nefes alma ve yutkunma sorunları yaşayabilir. Lenf bezleri şişerse duyma kaybı da görülebilir.

Her iki durumda da şişme genelde kendiliğinden kaybolur, genelde enfeksiyon iyileşir ve tedaviye gerek kalmaz. Bazı çocuklarda bezler herhangi bir enfeksiyon olmadan da şişebilir.

  • Belirtiler

Çocuğunuzun boğazına bakarak bademciklerinin şişip şişmediğini görebilirsiniz. Çocuğunuzun sesi boğuk çıkabilir ve yutkunurken canı acıyabilir. Ateş, baş ağnsı ve çene altındaki bezlerin şişmesi de görülebilir. Bazen de bademcikler etrafında apse çıkabilir.

Lenf bezlerinin büyüme belirtileri, burun akması ve bazı çocuklarda ağızdan sesli nefes alma, horlama ve nefes alma düzeninin değişmesidir. Çocuğunuzun sesi de burnu tıkanmış gibi çıkabilir. Ciddi vakalarda belirtiler haftalarca devam edebilir. Çok fazla büyüyen lenf bezleri orta kulakta sıvı birikirse duymayı da etkileyebilir.

---------- r e k l a m ----------

Nefes alma zorlaşabilir ve geceleri çocuğunuzun mızmızlanmasına, uyumasının zorlaşmasına ve kanındaki oksijenin azalmasına neden olabilir. Çocuğunuz nefes almada zorluk çekiyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

  • Tedavi

Çocuğunuzdaki belirtiler birkaç haftadan daha uzun sürüyorsa doktorunuza danışın. Belirtiler ciddi değilse doktorunuz çocuğunuzun durumunu gözlemenizi ve şişmenin geçip geçmediğini kontrol etmenizi isteyebilir. Belirtiler geçmezse doktorunuz şişmeye neden olan enfeksiyonu ortadan kaldırmak için ağızdan alınan antibiyotikler yazabilir.

Bademcikleri ya da lenf bezleri alerjiden dolayı şişen çocuklar alerji belirtilerini kontrol eden ilaçları alabilirler. Sonuç olarak bezlerin şişliği genelde iner.

Bademciklerin ve lenf bezlerinin alınması (tonsilektomi ve adenoidektomi) çocuklarda sıklıkla uygulanan ameliyatlardır.

Ancak günümüzde ancak tıkanma kan dolaşımındaki oksijeni azaltıyorsa, yutkunmakta zorluk yaratıyorsa ve çocuğun uyuma, konuşma ya da duymasına ciddi derecede engel oluyorsa ameliyat yapılmaktadır.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: Çocuk Hastalıkları

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube