Bağışıklığı Güçlendiren 14 Süper Besin

| Son gözden geçirme: 08/10/2012

Mevsim geçişlerinde, gece ve gündüz arasındaki ısı farkı arttıkça hastalıklara yatkınlığımız artar. Bu süreçte yediklerinize dikkat ederek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekir. Aşağıdaki 14 süper besini, düzenli olarak ve yeterli miktarlarda beslenme planınıza alırsanız, hastalıklardan korunabilirsiniz.

Yeşil ve siyah çay
Her gün rahatlıkla içebilirsiniz. Kafeinlisi de, kafein içermeyeni de eşit şekilde etkilidir.
Zencefil ve zerdeçal
Bu iki baharatı yemeklerinize ekleyerek metabolizmanızı temizleyip koruyabilirsiniz. Her ikisinin de toz halini veya taze olarak rendelenmişini kullanın.
Turunçgiller
Greyfurt başta olmak üzere portakal ve mandalina gibi turunçgiller, içeriğindeki C vitamini desteğiyle bağışıklığınızı güçlendirir.
Yoğurt
D Vitamini ve kalsiyum kaynağı yoğurda her öğününde yer verebilirsiniz.
Böğürtlengiller
En çok antioksidan içeriğe sahip olan meyvelerdir. İyi bir bağışıklık güçlendiricidir.
Açai mevesi
Son yılların süper besini olarak öne çıkan bu meyvenin, zayıflamada da etkili olduğu düşünülüyor. Ancak açainin bağışıklık güçlendiren etkisi daha kuvvetlidir.
Sarımsak
İster pişirin, ister çiğ halde tüketin; ama sarımsağı bolca yemeklerinizde kullanın.
Brokoli
En güçlü koruma kalkanımız olan brokoliyi, mevsim geçişlerinde bolca yemelisiniz. Buharda pişirebilir, zeytinyağlı yemeğini veya çorbasını yapabilir, limonlu salata gibi tüketebilir ya da mücver gibi lezzetli alternatiflerini hazırlayabilirsiniz.
Badem
E Vitamini, bağışıklık kalemizin en önemli yapı taşlarındandır. B Vitamini ise stres düşürücü etkisiyle kriz yönetimi için gereklidir. Bu iki vitamini bir araya toplayan bademi her gün yarım avuç tüketmelisiniz.
Buğday ruşeymi
Çinko, B Vitaminleri ve antioksidan içeriğiyle sağlıklı bir tahıl alternatifidir.
Ispanak
Yeni hücre yapımı ve DNA'nın onarımı için etkili olan folat, lif, antioksidan ve C Vitamini kaynağı ıspanak, mevsimin süper besinlerindendir.
Lahana
Kış aylarının müjdecisi, ucuz ve bereketli sebze lahana, glutamin içeriğiyle bağışıklığı güçlendirir. Her rengini ve çeşidini tüketmelisiniz. Özellikle karışık mevsim sebzeleriyle hazırlanmış, bol karabiber ve limon ekleyerek içebileceğiniz lahana bazlı çorbalar, zayıflatıcı, dolaşımı hızlandırıcı ve bağışıklık güçlendiricidir.
Mantar
Selenyum, antioksidan ve B Vitaminlerinden zengin olan mantar, antiviral, antibakteriyel ve tümör önleyici etkileriyle de dikkat çeker.
Kefir
Bu içecek bağırsaklarda çok güçşü bir savunma bariyeri kurar. Günde bir veya iki bardak kefir içmelisin. Ev yapımı veya hazır olması fark etmez; yeter ki düzeli tüketin.

(Kaynak: Women’s Health)

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Kategori: SLAYT GÖSTERİLERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube