Bazal Hücreli Karsinom

| Son gözden geçirme: 07/05/2011
Yazdır

Bazal hücreli karsinom (Bazal hücreli cilt kanseri) en yaygın cilt kanseri türlerinden biridir. Sürekli olarak uzun süre güneşe maruz kalma başlıca nedenidir. Özellikle çocukken uzun süre güneşe maruz kalan açık tenli orta yaşlı kişiler, bazal hücre karsinomuna yatkındırlar. Akne (sivilce) için X-ışını tedavisi görme ve arsenik ile hidrokarbonlara (endüstriyel kirleticiler) maruz kalma da bazal hücre karsinomu riskinizi arttırır.

  • Belirtiler

Bazal hücreli karsinom, yavaşça büyüyen ağrısız bir şişlik ya da nodül olarak başlar. Daha sonra, sert kenarlı açık bir ülsere dönüşür. Bazal hücreli karsionların yaklaşık olarak %90’ı yüzde görülür, fakat vücudun zaman zaman güneşe maruz kalan herhangi bir bölgesinde de -yüzde, kulaklarda, boyunda, sırtta, göğüste, kollarda ve bacaklarda- görülebilirler.

Tümörler neredeyse hiçbir zaman diğer organlara yayılmazlar ve nadiren ölümcüldürler; fakat, yakınlarındaki dokuyu istila edebilirler ve tedavi edilmezlerse oldukça biçim bozucu olabilirler.

  • Tedavi

Bazal hücre karsinomu, tedavi edilebilir; ancak, önlem alma en iyi ilaçtır. Cilt kanserini önlemek için güçlü güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınınız; şapka ve koruyucu güneş kremi kullanınız.

Doktorunuz, cildinizi tetkik ederek ve biyopsi yaparak bazal hücre karsinomu teşhisi koyabilir. Bazal hücre karsinomları alınmalıdır, Bunun için kullanılan yöntemler cerrahi (kesme), krivoşirurji (dondurma), radyasyon tedavisi, elektro cerrahi (hücreleri öldürmek için elektrik akımı kullanılır) ve küretajı (kazıma) kapsar. Mohs mikrocerrahisi olarak adlandırılan, ağrıyı alıcı bir işlem, alınan doku miktarını en aza indirger ve kanserin burun çevresindeki deri kıvrımlarında, göz kenarlarında ve kulak çevresinde görüldüğü durumlarda sıkça uygulanır.

---------- r e k l a m ----------

Bazal hücreli karsion alındıktan sonra, kanserin yeniden oluşmadığından emin olmak için 5 yıl boyunca düzenli olarak sağlık kontrolleri (check-up) yaptırılması tavsiye edilir. Bir bazal hücre karsinomunuz olmuşsa, başkalarının da gelişmesi riski daha yüksektir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: Deri, Kıllar ve Tırnaklar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube