Bikini Bölgesinde Sıfır Pürüz

| Son gözden geçirme: 02/08/2011
Yazdır

Bikini bölgesinde oluşan o küçük ve kırmızı, sevimsiz kabarcıklar pek çok kadının ortak sorunu. Bunlardan -ve sudan çıktıktan sonra hemen bikininizin üzerine geçirdiğiniz şortlardan- kurtulmak istiyorasnız, önerilerimizi dikkate alın.

Kırmızı Döküntüler
Bikini bölgesinde, epilasyon sonrasında oluşan sorunların başında, kırmızı döküntü şeklinde görülen kaşıntılı kabarcıklar geliyor. Küçük noktacıklar halinde birdenbire beliriveren bu kabarcıklar hem çok kötü görünüyor, hem de herkese az önce ne yaptığınızı bir güzel anlatıyor! Dermatoloji uzmanları, özellikle ağda, tüy dökücü krem ve tıraş gibi tüm epilasyon yöntemlerinden sonra oluşan bu döküntülerde sorumlunun büyük ölçüde alerjik reaksiyon olduğunu anlatıyorlar.

Son derece büyük rahatsızlık veren bu sorundan kurtulmanınsa iki önemli aşaması var; epilasyondan hemen sonra duşa koşun ve burada alerjiye yol açan küçük partiküllerden kurtulmak için, bölgeyi ılık suyla iyice yıkayın, ikinci aşama için de, alerjiye karşı reçete edilen antihistaminik bir krem kullanın. Ayrıca, epilasyon için kullandığınız ürünü de, hassas ciltlere özel olanlar arasından seçmenin de alerjileri önlemek için oldukça akıllıca bir yöntem olduğu söylenebilir.

Kanayan Küçük Kesikler
Tıraş sonrasında oluşan küçük kesiklerin en büyük nedeni, tıraşı tüylerin çıkış yönünün aksine doğru yapmak ve tabii bir de bu işi çok aceleye getirmek. Bu nedenle mutlaka tüylerinizin çıkış yönüne dikkat edin ve tıraşı da buna göre yapmaya özen gösterin. Körleşmiş bıçaklar da kesiklere neden olan önemli faktörler arasında; her zaman yeni ve temiz bıçaklar kullanmak, hatta bikini bölgesine özel ürünlerden tercih etmek yine sorunsuz bir tıraşın önemli anahtarlarından.

Aslında epilasyondan sonra cilt yüzeyindeki minik kanamalar sadece tıraştan sonra görülmüyor, Bazen ağda sırasında da tüyle birlikte minik bir parça deri de kalkabiliyor ve bu da küçük noktacıklar halinde kanamaya yol açabiliyor. Bunu önleminin yolu tıpkı tıraşta olduğu gibi yine tüylerin çıkış yönüne dikkat etmekten geçiyor. Aynca ağda öncesi yapılacak hafif bir kese de, tüylerin üzerlerindeki ince deri tabakasından tamamen kurtulmalarını sağlayarak kanama riskini azaltabilir.

---------- r e k l a m ----------

Kanayan noktacıkları nasıl temizleyeceğinize gelince; yapmanız gereken öncelikle onları temiz bir kağıt mendille silmek olmalı. Sonra da üzerlerine antiseptik özellikte bir krem sürmekse enfeksiyon ihtimalini azaltıyor ve bu nedenle asla ihmal edilmemesi gerekiyor.

Kaşınan Küçük Pütürler
Tıraştan veya ağdadan yaklaşık 24 saat sonra ortaya çıkan kaşıntılı pütürler de hem rahatsızlık veren hem de estetik açıdan hiç hoş görünmeyen en önemli sorunlardan. Buna yol açan nedense, çoğu zaman, aşırı kuru cilt üzerine işlem yapmak. Uzmanlann önerisi, cildi aşırı kuru olanların tıraş ya da ağdadan 3-4 dakika önce, uyghıma alanında cilde nem veren jel kıvamında bir ürün kullanmaları.

Defalarca kullanılan tıraş bıçakları da, ciltte bu tip reaksiyona yol açan bir diğer faktör. Bu nedenle tıraş bıçaklanın sık sık değiştirmek ve maksimum 4 defadan fazla kullanmamak gerekiyor.

Gelelim ağdadan sonra oluşan pütürcüklere; bunlara yol açan neden cildin işlem sırasında fazla zorlanması. Bu nedenle ağdayı ya da ağda bandını çok hızlı çekmemek gerekiyor. Ayrıca, ağdadan sonra cilt oldukça hassas hale geliyor ve bu dönemde giyilen çok sıkı giyecekler ya da cildi tahriş eden nitelikte kumaşlar bu soruna yol açabiliyor. İşte bu nedenle en iyisi ağdadan birkaç saat sonra sıkı bir şeyler giymekten kaçınmak.

Ancak iyi haber şu ki, altında yatan neden her ne olursa olsun, bu sorundan pratik bir yolla kolayca kurtulabilirsiniz. Bunun için temiz bir parça makyaj pamuğu alın ve bunu demli çaya batınp, işlem gören bölgeyi bu pamukla silin. Çaydaki antiseptik ve yatıştırıcı maddeler, cildinizin kısa sürede rahatlamasını sağlayacaktır. Fakat eğer sorununuz bir gün içinde geçmez hatta daha kötü bir hal alırsa bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.

Koyu Renkli Kabarcıklar
Batık tüyler de bikini bölgesinde görülen en can sıkıcı sorunlardan, içinde siyahlık bulunan kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan batık tüylerin başlıca sebebiyse, kılın cildi delip yüzeye çıkamaması ve bunun yerine cildin altında büyümesi, bazen de enfeksiyona yol açması.

Bu sorunu yaşıyor ve bir an önce kurtulmak istiyorsanız, temiz bir bezi sıcak suyla ıslatın ve günde en az 2-3 kez, bunu batık tüylerin üzerine sıcak sıcak bastınn. Böylece cildin yumuşayıp, rahatlamasını ve tüyün bir an önce cildi delerek yüzeye çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Batık tüy sorunuyla hiç karşılaşmamak isteyenlerin yapması gereken en doğru şeyse, bol bol kese ve peeling yaparak, tüylerin çıkmasına engel olan ölü ve kalın deri tabakasından kurtulmak olmalı.

Acı Veren, Ağrılı Sivilceler
Bazı durumlarda, yukarıda sözü geçen kabarcıklar enfekte olabilir ve acıyan, ağrıyan sivilce benzeri cilt reaksiyonlarına dönüşebilir. Son derece sıkıntı veren bu soruna karşı antibiyotik yani bakteri öldürme özelliği olan merhemlerden kullanabilirsiniz. Bu merhemleri kullanarak sorunu büyük ölçi ide hafifletebilir ve bu ağrılı sivilcelerin bir-iki gün içinde geç meşini sağlayabilirsiniz. Tıraş ve ağda öncesi işlemi görecek bölgeyi sabun ve suyla iyice temizlemeniz de bu sorunla bir daha kolay kolay karşılaşmamanıza yardımcı olabilir.

Ancak bazen bu sorundan kurtulmak o kadar kolay olmayabilir; başta küçük bir sivilce boyutunda olan kabarcık, çok daha büyüyebilir ve kıpkırmızı bir hal alabilir ve bunda da çoğu zaman sorumlu “stafilokok” adı verilen bir bakteridir. Eğer tarif edilen bu durumla karşılaşırsanız yapmanız gereken tek şey hiç vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak olmalıdır.

Cosmopolitan (08.2011)
© Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: KADIN SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube