Böbrek Hastalıklarının Önlenmesinde 7 Önemli Kural

| Son gözden geçirme: 03/04/2011
Yazdır

Böbrek hastalıkları sinsi bir şekilde ilerleyerek kişinin yaşam tarzını olumsuz yönde etkiler. Son araştırmalara göre kronik böbrek rahatsızlığı bulunanların birçoğu ölümcül bir hastalıkla karşı karşıya olduklarını bilmemektedirler. ABD’nin Tennessee eyaletinde yapılan ve 401 kişiyi kapsayan araştırmaya göre yüzde 75’ten fazla katılımcının 3. Seviyede rahatsızlığı bulunmaktadır. Katılımcıların yüzde 94’ü böbrek problemiyle karşı karşıya olduğunun farkındayken, yüzde 30’luk kesimin böbrek probleminin farkında olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi başlangıç aşamalarındaki semptomların doğru şekilde tanımlanamamasıdır. Ölümcül böbrek hastalıklarının önüne geçmek açısından aşağıdaki 7 önemli maddeyi göz önünde bulundurmak önemlidir:

 1. Aktif olun: Vücudunuzu kontrol etmek adına günde 30-45 dakika egzersiz yapmaya çalışın. Yapılacak herhangi bir tür egzersiz tansiyonu kontrol altına alarak böbrek rahatsızlığını önlemede önemli bir rol oynayacaktır.
 2. Kan şekeri seviyesinin kontrolü: Diyabet rahatsızlığı bulunanların böbrek rahatsızlığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bu sebeple böbreklerin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir. İlk safhalarda bir sorun belirlenirse, böbrek rahatsızlığının önlenmesi kolaylaşacaktır. Doktor denetiminde ilaçlar düzenli olarak alınmalı ve tansiyon kontrol edilmelidir.
 3. Tansiyon kontrolü: Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanların felç ve kalp krizi riski çok daha fazladır. Normal bir insanın tansiyonu 120/80 seviyesindedir. Eğer tansiyonunuz 129/89 ise bu hipertansiyon olarak nitelendirilir. Bu sebeple, düzgün bir diyet içeren sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.
 4. Düzgün beslenme ve kilo kontrolü: Diyetinizde bazı değişiklikler yaparak olası kalp ve böbrek rahatsızlıklarının önüne geçebilirsiniz. Tuzu diyetinizin dışında tutmaya çalışın. Normal bir insan günde 5-6 gram tuz tüketmelidir. Tuzu bunun yerine kullanabileceğiniz kekik farklı baharatlar kullanarak azaltabilirsiniz. Ayrıca dışarda yemek yemekten ve işlenmiş yiyecekler tüketmekten kaçınmalısınız.
 5. Sigarayı bırakın: Sigara içmek kanın böbreklere düzgün bir şekilde iletimini engellemektedir. Düşük kan sirkülasyonu nedeniyle böbrekler düzgün çalışamaz. Böbrek kanseri yüzde 50 oranında sigara kaynaklıdır.
 6. Gereksiz ilaç kullanımından kaçının: Ibupofen gibi ilaçların düzenli kullanımı böbreklerinize zarar vererek böbrek kaynaklı hastalıklara neden olabilir. Bu tür ilaçlar yalnızca gerçekten gerektiğinde kullanılmalıdır. Arterit (Romatizma) ya da bel ağrısı rahatsızlığı olan kişiler bu ilaçları doktor gözetiminde almalıdırlar.
 7. Böbrek check-up’ı: Diyabet, yüksek tansiyon veya obeziteniz varsa ya da ailesinde böbrek hastalığına sahip bir kimse bulunuyorsa, düzenli olarak böbrek kontrolü yaptırmak sizin için bir zorunluluktur.
Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube