Böbrek Toplardamar Trombozu

| Son gözden geçirme: 10/05/2011
Yazdır

Böbrek toplardamarları, kanı böbreklerden dışarı taşıyan damarlardır. Toplardamarlardan birinin kan pıhtısı ile kısmen veya tamamen tıkanması böbrek toplardamar trombozuna yol açabilir.

Böbrek toplardamar trombozuna aynca toplardamarın tümör tarafından tıkanması veya sırta ve karnın arka bölgesine alınan bir darbe de yol açabilir. Aynca nefrotik sendrom sayesinde oluşabilir ve (nadir olsada) susuz kalmış çocuklan etkileyebilir.

Belirtiler arasında, omurganın bir tarafında ve belin alt kısmında hissedilen şiddetli ağrı olabilir. Fakat, böbrek toplardamar trombozu genellikle belirti göstermez.

Doktorunuz, semptomlardan şikayetçi olmanız durumunda, böbrek hasarını gösteren idrardaki protein ve alyuvar miktarını belirlemek için idrar testi yapar. Kan tahlilleri böbreklerdeki fonksiyon bozukluğunu ortaya çıkarır. Damarlardaki kan akışını gösteren ultrason, kan akışını yavaşlatan engelli bölgeleri göstererek böbrek toplardamar trombozunu teşhis edebilir.

Doktorunuz kontrast oluşturabilen bir kimyasalın kasıkta bulunan bir damara enjekte edilmesi ile çekilen özel bir röntgen talep edebilir. Bu kontrast boyası böbrek damarlarına ulaşırken çekilen röntgen görüntüleri pıhtının tıkamakta olduğu bölgeyi gösterir. Bu boyanın yan etkileri görülebilir. Bu sebepten dolayı, yan etkileri olmayan (böbrek damarlarının MRI görüntüsü gibi) testler tercih edilir.

---------- r e k l a m ----------

Tedavi, pıhtılaşmayı azaltan antikoagulan ilaçlar ile sağlanabilir. Damarı bir tümör tıkaması halinde, böbrek kanseri bölümünde değinildiği şekilde tedavi edilir.

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Boşaltım Sistemi

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube