Böcek Isırmaları ve Sokmaları

| Son gözden geçirme: 04/05/2011
Yazdır

Sivrisinek gibi kan emen böcekler ısırdığında deride ufak bir delik açar. Arı, yabanarısı ve eşekarısının iğneleri zehirlidir. İnsanlar böcek ısırması veya sokmasına karşı çeşitli tepkiler gösterirler; ancak çoğu zaman bunun izi bir-iki gün içinde kaybolur.

Bir böceğin tükürük veya zehrine karşı vücudun verdiği alerjik tepki, böceğin ısırdığı veya soktuğu yerde ağrı veya kaşıntı, kızarıklık ve şiş olarak kendini belirtir. Bazı insanların böcek ısırmasına veya sokmasına karşı verdiği tepki çok şiddetli olur; nefes yollarının yaşamı tehlikeye sokacak şekilde şişmesi gibi. Açıklık alanlarda yaşayan bazı kene türü böcekler Lyme hastalığına neden olan bakteriyel bir enfeksiyon yayar; dünyanın bazı bölgelerinde de sivrisinekler sıtma hastalığı taşır.

Korunma

Böcek ısırma olasılığı bulunan yerlerde kol ve bacaklarınızın örtülü olmasına dikkat edin. Pencere ve kapılara tel örgü takın. Bir bardak suya

Kene ısırığı

eklediğiniz beş damla idris otu (citronella) yağını açıktaki yerlerinize sürerek böcekleri kendinizden uzak tutun. Sarımsak yiyin ve her gün B1 vitamini (tiyamin) ve çinko takviyesi alın.

---------- r e k l a m ----------

Tedavi

Genel önlemler: Saf cadı findığı ve kalamin losyonu, sivrisinek ve diğer böcek ısırmaları veya sokmalarından kaynaklanan ağrı ve kaşıntıyı giderir. Buz, aloe vera jeli veya soğan suyu da böcek ısırma ve sokmalarına iyi gelen ilaçlardır.

Arı sokması: Arının iğnesini başparmağınızın tırnağı ile, yana doğru bastırarak çıkarın. Sonra o bölgeyi sıkarak zehri akıtın.

Yabanarısı: Yabanarısı sokarsa o bölgeye hemen limon suyu, sirke veya tarçın çayı sürün. Gerekirse bunu tekrarlayın.

Kene ısırığı: Kene cilde tutunuyorsa, üzerine yağ veya saf vazelin sürerek yerinden oynatın. Sonra bir cımbızla yavaşça büküp çıkarın.

Homeopati: Hypercal krem sürün ve Apis (böceğin ısırdığı veya soktuğu yer kızarır ve şişerse) ya da Cantharis (yakıcı bir ağn varsa) alın.

Aromaterapi: Böcek sokmalarında saatte bir, birer damla lavanta ve çay ağacı yağı sürün.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

  • Kene ısırığından şüpheleniyorsanız, lokal bir kızartı veya yuvarlak bir kızarıklık varsa, grip semptomları veya eklem ağrıları görülürse.

Acil Durumlar

  • Böcek ısırığı veya sokması yüzde, ağızda veya boğazda ise.
  • Kurdeşen, nefes tıkanıklığı, bulantı veya kusma varsa.
Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Hastalıklar ve Belirtiler

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube