Boğaz Ağrısı (Farenjit)

| Son gözden geçirme: 24/04/2011
Yazdır

Boğazın ağrıması ve tahriş olması (farenjit olarak da adlandınlır) boğazınız enfekte olduğu zaman oluşur. Muhtemelen, virüsler boğazın daha fazla ağrımasına sebep olur, bakteriler de boğazı enfekte eder. En çok bilinen bakteryel enfeksiyona – streptokok boğaz ağrısı – streptokok bakteri­leri sebep olur. Bununla beraber, son yıllarda, farenjite aslında başka bekterilerin yol açtığı öğrenilmiştir.

Ayrıca aft (ağızda çıkan küçük yara), postnazal sızma, iritanlar (tahriş ediciler) içine çekmek (tütün içmek gibi) ve çok kuru hava teneffüs etmek de farenjite sebep olur. Birçok farenjit vakası yumuşak, geçici enfeksiyonlardan olşur ancak buna karşın enfeksiyon ciddi ve endişe vericidir.

  • Belirtiler

Genellikle farenjit, boğazda hafif bir gıdıklanma hissiyle başlar ve hızla artan ağrılı bir tahrişe dönüşür, sıklıkla başka beliritleri de vardır. Çok defa farenjit, tedavisiz iyileşir. Bir haftadan fazla süren, ciddi bir farenjit durumunuz varsa; yutkunma, nefes alma veya ağzınızı açmada zorluk çekiyorsanız; mafsal ağnnız, kulak ağrınız, döküntü ve 38 C’den fazla ateşiniz varsa; veya boğazınız ağnyor ve streptokok olan biriyle yakınlaştıysanız, doktorunuzu arayın.boğaz ağrısı

  • Tedavi

Boğazınızı inceledikten sonra doktorunuz, tümünü olmamakla beraber bakterileri en iyi belir­leyen yöntem olan, boğaz kültürü yapabilir. Boğaz ağrınız ısrar ederse, doktorunuz bazı özel kültürler de alabilir.

Değişik olarak, doktorunuz “hızlı streptokok” testi yapabilir. Bu test gereklidir zira, pozitif çıkarsa, doktorunuz bekle­meden streptokokal boğaz ağrınız olduğunu söyleyebilir ve hızla tedaviye başlar (hızlı testin sonuç­ları 5 ile 15 dakika arasında çıkar). Testin sonucunun negatif çıkması, streptokokun yanısıra, başka bakteriyel enfeksiyonlar olduğu anlamına gelir. Boğaz kültürünün sonucu negatif olsa bile, doktorunuz vücudu­nuzun genel durumunu ve belir­tileri değerlendirerek, antibiyotik yazabilir.

---------- r e k l a m ----------

Streptokok boğaz ağrısının tedavisi sadece ağrıyı dindirmek açısından önemli değildir ancak, tedavi edilmemiş streptokok boğaz ağrısı nefrite  ve romatizmal ateşe  yol açabilir. Bu komplikasyonlar her ne kadar 50 yıl öncesine göre daha az görülse de, hâlâ oluşabilmektedir. Doktorunuz antibi­yotik yazacak olursa, kendinizi iyi hissetseniz bile, tüm kutuyu bitir­melisiniz. İlacı erken bırakmak, bakterilere yeniden birleşip ciddi komplikasyonlara yol açma izni verir.

Viral enfeksiyona bağlı boğaz ağrısının tedavisi yoktur. Her halükârda mononükleozunuz yoksa, boğaz ağrınız genellikle tedavi olmaksızın 1-2 hafta içinde geçecektir.

Rahatsızlığı dindirmek için kullanılan ev reçetelerinin içinde, buhar solumak, boğaz pastili kullanmak, tuzlu suyla gargara yapmak ve aspirin içmek (20 yaşm altındaysanız, Reye sendromu riskinden dolayı, aspirin almayınız) veya ağrı için parasetamol (asetaminofen) almak bulunur.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: Kulak, Burun, Boğaz

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube