Bronkodilatatörler

| Son gözden geçirme: 05/04/2011
Yazdır

Akciğerlerdeki hava yollarını açan ve astım veya kronik bronşiti olan hastaların solunumunu rahatlatmak için kullanılan ilaçlardır. BronkodilatatörlerBronkodilatörler inhaler, tablet veya ağır vakalarda buğu banyosu (nebülizer) veya enjeksiyon şeklinde uygulanabilir.

Başlıca 3 ana bronkodilatatör ilaç grubu vardır: sempatomimetikler, antikolinerjikler ve ksantinler. Bazı sempatomimetik ilaçlar nefes yoluyla alındıktan yaklaşık 10 dakika sonra etki gösterirler ve genellikle nefes darlığının kısa sürede giderilmesi amacıyla kullanılırlar. Antikolinerjikler ve ksantinler daha yavaş etkilidir ve solunum rahatsızlıklarının uzun süreli idame tedavisinde tercih edilirler. Farklı gruptan bronkodilatatör ilaçlar I bir arada da kullanılabilirler.

Olası Yan Etkiler

Sempatomimetikler çarpıntı ve titreme yapabilir. Antikoninerjikler ağız kuruluğu, görme bula­nıklığı ve idrar yapma güçlüğüne neden olabilir. Ksantinler ise baş ağrısı ve çarpıntı yapabilir. İnhaler olarak (nefes yoluyla) kullanılan bron­kodilatatör ilaçlar bölgesel olarak etki gösterirler ve kana fazla karışmazlar. Bundan dolayı ciddi yan etkileri yoktur.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: ,

Kategori: İLAÇ REHBERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube