Bulgurun Beslenmemizdeki Önemi

| Son gözden geçirme: 11/02/2013
Yazdır

Bulgur tahıl grubu içinde her zaman en çok tavsiye edilenler arasında yer almaktadır. Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tüketmek, ıspanak, semiz otu gibi yemeklere pirinç eklemek yerine bulgur eklemek  yaptığımız öncelikli önerilerdendir. Peki bulgurun pirincin önünde yer almasının nedeni nedir? Neden bulgur bizler için daha faydalı?

bulgur

Bulgur buğdayın temzilenmesi ve pişirilip kurutulması ile elde edilir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılmasında Türkiye’nin bulgur üretiminde 1. sırada yer alması da büyük paya sahiptir. Türkiye ‘de bulgur tüketimi kişi başı yıllık 12 kg civarındadır.

Bulgurun en önemli faydalarından biri yüksek posa içeriğidir. Bu sayede pirinçten daha düşük glisemik indekse sahiptir ve özellikle diyabetli bireylerde öncelikli olarak tercih edilmesi gerekmektedir. Bulgur ayrıca yüksek protein içeriğine sahiptir. Özellikle kurubaklagillerle tüketildiğinde ete yakın yüksek kaliteli protein sağlanmmış olur. Bir diğer sağlık faydası ise folik asit, B1, Fe,B2 içeriğinden gelir. Bulgur bu vitamin ve mineralleri diğer tahılların birçoğundan daha yüksek miktarda içermektedir. Bulgurun fosfor içeriği de pirinç, makarnaya göre yüksektir. Bu nedenle fosfor kısıtlaması durumunda dikkatli olunmalıdır.

Tahıl grubundan bazı besinlerin besin ögesi değerleri:

---------- r e k l a m ----------

bulgur

Diyetisyen Sedanur Macit

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler:

Kategori: BESLENME & DİYET, Diyetisyen Sedanur Macit

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube