Çocuklarda Baş Ağrısı

| Son gözden geçirme: 01/05/2011
Yazdır

Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi aynı tür baş ağrıları görülür. Yetişkinlerde de görüldüğü üzere nadir rastlanan durumlarda beyin tümörleri ya da menenjit de baş ağrılarına neden olabilir. Sadece çocuklarda görülen bir baş ağrısının nedeni hidrosefalidir.

Çocuklar kulak enfeksiyonu olduklarında da baş ağrısından şikayet edebilirler. Susuz kaldıklarında ya da güneş çarpması durumunda yetişkinlere oranla başları daha çok ağrır.

  • Belirtiler

Çocuklarda görülen migren belirtileri yetişkinlerde görülen belirtilere benzer. Başın bir tarafında başlayan (genelde gözün arka tarafında) zonklama yaratan bir ağrı, bazen de mide bulantısı ile görmenin geçici olarak bulanıklaşması ve bozulması belirtiler arasındadır.

Yetişkinlerden daha sık olarak çocuklarda ana belirti olarak baş ağrısı bulunmayan migren türleri de görülebilir. Hatta bazen baş ağrısı bile olmayabilir.

Sürekli olarak mide bulantısı ve kusma nöbederine neden olan karın migrenleri, göz kaslarının zayıflamasına neden olan oftalmik migrenler (bkz. Şaşılık) ve kafa karışıklığı ya da baş dönmesine neden olan düzensiz migrenler örnek olarak verilebilir. Migrende baş ağrıları arasında hareket hastalığına da sıklıkla rastlanır.

---------- r e k l a m ----------
  • Tedavi

Stresten kaynaklanan hafif baş ağnlan genelde tedaviye gerek kalmadan düzelir. Çocuğunuzun başı sürekli ağrıyorsa, şiddetli bir baş ağrısı çekiyorsa ya da çocuğunuzda memenjit ya da başa darbe alındığını gösteren belirtiler varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Migren için genellikle asetaminofen önerilir; ya tek başına ya da antiemetik bir ilaç ile (fitil olarak verilen kusmayı azaltan ilaç) birlikte kullanılabilir. Bu ilaçlar etkili olmazsa çocuk doktorunuz yan etkileri olan önleyici ilaçlar yazabilir.

Biyolojik geri bildirim çocuğunuza baş ağrısına neden olabilecek fiziksel süreçleri fark ve kontrol etmeyi öğreten bir yaklaşımdır. Çocuklarda migren ve gerilim tipi baş ağrılarının önlenmesinde çok başarılıdırlar. Diğer sebeplerden kaynaklanan baş ağrıları için baş ağnsına neden olan hastalık bulunarak tedavi başlatılır.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Çocuk Hastalıkları

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube