Çocuklarda Kabızlık

| Son gözden geçirme: 01/05/2011
Yazdır

Kabızlık, dışkılamanın nadir ve bazen de acılı gerçekleşmesidir. Çocuğunuz her 3-4 günde en az bir kere tuvalete çıkmıyorsa ve dışkısı sertse, kabız olmuş olabilir. Ancak dışkılama türleri yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da farklılık gösterir. Bazen çocuğunuzun gerçekten kabız olup olmadığını anlamak zor olabilir.

En sık rastlanan kabızlık belirtileri stres, yeterli miktarda lifli besin yememek ya da yetersiz miktarda sıvı almaktır. Çocuklar bir günde dört ile altı bardak su içmeli, bu miktarı sıcak havalarda artırmalıdır.

Tuvalet eğitimi ve gelişimsel değişikliklerin yaşanmakta olduğu 2-5 yaş arası çocuklarda kabızlık çok daha sık görülür. Ev dışındaki tuvaletleri kullanma korkusu da kabızlığa neden olabilir.

Bazı çocuklar da kakalarını tutarlar. Dışkılama güdüsüne cev ap vermemek bir dizi duruma neden olabilir. Bir çocuk kakasını tuttuğunda kakası kalın bağırsakta kalır, burada kuruyup sertleşir ve çıkması zorlaşır. Çocuk bir kere kakasını tuttuğunda bir sonraki dışkılaması acılı olabilir. Bu durum da acıdan kaçınmak için çocuğunuzun kakasını tutmaya devam etmesine neden olabilir.

Bu durum devam ederse dışkılama kalın bağırsağın son kısmını genişletebilir ve bu da dışkılama güdüsünü zorlayabilir. Bazen de rektumda katı dışkılama yanında sıvı dışkılama da görülebilir. Doktorunuz dışkının kolayca geçmesi için ve çocuğunuzun acılı dışkılama korkusu varsa bunu önlemek için mineral yağı gibi yumuşatıcılar ya da rektal fitil verebilir. Doktorunuz söylemeden bu yöntemlere başvurmayın.

---------- r e k l a m ----------

Daha hafif geçen kabız vakalarını çocuğunuza daha fazla sıvı vererek ve beslenmesindeki lif oranını yükselterek geçirebilirsiniz.

Tuvalet kullanmaya yeni başlayan çocuklarda enkoprezis (irade dışı dışkılama) de görülebilir; bu duruma başka sağlık sorunu olmayan gençlerde de rastlanır. Çocuklar tuvaleti kullanmak yerine ya kıyafetlerinin içine ya da gizli noktalara kakalannı yaparlar. Bu durum kabızlıktan da kaynaklanabilir. Konuyu doktorunuza danışın.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Çocuk Hastalıkları

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube