Çocuklarda Karın Ağrısı

| Son gözden geçirme: 01/05/2011
Yazdır

Çocuklarda karın ağrısı, ciddiyeti değişebilecek birçok farklı hastalığın belirtisi olabilir. Birçok çocukta karın ağrısı ciddi birşey değildir. Ancak çocuğunuzun karın ağrısının yanında boğazı ağrıyorsa, ateşi varsa ya da davranışlarında bir değişiklik varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

12 haftalığa kadar yeni doğan bebeklerde karın ağrısının en büyük nedeni koliktir. Mide ve bağırsak iltihabı da sık rastlanan nedenlerdendir. Karın ağrısı çoğu zaman da yeterli temizlenmemiş yiyecekler ya da içeceklerden alınan enfeksiyonlardan kaynaklanır. 5 yaşından sonra duygusal stres de sık görülen nedenlerdendir.

  • Karın Ağrısının Olası Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Apandisit

Belirtiler: Göbek çevresinde başlayan ve birkaç saat sonra karnın sağ alt tarafına ilerleyen sürekli karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, orta derecede ateş (37.7°C ile 38.3°C arası)

Ne Yapmalısınız: Hemen doktorunuzu arayın.

---------- r e k l a m ----------

Doktorunuzun Yapacakları: Doktor, gözlem altında tutmak için çocuğunuzu hastaneye yatırır, röntgen çeker ve bir cerraha danışır. Tedavisi, apendisitin ameliyat ile alınmasıdır.

Mide ve Bağırsak İltihabı

Belirtiler: 2-3 gün ya da daha fazla devam eden karın ağrısı; besin zehirlenmesinden kaynaklanıyorsa ağrı gelir, geçer ve yer değiştirir, kilo kaybı, susuz kalma, iştah kaybı, mide krampları, kusma, ishal

Ne Yapmalısınız: Çocuğunuza bol sıvı verin. Başkalarına geçmesini önlemek için ellerinizi sık sık ve güzelce yıkayın. Çocuğunuzun durumu kötüleşirse ya da belirtiler 5-7 günden daha uzun devam ederse doktorunuzu arayın.

Doktorunuzun Yapacakları: Doktor, su kaybını telafi etmek için damardan sıvı verebilir ve bazı besin zehirlenmeleri için antibiyotik yazabilir.

Kurşun Zehirlenmesi

Belirtiler: Karın ağrısı, uyku hali, iştah azlığı, huysuzluk, kabızlık, okul çağında öğrenme zorlukları, ciddi vakalarda nöbetler

Ne Yapmalısınız: Durum değerlendirmesi yapması için doktorunuzu arayın.

Doktorunuzun Yapacakları: Doktorunuz, zehirlenme olup olmadığını anlamak üzere kan testi yapar. Vücuttaki kurşuna yapışarak vücudun kurşunu yok etmesini sağlayan bir ilaç verebilir.

Migren

Belirtiler: Ciddi ve düzenli karın ağrısı, baş ağrısı (temel belirti), kusma

Ne Yapmalısınız: Durum değerlendirmesi yapması için doktorunuzu arayın.

Doktorunuzun Yapacakları: Migren teşhisi koymak için bir test yoktur. Doktorunuz karın ağrısı için diğer olası nedenleri eleyip migrenden şüphelenirse migren tedavisine başlayacaktır.

Süt Alerjisi ya da İntoleransı

Belirtiler: Karın ağrısı, kusma, ishal, dışkıda kan

Ne Yapmalısınız: Çocuğunuza süt ürünleri vermekten vazgeçin. Durum değerlendirmesi yapması için doktorunuzu arayın.

Doktorunuzun Yapacakları: Doktorunuz, çocuğunuzu muayene edebilir ya da süt ürünleri kesildiğinde karın ağrısının geçip geçmediğini görmek için bekleyebilir.

Streptokok Boğaz Ağrısı

Belirtiler: Ciddi boğaz ağrısı (temel belirti), karın ağrısı, ateş, baş ağrısı, isilik (nadiren), kusma (nadiren)

Ne Yapmalısınız: Durum değerlendirmesi yapması için doktorunuzu arayın.

Doktorunuzun Yapacakları: Doktorunuz, streptokok boğaz testi yapar ve antibiyotik tedavisine başlayabilir.

Stres

Belirtiler: Aralıklı karın ağrısı (başka belirtiler yoksa duygusal stresten şüphelenebilirsiniz.)

Ne Yapmalısınız: Durum değerlendirmesi yapması için doktorunuzu arayın. Çocuğunuzda endişe yaratacak durumlar olup olmadığını göz önünde bulundurun.

Doktorunuzun Yapacakları: Doktorunuz, ağrının seyrini bir süre takip eder ve bazı durumlarda çocuğunuzla konuşmak, sevgi ve güven göstermek işe yaramazsa sizi bir uzmana yönlendirebilir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Belirtiler: Karnın mesaneye yakın alt ve orta bölümünde ağrı, idrar çıkarma sırasında yanma, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, yatağı ıslatma

Ne Yapmalısınız: Durum değerlendirmesi yapması için doktorunuzu arayın.

Doktorunuzun Yapacakları: Doktorunuz, bir idrar testi yapar ve antibiyotik yazabilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Çocuk Hastalıkları

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube