Çocuklarda Şeker Hastalığı (Diyabet)

| Son gözden geçirme: 01/05/2011
Yazdır

Şeker hastalığı kanda glikoz (şeker) birikmesine neden olan ve ilerleyen yıllarda kan damarlan, gözler ve böbrekler gibi vücudun birçok organına zarar verebilecek bir hastalıktır.

Çocuklarda Tip 1 diyabet en sık rastlananıdır. Tip 1 diyabette vücudun glikoz (şeker) ve diğer besinleri işlemesine yardımcı olan pankreas tarafından salgılanan hormon olan insülin eksikliği söz konusudur.

Tip 1 diyabet, 6 aylıktan küçük bebeklerde nadiren görülür ve genellikle 4 yaşından büyük çocukları etkiler. Araştırmacılar Tip 1’in birbiriyle ilintili iki ya da daha fazla faktörden kaynaklandığını söylemektedirler. Bunlar genetik, zayıflamış bağışıklık sistemi, virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlar, veya inek sütünü erken yaşlarda içmeye başlamadır (anne sütüyle beslenen bebeklerde risk daha düşüktür).

Tip 2 diyabette vücuttaki hücreler insüline tepki verme becerilerini kaybederler (hücreler “insüline karşı direnç” geliştirirler). Tip 2 diyabet genellikle yetişkinlerde görülse de (bu yüzden yetişkin diyabeti denir) Tip 2 diyabet çocuklarda da giderek yaygınlaşmaktadır. Kesin sebebi bilinmese de aşın kilolu ve hareketsiz olmanın çocuklarda (ve yetişkinlerde) Tip 2 diyabet gelişimini artırdığı bilinmektedir.

Çocuklarda görülen diyabet belirtileri kilo almada ve büyümede gerilik, aşın derecede idrara çıkma, yatak ıslatma, aşın derecede susama, yorgunluk, fazla iştahlı olma ve kilo kaybıdır. Bu belirtilerin yanı sıra irinli deri enfeksiyonları, kusma ve vücudun susuz kalması da görülebilir.

---------- r e k l a m ----------

Çocuğunuzda diyabet olduğundan endişe ediyorsanız çocuğunuzu vakit kaybetmeden bir doktora götürün. Doktor, glikoz seviyesine bakmak için kan ve idrar testi yapacaktır. Teşhis doğrulandıktan sonra insülin iğneleri verilir.

Tedavi, uzun süreli sorunların önlenmesi için normal glikoz seviyesini korumak ve glikoz seviyesinin inip çıkmasını önlemek yönündedir. Bu da kan şekeri seviyesinin düzenli olarak ölçülmesi anlamına gelmektedir.

Çocuğunuz ve siz insülin iğnesi yapmayı ve iğnelerin ne zaman yapılması gerektiğini öğrenirsiniz. 7 yaşındaki çocuklar bile kendilerine insülin iğnesi yapabilir. Bu, çocuğunuzun ömür boyu sürdüreceği bir tedavi olduğundan iğneleri soğukkanlı bir şekilde yapmanız ve çocuğunuza kendisine aşı yapmasını öğretirken sabırlı olmanız çok önemlidir.

Çocuğunuzun diyabet tedavisinde düzgün bir diyet izlemesi de çok önemlidir. Kan şekerini uygun seviyede tutmak için çocuğunuzun düzenli yemek yemesi ve aralarda besleyici atıştırmalıklar yemesi (yoğurt veya peynir veya ekmek ya da kraker ile fıstık ezmesi) gerekir. Çocuğunuz şeker yememelidir; ancak şekersiz tatlıları verebilirsiniz. Düzenli spor yapmak da faydalıdır.

Diyabetli çocuklar diğer çocukların katıldığı bütün aktivitelere katılabilirler; ancak koçları ve öğretmenleri bu durumdan haberdar olmalı ve böylelikle çocuğunuzun sağlık durumunu daha yakında izleyip ona destek vermelidirler.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: Çocuk Hastalıkları

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube