Daha Güçlü Bir Kalp İçin 6 Yiyecek

| Son gözden geçirme: 15/07/2011

70 yaşına kadar yaşayan bir kişinin kalbi tam 2.5 milyar kez atar ve bu rakam yumruğunuzdan biraz daha büyük bir organ için oldukça fazladır. Egzersiz yapmak sağlıklı bir kalp için çok önemlidir ancak sağlıklı bir hayat için tek başına yeterli olmaz. Derlediğimiz 6 yiyeceği beslenme diyetinize ekleyerek daha sağlıklı ve uzun bir yaşamın kapısını aralayabilirsiniz.

Yaban mersini
Pennsylvania’daki Scranton Üniversitesi’nin araştırmasına göre günde 3 bardak yabanmersini suyu içmek HDL (iyi) kolesterol seviyesini yüzde 10 oranında artırıyor. Bu da kalp krizi riskini yüzde 40 azaltıyor. Yabanmersininin bu etkisinde içerdiği polifenol isimli bileşiğin rol oynadığına inanılıyor.
Tam tahıllılar
Tulane Üniversitesi’ndeki araştırmaya göre tam tahıllı gıdalar, fasulye ve kuruyemiş gibi yiyecekleri haftada  4 veya daha fazla porsiyon tüketen kişilerin, bu yiyecekleri haftada 1 ya da daha az porsiyon tüketenlere kıyasla kalp hastalıklarına yakalanma riskleri yüzde 22 düşük çıkmış.
Greyfurt
Her gün bir greyfurt yiyerek toplam kolesterol seviyenizi yüzde 8, LDL (kötü kolesterol) seviyenizi ise yüzde 11 oranında düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Greyfurt ayrıca günlük C vitamini ihtiyacınızı da yüzde 150 oranında karşılayacaktır.
Su
Loma Linda Üniversitesi’nden araştırmacılar günde 1 litre veya daha fazla su tüketmenin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini yüzde 60’a kadar düşürdüğünü buldular. Bu orana sigarayı bırakarak, kötü kolesterolü düşürerek,  egzersiz yaparak veya bir miktar kilo vererek de ulaşılabiliyor.
Balık
Ton balığı ve diğer balıklarla birlikte keten tohumunda bulunan Omega-3 yağları kalp kasını güçlendiriyor, kan basıncını düşürüyor, aşırı pıhtılaşmayı engelliyor ve vücutta oluşabilecek potansiyel ölümcül enflamasyonların (iltihaplanma) önüne geçiyor.
Portakal
Portakal, ananas ve greyfurt gibi C vitamini bakımından zengin meyveler tüketmekte fayda var. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında C vitamini bol miktarda bulunan kişilerin, kalp rahatsızlığına yakalanma ihtimali yüzde 40 daha az.

 

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET, SLAYT GÖSTERİLERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube