Daha İyi Bir Uyku İçin 10 Öneri

| Son gözden geçirme: 23/05/2011
Yazdır

Yapılan araştırmalara göre, dünya çapındaki yetişkinlerin üçte biri gecede yedi saatten daha az uyuyor. Yeterli uykunun yararları arasında sağlıklı bir kalp, daha az stres, daha iyi bir hafıza ve hatta kilo vermek yer alıyor.

Kafeini ve gün içersindeki kestirmeleri bir kenara bırakın ve Sağlık Köşesi’nin tavsiyelerini kullanarak daha iyi bir uykuya adım atın.

 • Uyuma Alışkanlığı Edinin

Can sıkıcı olabilir ancak Cumartesi günleri öğlene kadar uyumak vücudunuzun biyolojik saatini bozarak uyku problemlerine yol açıyor. Her gece aynı saatte yatakta olmak -buna haftasonları da dahil- dahili uykudan uyanma saatinizi ayarlayarak yatakta uykuya dalmanız için gereken süreyi azaltacaktır.

 • Hareket edin!

Northwestern Üniversitesi Nörobiyoloji ve Psikoloji Bölümü’nde yapılan araştırmalara göre, haftada dört kez aerobik egzersiz yapmaya başlayan kişilerin uyku kalitelerini artırdıkları gözlendi. Bu kişiler, hissettikleri depresyon belirtilerinin azaldığını, daha “hayat dolu” olduklarını ve gün içersinde daha az uyuma ihtiyacı hissettiklerini belirttiler. Egzersiz zamanlamanızı yatma zamanınızdan birkaç saat önce yapmanız, uykudan önce aşırı yorulmanızı önleyecektir.

 • Beslenme Düzeninizi Değiştirin

Akşam saatlerinde tükettiğiniz çay, kahve, alkolsüz meşrubatlar ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklere veda edin. Akşam yemeklerinizin hafif olmasına dikkat edin ve akşam yemeğinizi yatağa girmeden birkaç saat önce yiyin. Mide yanması ve sindirim güçlüğüne neden olarak uyku kalitenizi azaltan baharatlı ve ağır yiyecekler tüketmeyi bırakın.

---------- r e k l a m ----------
 • Sigarayı Bırakın

Yapılan araştırmalara göre, sigara içenler, sigara içmeyenlere oranla sabahları dört kat daha az dinlenmiş olarak uyanıyorlar. John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin araştırmacıları bu durumu nikotinin uyarıcı etkisine bağlıyorlar. Sigara ayrıca, uyku apnesini kötüleştiriyor ve diğer nefes alma bozukluklarına davetiye çıkararak iyi bir uyku çekmenizi engelliyor.

 • Uykudan Önce Alkole “Hayır” Deyin

Alkol uyku düzeninizi ve gündüzleri yenilenmişlik hissi veren beyin dalgalarınızı bozar. Bu sebeple, bir kadeh martini uyuklamanızı sağlasa da, araştırmalar gösteriyor ki alkolün kandaki etkisi azaldıkça, uykudan uyanma olasılığınız artıyor ve tekrar uykuya dalmanız zorlaşıyor.

 • Uyumadan Önce Elektronik Aletlere Veda Edin

ABD Ulusal Bilim Kurumu’nun araştırmasına göre hemen hemen herkes yatmadan önceki bir saat içinde televizyon, bilgisayar ya da cep telefonu gibi bir çeşit elektronik alet kullanıyor. Beyni uyaran ışık, uykuya dalmayı engelliyor. Yatmadan bir saat önce elektronik alet kullanmayı bırakmanız, uykuya daha hızlı dalmanıza ve mışıl mışıl uyumanıza yardımcı olacaktır.

 • Yatak Cimrisi Olun

Yapılan araştırmalar, hayvanlarıyla aynı yatağı paylaşan evcil hayvan sahibi kişlerin yüzde 53’ünün her gece uykularının bölündüğünü gösteriyor. Ayrıca çocuklarıyla uyuyan yetişkinlerin yüzde 80’i iyi bir gece uykusu çekmekte zorlanıyor. Çocuğunuzu ve köpeğinizi yatağınızdan uzak tutmanız ve onları kendi uyku alanlarında uyutmanız, iyi bir uyku çekmek adına yararlı olacaktır.

 • Oda Sıcaklığını Ayarlayın

30°C sıcaklık derece plaj için ideal olabilir ancak yatak odanız için aynı şey söylenemez. Araştırmalar 12°C ila 23°C arasındaki oda sıcaklığının uyku için ideal olduğunu gösteriyor. Bu sıcaklık, vücut sıcaklığınızı düşürerek uykuya dalmanızı hızlandıracaktır.

 • Odanızı Karartın

Işık beyninize kalkma zamanı geldiğini iletir. Bu nedenle uyuduğunuz odanın olabildiğince karanlık olmasını sağlayın. Ohio Üniversitesi’nin araştırmasına göre,  uyuduğunuz ortamdaki cep telefonundan veya bilgisayardan yayılan az miktardaki ışık bile melatonin üretimini azaltarak uykunuza sekte vurabilir.

 • Yatağınızı Sadece Uyumak İçin Kullanın

Yatağınız uyku ve seks için ideal bölgedir, yemek, içmek ya da televizyon izlemek için değil. Gece uyandığınızda meditasyon ya da kitap okuma gibi faaliyetlerle uykunuzun gelmesini sağlayabilirsiniz. Televizyon ya da bilgisayar ters etki yaparak uykunuzu açacaktır.

Kaynak: © healthline.com & Çeviri: Sağlık Köşesi Ekibi

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube