Daha İyi Seks İçin

| Son gözden geçirme: 30/01/2013
Yazdır

Mutlu bir cinsel hayatın ve uzun süren ereksiyonların sırrı çözüldü. Aşk hayatınızı ateşlemenin yolu, sağlıklı bir vücuttan, düzenli bir hayattan ve afrodizyak etkili besinlerden geçiyor. İşte Men’s Health dergisinin derlemiş olduğu sağlıklı seks için ipuçları.

daha-iyi-seks-hayati

1 GÖBEĞİNİZİ ERİTİN İşte sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak İçin İyi bir neden daha. Bel bölgenizdeki yağları def edip, ideal vücut ağırlığınıza bir an önce kavuşmanız gerekiyor. Çünkü karın bölgesindeki yağlar testosteron üretimini engelleyip, cinsel fonksiyonunuzu etkiliyor. Ayrıca penisiniz kalp ve damar sağlığınız için bir barometre görevi görüyor. Bunun nedeni, penis arter çapının kalpteki damarlardan daha dar olması. Bu yüzden vücutta damar sertleşmesi baş gösterdiğinde, ilk önce penisteki damarları etkileyip sertleşme sorunu olarak ortaya çıkıyor.

2 HER GÜN YÜRÜYÜN Ereksiyon için anahtar kimyasallardan biri olan azot oksitle tanışın. Dr. Steven Lamm, “Bir adam ne kadar sağlıklıysa, o kadar azot oksit üretir ve o kadar güçlü bir ereksiyon yaşar” diyor. Bunun için de egzersiz şart. Spor yaptığınızda kan dolaşımınız hızlanıyor. Kan, dolaşım sistemini döşeyen endotel hücrelerinin arasından hızla akıyor ve onları daha fazla azot oksit yapmaları için harekete geçiriyor.

3 KEGEL EGZERSİZİNİ İHMAL ETMEYİN Bu egzersizin sadece kadınlar için olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Sizin de cinsel performansınız bu egzersize bağlı. İngiliz araştırmacılara göre. siz de pelvis tabanı kaslarınızı güçlendirerek ereksiyon probleminizi çözebilirsiniz. İngiltere’deki araştırmaya katılan ve iktidarsız olan 55 erkek altı ay boyunca her gün pelvis tabanı kası egzersizi yaptı. Araştırmanın sonunda ise yüzde 40’ının cinsel fonksiyonlarının normale döndüğü gözlendi. İdrarınızı yaparken tam ortasında durabilmenizi sağlayan kas, ereksiyon sırasında kanın penisten kaçmasını sağlamak için de kullanılabiliyor. Araştırmanın yazarı Prof. Dr. Grace Dorey, ciddi sırt ağrıları çekmiyorsa sertleşme sorunu yaşayan her erkeğe bu egzersizi yapmalarını tavsiye ediyor: Oturur konumdayken pelvis kaslarınızı önce kasıp, 10 saniye kasılı tuttuktan sonra gevşetin. Bu hareketi her gün 18 kez tekrarlayın.

4 AKUPUNKTUR İLE TEDAVÎ OLUN Yıllardır duyduğunuz akupunktur tedavisini deneme zamanı. Problemin aklınızı ereksiyonla bozmanız olduğunu düşünüyorsanız, akupunktura bir şans verin. “International Journal of Impotence Research” adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, akupunktur psikoloji kaynaklı sertleşme bozukluğunu tedavi etmede oldukça başarılı. Araştırmanın yazarı Dr. Paul Engelhardt, “Ruhsal kökenli iktidarsızlıklarda hasta sempatik ve parasempatik sinir sistemleri arasında denge kurmakta zorlanır. Çin’in geleneksel akupunktur tedavisi ise bu dengenin kurulmasını sağlıyor” diyor. Zira araştırmada altı haftalık akupunktur programına giren erkeklerin yüzde 64’ü tamamen tedavi olarak cinsel güçlerini geri kazandılar.

---------- r e k l a m ----------

5 ERKEN YATIN Erkeklerde testosteron seviyesi sabahları tavan yapar. Bu yüzden düzensiz ve yedi saatten az uyumak, uyku kalitenizle birlikte cinsel sağlığınızı da olumsuz etkiler. Yetersiz uyku, aynı zamanda cinsel problemleri de beraberinde getiren tansiyon, uyku apnesi ve diyabet gibi sağlık sorunlarına da yol açıyor.

6 HORLAMAYI ÖNLEYİN Erkeklerin en yaygın sorunlarından biri olan horlamak maalesef gece seksini sabote ediyor. Bunun tek nedeni partnerinizin sizden soğuması değil. Horlamanın hiç bilmediğiniz etkisini Dr. Jones şöyle açıklıyor: “Sağlıklı olabilmeniz için tüm dokularınızın oksijene ihtiyacı vardır ve özellikle penisteki dokular çok duyarlı. Horladığınızda bu dokuları yeterli oksijenden mahrum bırakmış oluyorsunuz” diyor. Ama gidip paranızı horlamayı önleyici burun aparatlarına yatırmayın. Çünkü ABD Hava Kuvvetleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu ürünler etkili olmuyor. Bunun yerine yatağın baş ucundaki karyola direklerinin altına tuğla koyun. ABD’li uyku uzmanı Dr. Phillip Westerbrook bu yöntemi şöyle açıklıyor: “Horlamanın yer çekimiyle büyük ilgisi var. Boynunuzu bükmeden gövdenizi kaldırırsanız, yerçekiminin boğazınızda bulunan yumuşak dokular üstündeki etkisini azaltmış olursunuz.”

7 BALIĞA YÜKLENİN Omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA kalp ve penis sağlığı için çok faydalı. Ancak PCB gibi toksinler ve bazı balıklarda bulunan dioksinler sizi bel altından vurarak sperm sayınızı azaltıp, testosteron seviyenizi düşürüyor. Bu yüzden kofana ve çiftlik somonu gibi balıklardan uzak durmaya çalışın. PCB’ler ve dioksinler bunun gibi büyük balıkların yağ dokularında, deniz somonu, orkinos ve levrek gibi balıklara kıyasla daha fazla birikir.

8 TAKVİYE ALIN Haftada en az iki veya üç öğün balık yemelisiniz. Eğer yapamıyorsanız, her gün toplamda 300 miligram DHA ve 400 miligram EPA olmak üzere iki kapsül omega-3 yağ asidi takviyesi almalısınız. Ayrıca her gün 80 gram pycnogenol ve 3 gram arjinin almaya çalışın. Çünkü endotelinizin zarar görmesini engeller ve azot oksit kullanımını kolaylaştırır.

9 BÖĞÜRTLEN YİYİN Böğürtlen, yaban mersini ve mürver yüksek miktarda an-tosiyanin içeriyor. Antosiyanin-ler ise ereksiyonu kolaylaştıran çok güçlü antioksidanlardır. Bu konuda bilime güvenin: Penisinizin güne merhaba demesi, kan damarlarını genişleten bir kimyasal olan azot oksit miktarına bağlı. Kan akışınızda dolaşan çok fazla serbest radikal mevcut olduğunda, azot oksit miktarıyla birlikte penisiniz de düşüşe geçiyor. Antosiyaninler tam burada devreye giriyor. Bu cinsel gücü yüksek anti-oksidanlar serbest radikalleri yakalayıp, azot oksit miktarını düşüremeden yok ediyor. Indiana Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırma da bunu kanıtladı. Antosiyaninlerle tedavi edilen damarlarda, serbest radikaller dolaşırken bile azot oksit miktarının yüksek çıktığı keşfedildi. Araştırmayı yürüten Prof. Dr. David Bell, “Antioksidanlar serbest radikalleri kontrol altında tutuyor. Bu sayede azot oksit görevini başarıyla yerine getirebiliyor” diyor. Görevden kastı ise penisinize ihtiyacı olan kanı yollayarak, şehvetinizin ereksiyona dönüşmesini sağlamak.

10 ALKOLÜ AZALTIN Bir kadeh şarap libidonuzu ateşleyebilir. Ama şişenin dibini görmemeniz gerekiyor. Çünkü tüm bir şişe beyin-penis devresini yakıp sertleşmenizi engelleyebilir. Klinik araştırmalar, alkolün beyinde depresan gibi hareket ettiğini, seks hakkında çekingenliği ve gerginliği yatıştırdığını ortaya koyuyor. Ancak alkolün fazlası tam tersi bir etki yaratıyor. Yapılan bir araştırmada, erotik içerikle tahrik olan erkeklerin penis boyutları ölçüldü. Son iki saatte üç ve daha fazla kadeh içki içen erkeklerin ise ereksiyon yaşayamadıkları görüldü. Zaman içinde, sık alkol kullanımı beyin ve hormonlarda kimyasal değişikliklere yol açıyor. Bu da uzun vadede vücudun cinsel işlevlerine zarar veriyor. Bunun yanı sıra, bilim insanları alkol bağımlılığının erkeklerde meme dokusunun büyümesine (jinekomasti) ve penisle testislerin küçülmesine yol açtığına inanıyor.

11 SİGARAYI BIRAKIN Yazıyı okurken bir yandan sigara içiyorsanız, yüksek kalp krizi, felç, akciğer kanseri ve mesane kanseri riskini kabul etmişsiniz demektir. Peki, genç yaşta ölmeyi ve iktidarsız olmayı da kabulleniyor musunuz? Journal of Urology dergisinde yayımlanan bir araştırma, sigaranın damarlara zarar verip kalıcı sertleşme bozukluğu riskini iki katına çıkardığını ortaya koydu. ABD’li uzman Dr. Andre Guay’ın ise iyi bir haberi var: “Erkekler en geç 50’li yaşlarında sigara içmeyi bırakırsa, zararlı etkilerini ortadan kaldırabiliriz.” Ortalama yaşı 49 olan iktidarsız on hastasının gece ereksiyonlarını ölçen Dr. Guay, bir gün sigara içmediklerinde bile yüzde 40 oranında iyileşme görüldüğünü kaydediyor. Şimdi sigarayı söndürün ve balık pazarına koşun. İrlandalı araştırmacılara göre balıkta bulunan bir amino asit türü olan taurin, sigaradan zarar gören damarların iyileşmesine yardımcı oluyor.

12 SİYAH ÇİKOLATA TAKVİYESİ YAPIN Çikolata tam bir ereksiyon ilacıdır. Siyah çikolata epikateşin içeriyor ve bu flavanoidler damarlardaki endotelyal katmanını genişleten kimyasalların salimini tetikliyor. Peki ne kadar yemeliyiz? Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, her gün 50 miligram bitter çikolata yiyen kişilerin kan damarlarındaki genleşme oranı yüzde 10 artıyor. Vücudun endotelyal sis temine faydası olan her şeyin ereksiyona da faydası vardır. Çünkü penis büyük ölçüde endotelyal yuzeylerden oıuşuyor. Üroloji uzmanı Prof. Dr. Kevin McVary, “Bu yüzeylerin sağlığını korumak, kan akışını sağlamak için çok önemlidir” diyor.

13 GEVŞEYİN VE RAHATLAYIN Stres, özellikle erkeklerde ‘savaş ya da sıvış’ dürtüsünü tetikliyor. Bu dürtü harekete geçtiğinde sinir sisteminiz vücudunuza adrenalin gibi stres hormonları pompalamaya başlıyor. Adrenalin de kalbi daha hızlı atması için kışkırtıyor ve kan damarlarınızı daraltıyor. Böylece krizle başa çıkabilmek için kana en çok nerede ihtiyaç duyuluyorsa oraya yolluyor. Ama maalesef penisinize değil, kaslarınıza. Bu anlattıklarımız sadece acil durumlarda yaşanmıyor. Düşük yoğunluklu olsa da kronik olarak yaşanan stres, vücuttaki epinefrin salınımım artırıyor. Bir tür adrenalin olan epinefrin, doğrudan damarlara giderek yavaşça tahrip ediyor ve uzun vadede damarların sertleşmesine yol açıyor. Damarlarınız ne kadar sertleşirse, penisiniz de o kadar yumuşuyor. Bu durumda size stresi yenmek düşüyor. Bunun için her gün birkaç dakika boyunca beş duyunuza odaklanmaya çalışın. Örneğin arabanın direksiyonuna dokunma hissinize, trafikte beklerken motorun sesine ya da yandaki arabayı kullanan sarışının güzel yüzüne odaklanın. Böylece ana odaklanıp, sizi geren şeyleri unutursunuz. Unutmayın, size stres yaşatan düşüncelere takılıp kalmak epinefrin miktarını artırıyor. Öte yandan anı hissetmeye çalıştığınızda epinefrin seviyesi düşüyor ve istediğiniz an ereksiyon yaşamanız kolaylaşır.

14 TESTİSLERİNİZİ MUAYENE EDİN Testis kanseri her yıl yaklaşık 8 bin erkekte ortaya çıkıyor. Büyük çoğunluğunu da yaşları 15 ile 40 arasında değişen erkekler oluşturuyor. Bu rakamlar sizi korkutmasın. Çünkü erken teşhis edildiğinde testis kanseri yüzde 95 oranında tedavi edilebiliyor. Teşhis edilemediği durumlardaysa, ünlü bisikletçi Lance Armstrong’da olduğu gibi akciğer ve beyin gibi vücudun diğer bölgelerine yayılabiliyor. Bu nedenle her ay ufaklıkları kontrol etmenizde fayda var. Men’s Health üroloji danışmanı Dr. Larry Lipshultz’ın detaylı tarifiyle bu kontrolü evde yapmanız mümkün.

ADIM 1 Sıcak bir banyo yapın. Ilık su testisleri skrotuma doğru çeken kasları gevşetir. Böylece, onları daha kolay inceleyebilirsiniz.

ADIM 2 Skrotumu elinizle kavrayın. Her iki testisi de hissedin. Büyüklükleri aynı olmayabilir ama aralarındaki fark çok fazla olmamalı. O yüzden boyutlarını dikkatli ölçün.

ADIM 3 Her iki testisi de ellerinizle nazikçe muayene edin. İşaret ve orta parmaklarınızı altına, başparmaklarınızı ise üstüne yerleştirin. Hafifçe baskı uygulayarak testisleri elinizde döndürün. Yumru veya kütle olup olmadığına bakın. Her bir testis haşlanmış ve soyulmuş bir yumurta kıvamında olmalı. Eğer bir yumru olduğunu düşünürseniz, panik yapmayın. Çoğu erkek her testisin arkasında yer alan ve epididimis adı verilen yumuşak kanalı yumruyla karıştırır. Emin değilseniz ve başka yumrular da hissettiyseniz doktorunuza danışın.

15 ÖSTROJEN SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜN Vücut kitle indeksinizi (BMI) ölçün. Eğer 25’e yakın çıkıyorsa, ereksiyonun e’si bile sizin için bir mucize demektir. Dr. Larry Lipshultz, “Kilolu erkeklerin vücutlarındaki testosteronun östrojene dönüştüğünü biliyoruz. Ve düşük seviyede testosteron ile yüksek seviyede östrojen, ereksiyon için iyi bir haber değil” diyor. Neyse ki, birkaç kilo vermek bile östrojen fazlasından kurtulmanıza ve seks hayatınızın canlanmasına yetiyor. Journal of the American Medical Association adlı dergide yayımlanan bir araştırmada, BMI oranı 30 ve üstü çıkan, sertleşme sorunu olan obez erkeklerin üçte biri, vücut ağırlıklarının yüzde 10’unu kaybettiklerinde büyük ilerleme kaydettiler.

16 İLAÇLARA DİKKAT Düzenli olarak aldığınız tüm ilaçların prospektüslerini okuyup, yan etkilerini araştırın. “Sexual Pharmacology” kitabının yazarlarından Prof. Dr. Taylor Segraves, “Reçeteyle satılan pek çok İlaç cinsel işlev bozukluklarına yol açıyor olabilir” diyerek uyarıyor. Bu nedenle doktorunuz size ilaç yazdığında yan etkileri konusunda mutlaka bilgi alın. Önceki maddelerde sizi iktidar haplarından uzak tutmak için pek çok tavsiye verdik. Ama aldığınız ilaç sertleşmenizi engelliyorsa, penise doğru kan akışını hızlandırmak için bu haplardan alma vaktiniz gelmiş olabilir. Her seksten önce kullanmanıza gerek yok. Arada sırada almak yeterli olacaktır.

HEM SAĞLIKLI HEM SEKSİ BESLENME
Seksologlar, kardiyologlar ve psikologlar bir konuda hemfikir: Yediğiniz şeyler cinsel performansınızı belirtiyor. Bu sağlıklı besinlerin yatak odanızı da ateşlediğini biliyor muydunuz?

► ISPANAK: Magnezyum deposu olan ıspanak, damarların genişlemesine yardımcı olarak cinsel gücü artırıyor. Genital bölgelere daha fazla kan gitmesi demek, hem kadınlar hem de erkekler için daha fazla uyarılma anlamına geliyor. Brüksel lahanası brokoli, lahana gibi diğer yeşil sebzeler de, cinsel gücümüzü ateşleyen folik asit yönünden oldukça zengin.

► YUMURTA: Haşlanmış yumurta veya omlet kulağa çok erotik bir yiyecek olarak gell meyebilir. Ama konu sağlıklı ve fit bir vücutsa, ondan marifetlisini bulmak zor. Yumurtalar hormon seviyelerini dengeleyen, stresi azaltan ve sağlıklı bir libido için oldukça önemli olan B6 ve B5 vitaminleri yönünden hayli zengin. Özellikle yumurtanın sarısı, biftek dahil diğer pek çok besinden daha fazla kullanılabilir protein sağlıyor.

► KIRMIZI ET VE ŞARAP: İtalyan araştırmacılara göre şarapta bulunan alkol ve antiok-sidanlar, damarların gevşemesini ve genital bölgelere doğru kan akışının hızlanmasını sağlayan azot oksitin kandaki miktarını artırıyor. Şarapla uyumlu bir birlikteliği olan kırmızı et, çinko bakımından zengin bir kaynak. Çinko, yüksek miktarda bulunduğunda cinsel işlev bozukluğuna yol açan prolactin adlı hormonun üretimini engelliyor. Fileminyon veya kontrfile gibi yağsız etleri tercih edin.

► FASULYE: Kilonuzu korumak için protein çok önemli olduğundan, fasulye beslenme alışkanlığınızın mutlaka bir parçası olmalı. Proteinler sindirim sırasında metabolizmanızı diğer tüm besinlerden daha hızlı çalıştırır. Yapılan araştırmalara göre protein ihtiyacını kırmızı et yerine fasulye ile karşılayan erkeklerin bel bölgesi daha ince oluyor. Ayrıca protein, kas yapmak ve yıllar içinde meydana gelen kas kaybını en aza indirmek için ideal. Unutmayın, kaslı bir vücut kadınlar için oldukça çekici.

Kaynak: Men’s Health (02.2013)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: CİNSEL SAĞLIK

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube