Daha Kuvvetli Ereksiyon İçin 6 Basit Öneri

| Son gözden geçirme: 20/06/2011
Yazdır

Sağlık Köşesi, erkeklerin korkulu rüyası olan sertleşme sorununu engellemeye yardımcı olacak 6 basit yöntemi sizin için derledi. İşte problemi çözmenize yardımcı olacak öneriler:

“Penis küçültücüler”den kaçının

Kentucky Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerden cinsel yaşamlarına 1 ila 10 arası bir not vermeleri istendiğinde, sigara içenlerin not ortalaması 5’te kalırken sigara içmeyenlerin ortalama notu 9’a ulaştı.

Bunun bir nedeni, sigaranın iktidarsızlığa sebep olması. Bununla birlikte sigaranın sertleşme boyutunu da etkilediğine dair kanıtlar var. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, sigara içenlerin penis boyu içmeyenlere kıyasa daha küçük. “Kan damarlarına verdiği zararın yanı sıra sigara içmek, penis dokusuna da zarar veriyor ve dokunun elastikiyetini azaltarak yeterince gerilmesini engelliyor” diyor Boston Üniversitesi’nden Ürolog Dr. Irwin Goldstein. Herhalde sigarayı bırakmanız için daha iyi bir neden olamaz.

Diyabete dikkat

---------- r e k l a m ----------

Manastır hayatı yaşamayı saymazsak, diyabet (şeker hastalığı) için ömür boyu cinsel ilişki yaşamamanın en kestirme yolu diyebiliriz.

Alınacak basit tedbirlerle sorunların önüne geçmeniz mümkün.

Diyabet rahatsızlığı bulunan erkeklerin yüzde 50’si iktidarsızlık sorunu yaşıyor. Diyabet,  penise iki yönden darbe vuruyor: Damar rahatsızlıklarına yakalanma sürecini hızlandırıyor ve vücudunuzdaki sinirler boyunca gerçekleşen uyartı iletimini yavaşlatıyor.

Diyabet konusunda her zaman tetikte olmakta fayda var. Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol ettirimeniz gerekiyor. İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre şeker seviyelerini kontrol ettirme konusunda titiz olmayan erkekler diğerlerine oranla yüzde 70 daha fazla sertleşme sorunu yaşıyor.

Penisinize nazik davranın

Penis kuvvetli bir darbe aldığında corposa cavernosa adı verilen penisinizin uzamasını sağlayan erektil odacıklar parçalanabilir.

Bunların tamamen parçalanması durumunda, kalıcı hasar riskini önlemek ve iç kanamayı durdurmak için 24 saat içersinde cerrahi operasyon yapılması gerekiyor. Bununla birlikte parçalı bir yırtık, çok ciddi olmasa da zaman içersinde elastikiyet kaybı gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu da peniste eğilmeye, ağrıya ve sonuç olarak iktidarsızlığa neden oluyor.

Tahminlere göre, iktidarsızlık sorunu yaşayan erkeklerin üçte birinden fazlasında “penis travması” geçmişi bulunuyor. Kendinizi korumanız için, partneriniz üstteyken dikkatli olun zira bu, penise zarar verme ihtimali en yüksek olan pozisyon.

Taksiyi boşverin

Yürümeye başlayın. Son araştırmalara göre günde 3 kilometre yürüyen erkekler, sürekli masa başında oturan erkeklere oranla yüzde 50 daha az sertleşme problemi yaşıyor (20 dakikalık koşu ya da 30 dakikalık ağırlık çalışması da aynı işi görecektir.)

Rush-Presbyterian Tıp Merkezi’nden Ürolog Laurence Levine, “Çeşitli kimyasalların üretildiği ve kana karıştığı bölgeler olan penisteki kan damarlarının çeperleri, biyolojik olarak çok aktif bölgelerdir ve bunlar siz egzersiz yaptıkça daha sağlıklı ve esnek bir hal alacaklardır” diyor.

Esnemekten korkmayın

Vücudunuz açısından bakarsak esnemekle ereksiyon pratikte aynı anlamı taşıyor. İki durum da nitrik oksit adı verilen kimyasal tarafından kontrol ediliyor. Bu kimyasal beyinden salgılandıktan sonra ağzın açılmasını ve nefes almayı sağlayan nöronlara veya penisi besleyen kan damarlarına doğru hareket ediyor. Bazen her ikisini aynı anda yapıyor (Ağzınızı kocaman açarak esnediğinizde vücudunuzun alt bölgesinde hareketlenme olmasının nedeni de bu.)

Sürekli ağzınız açık bir şekilde esneyerek dolaşmanızı önermiyoruz ancak gün boyu esneme ihtiyacı hissettiğinizde bunu engellememeniz, nörokimyasal yolları kullanıma açarak kaliteli ve dayanıklı ereksiyonlar yaşamanıza yardımcı olabilir.

Uyuyun

Penisinizin de mümkün olduğunca gözlerini kapatmaya ihtiyacı var.

Her gece uykunuzda, üç ila beş saat boyunca ereksiyon yaşarsınız. Bu durumu genellikle sabaha karşı tuvalete çıkma ihtiyacı hissettiğinizde fark edersiniz. “Sabah ereksiyonu” olarak da adlandırılan bu sertleşme durumu, penisinize oksijenli kan pompalanarak penisinizin şarj olmasını sağlar. “Teorik olarak, ne kadar fazla sabah ereksiyonu yaşarsanız, erektil dokunuz o derece esnek olacaktır.  Bu da yıllar ilerlese de sert bir ereksiyona sahip olmanıza yardımcı olabilir.” diyor Dr. Goldstein.

© Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net) – Bu makalenin kaynak belirtmeden başka bir mecrada kullanılması yasaktır.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: ERKEK SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube