Deri Hastalıkları Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

| Son gözden geçirme: 05/04/2011
Yazdır

Cilde uygulanan, çeşitli etken maddeler içeren krem, pomat veya losyon formunda ilaçlardır. Nemlendirici kremler, kaşıntı kremleri, kortizon­lu Deri Hastalıkları İlaçlarıpomatlar, antibiyotikli pomatlar ve A vitaminli kremler bunlara örnek gösterilebilir. Nemlendiriciler cilt kuruluğuna karşı ve sedef ve egzema gibi rahatsızlıklarda cildi nemlendirmek için kullanılırlar.

Bazı kaşıntı ilaçlan sadece nemlendirici veya kalamin gibi serinletici solüsyonlardır. Bir kısmı ise kortizon, antihistaminik veya anestetik ilaçlar içeren kremlerdir. Kortizonlu kremler kaşıntı dı­şında egzerma, sedef veya dermatite bağlı enfla­masyonu da azaltırlar. Virüs, mantar veya bakte­rilere bağlı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan pomatlar da vardır.

A vitaminli pomatlar genellikle sivilcelerin, se def hastalığının ve güneş etkisiyle oluşan ince kırışıklıkların tedavisinde kullanılırlar. A vitamininin fetüse zaran olabilir. Eğer gebeyseniz bu konuda doktorunuzu bilgilendirin.

Olası Yan Etkiler

Bazı deri ilaçlan cildi tahriş edebilir. Uzun süre kortizon kullanılan bölgenin cildi inceltir. A vitaminli kremler cildi kızartabilir ve soyulmaya neden olabilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: ,

Kategori: İLAÇ REHBERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube