Deri Veremi

| Son gözden geçirme: 29/04/2011
Yazdır

Deri veremi (lupus) olarak da bilinen sistemik lupus eritematozus (SLE), otoimmün hastalıkların klasik bir örneğidir. SLE’de bağışıklık sistemi yanlışlıkla antikorları hücre çekirdeği gibi algılar (DNA gibi). Bu hastalık bağlantılı olduğu dokulara sanki yabancıymışçasına saldırır. Bu nedenle bazen hayati organları yok edebilir. Örneğin; eklemler, böbrekler, beyin ve kalp gibi.

Deri veremi, vücudun herhangi bir kısmını yaralayabilir. Bu hastalık sadece deriyi etkilerse, subacute cutaneous lupus ertematozus ya da disk benzeri lupus adını alır.

Birçok insanda deri veremine hafif olarak rastlanır. Bu hastalığa yakalanmış insanların yüzde 20’si kendiliğinden iyileşir. Diğerleri ise kronik belirtiler olsa bile hayatlarına normal bir şekilde devam ederler.

Yapılan araştırmalara göre deri veremi bir çok etkenin birleşmesiyle oluşur. Genetik miras ve muhtemelen enfeksiyon ya da hormonal deişikliklerin birleşimiyle oluştuğu düşünülmektedir. Bu hastalık siyahları beyazlardan 3 kat daha fazla etkiler. Bu hastalığın en büyük etki alanı çocuk doğurma zamanlanndaki kadınlardır.

  • Belirtiler

Deri vereminin belirtileri, etkilenen dokunun türüne ve hangi derecede etkilendiğine bağlı olarak değişir. Deri vereminin erken belirtileri belli değildir. Bu hastalığın belirtileri belli durumlara bağlı olarak gelişir.

---------- r e k l a m ----------

Deri veremi geçiren insanların gösterdiği en yaygın belirtiler; ateş, yorgunluk, ağrılar, iştahsızlık, kilo kaybı, mide bulantısı ve keyifsizliktir. Bununla birlikte etkilenmiş insanların, şiddetli eklem ve kas ağrıları yaşadıkları da görülür. Eklem şişmesinin büyümesi de rahatsızlığa ve eklem hasarlarına neden olur.

Deri veremi olan bir çok insanda cilt problemleri ve güneş ışığına karşı hassasiyet oluşabilir. Bu belirtiler sınırlı bir şekilde ateşe ve isiliğe maruz kalındıktan sonra bile ortaya çıkabilir.

Diğer insanlarda deri veremi ağızda yaralara, paraya benzer iltihaplara, saç dökülmesine ya da burun köprüsünün ve yanakların her birinde kelebek şeklinde isiliğe sebep olur. Deri veremi her an ortaya çıkabilir ve güneşten gelen ultraviyole ışıkla, duygusal stresle, yorgunlukla ya da diğer faktörlerle harekete geçebilir.

Deri vereminin yarattığı en ciddi komplikasyon, bağışıklık sisteminin ana organlardan biri olan böbreklere zarar vermesidir. Akciğerler etkilendiğinde ise, akciğerlerin çeperinin iltihaplanması söz konusu olur.

Bazı insanlarda ise deri veremi, kalbin iltihaplanmasına ya da kalp kaslarının kendi kendine zarar vermesine ve kalp yetmezliğine sebep olabilir. Deri veremi ayrıca, kalbin etrafındaki çeperlerin zarar görmesine ve kalp ritminin bozulmasına da neden olabilir.

Deri veremi, beyin ve sinir sisteminin zarar görmesine de sebep olur. Bu da baş ağrılarına, felce, halüsinasyonlara ve hareket bozukluklarına sebep olabilir. Bunlarla birlikte, depresyon ya da konsantrasyon bozuklukları gibi işlev bozuklukları da ortaya çıkabilir.

Deri veremi hastası olan insanların kan hücresi anormalliklerine eğilimli oldukları görülür. Bunun nedeni, antikorların kan hücrelerine (kırmızı ve beyaz kan hücreleri, pıhtı yuvarları da dahil) saldırmasıdır. Kan pıhtılan atardamarların ve damarların içinde oluşarak, ciddi çarpıntılara sebep olur.

Deri veremi olan hamile kadınlarda düşük riski yüksek olur. Bununla birlikte, deri veremi, hamilelikten önce ve sonra iyi kontrol edildiğinde, hem anne hem de çocuk için sağlıklı bir doğum süreci yaşanır.

  • Tedavi

Belirtilerin anlaşılmazlığı ve niteliği, testlerin inandıncı olmaması durumuyla birleşerek, deri vereminin teşhisini zorlaştırır. Yapılan bir araştırmaya göre, tam bir deri veremi teşhisi yaklaşık 8 yıl almaktadır.

Doktorunuz, anormallikler gösteren antinükleer antikorlar (ANA) antikorlara bakmak için kan testleri uygulayabilir. ANA’lar deri veremine ve diğer ciddi hastalıklara sahip insanlarda ortaya çıkabilirler. Hatta sağlıklı insanların yüzde 30’unun kanında düşük seviyede ANA’ya rastlanır. Bu nedenle, pozitif sonuçlanan bir ANA testi deri vereminiz olduğunu kanıtlamaz. Ama negatif çıkan sonuçlar bu veremi taşımadığınızın güçlü bir kanıtıdır.

Deri veremi hastası bazı insanlarda iki tane antikor bulunabilir. Bunlar; Anti-DNA atikorları ve anti-SM antikorlarıdır. Bu antikorlar sadece deri veremi insanlarda bulunmasına rağmen bütün deri veremi hastalarında görülmezler. Bu antikorlar bulunduğu zaman deri veremi teşhis edilmiş olur;ama bu antikorlann bulunmaması da deri vereminiz bulunmadığını göstermez.

Tedaviniz, belirtiler ve hastalık işaretleri gibi durumlara göre kişiselleştirilir. Eklem ağnları nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlarla tedavi edilebilir. Kireçlenme ve akciğer zarı iltihabı kortikosteroid ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu tedavide hızlı bir ilerleme yaşanır ve ilaçların bazı yan etkileri görülebilir.

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi (2009)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: Bağışıklık Sistemi ve Enfeksiyonlar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube