Derin Uykunun Keyfini Çıkarın

| Son gözden geçirme: 25/05/2011
Yazdır
Akşam hemen uyuyabilmenin ve sabah yenilenmiş şekilde uyanmanın hayalini mi kuruyorsunuz? O halde aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Uyku artık çok önemli konu haline geldi. Hepimiz onun çok daha iyi olmasını takıntı haline getirdik. Görülen o ki, uykusuzluk çeken milyonlarca insan düzgün bir uyku uyuyabilmek için ilaçlara muhtaç durumda. Ancak herhangi bir sakinleştirici kullanmak yerine aşağıdaki metotlar da işe yarayabilir.

  • Yatmadan Önce Karbonhidrat Yiyin

Acıktığın zaman vücudun bazı uyarıcı hormonlar salgılar. Eğer yatağa boş bir mideyle gidersen bu hormonların akın etmesi sizi uyutmayabilir. The Encyclopedia of Healing Foods kitabının yazarı Michael Murray, yatmadan bir saat önce ufak miktarda karbonhidrat ağırlıklı bir atıştırmalık (bir muz veya tahılı kraker gibi) yemeni öneriyor. Karbonhidratlar, beyninde uykuyu tetikleyen serotonin salgılaması için gereken tryptophan salınımını hızlandırır.

  • Yapay Işıkları Söndürün

Stanford Üniversitesi Sleep Disorder (Uyku Bozukluğu) Kliniği’nden Doktor Herbert Yue, biyolojik olarak, insan yapımı ışıkla doğal olan ışığı ayıracak yapıda olmadığımızı ve en ufak bir aydınlığın uyanmamıza neden olabileceğini belirtiyor. Geç vakte kadar ışıklı ortamlarda bulunmak, beynin melatonin salgılamasını engeller. Televizyonun ufacık kırmızı ışığı belki sizi rahatsız etmeyecektir ama laptop’dan yayılan parıltı için aynı şey söylenemez. Yatmadan 30 dakika önce televizyon ve bilgisayarı kapatın. Gece tuvalete gitmeniz gerekirse ışığı açmayın çünkü ani bir aydınlanma sizi yeniden kendinize getirebilir.

  • Odanızı Serin Tutun Ancak Çorap Giyin

Araştırmacılara göre uyumaya hazırlandığımız süre boyunca bedenimizdeki ısı sistemi kanı, bedenin merkezinden dışarıya doğru yönlendirir. Dolayısıyla da beden sıcaklığımız gitgide düşer. (Normal bir kişinin vücudu saat 03.00 ile 06.00 arası 35 dereceye kadar düşebiliyor.) Bahsedilen bu otomatik soğutma sisteminin nedeni henüz tam olarak bilinmiyor ama Yue, sebebinin evrimsel bir geçmişe sahip olduğunu ve uyandığımız zaman enerjimizin birikmiş olması için böyle olduğunu söylüyor. 21 derecedeki bir odada uyumak, normaldir ve daha çabuk uyku haline girmenize yardımcı olur. Ayrıca ayaklarınıza bir çift çorap giymeniz faydalı olacaktır. Böylece ayaklarınızdaki damarlar rahatlar ve bedeninizin soğutma mekanizmasına destek sağlanır.

  • İçki İçmeyin

İki kadeh şarap uykunuzu getirebilir ancak bu, fazla uzun sürmez. Alkol, sinirlerinizi uyarır ve uykunuzun gelmesini sağlar ancak vücutta sindirilmeye başladığında, kendini hızlı bir şekilde toparlayan beyin, hemen tepki vererek bu etkileri yok etmeye çalışır. Kaldı ki o sırada karaciğeriniz şarabı işlemden geçirmiş ve beyniniz işini bitirmiş olduğundan kendinizi uykusuz ve huzursuz bir halde bulabilirsiniz.

---------- r e k l a m ----------

Uykuya destek olan ürünler hakkındaki gerçekler:

Varsayım: Lavanta kokulu çarşaflar uykuya dalmanızı hızlandırır.
Gerçek: Herbert Yue, “Lavantanın böyle bir etki yaptığına dair herhangi bir kanıt olmasa da birçok insan bu konunun kendini sakinleştirdiğini söylüyor” diyor. Eğer kokulara karşı hassassanız parfümlü bir yastık ters etki veya baş ağrısı yapabilir.

Varsayım: Memory foam yastıklar iyi bir gecenin garantisidir.
Gerçek: Yue, “Yastık kişisel bir tercihtir. Sizi ne rahat ettiriyorsa onunla uyumak, yardımcı olur” diyor. Sadece şunu unutmayın: Herhangi bir yastık akarlar için zemin olacaktır. O yüzden alerjinin önüne geçmek için her yıl değiştirmende fayda var.

Varsayım: Beyaz ve sesli cihazlar uykuya yardımcıdır.
Gerçek: Yue, “Sakin bir oda, iyi uykunun anahtarıdır” diyor. Bazı insanlar, dışarıdaki sesi yok etmek için düzenli çalışan cihazları tercih ediyor. Ancak siz yine de kulak tıkacı veya az sesli bir havalandırmayı tercih etmeye bakın.

Kaynak: Women’s Health (08.2010)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube