Detoks Diyetleri Saçmalıktan Mı İbaret?

| Son gözden geçirme: 15/12/2011
Yazdır

University College London’dan Beslenme ve Biyokimya Profesörü David Bender, detoks diyetlerinin gerçekleşmesi imkansız beklentilerin ürünü olduğunu belirtti.

Kilo verme konusunda “sihirli bir kısayol” olmadığını söyleyen Dr. Bender, zayıflamanın yalnızca daha az yiyerek ve daha fazla egzersiz yaparak mümkün olacağını belirtti.

“Detoks” rejimleri çok miktarda meyve, sebze tüketmeyi ve bol miktarda su içmeyi önerirken kafein, şeker ve alkolden uzak durmayı tavsiye ediyor.

Bu tür diyetler enerji seviyelerini yükselterek vücudun kendi kendini iyileştirmeye odakklanmasını sağlamak gibi çeşitli yollarla sağlık durumunda iyileştirme sağladığını iddia ediyor.

Ancak Prof. Bender bu iddiaları The Biologist dergisinde yayınlanan “The Detox Delusion” (Detoks Yanılgısı) isimli makalesinde yalanladı.

---------- r e k l a m ----------

Prof. Bender makalesinde, “detoks” kelimesinin idrar üretimini ilgilendiren kimyasal bir reaksiyonu tanımlamaktan çıkarak “anlamsız bir pazarlama terimi” haline geldiğini belitti.

Prof. Bender detoks diyetlerinin asılsız olduğunu belirtirken çoğunlukla yanlış yansıtıldıklarını ve tehlikeli olduklarını açıkladı.

Prof. Bender, “Detoks felsefesi temelde vücutta biriken toksinlerin metabolizmayı tembelleştirerek kilo almaya neden olduğu fikrine dayanıyor. Kilo almanın temel nedeni gıda tüketimi ve enerji harcama arasındaki dengesizliktir. Kilo vermenin sihirli bir kısayolu yoktur – daha az yemeli ve daha fazla egzersiz yapmalısınız. Bu kadar basit.” diye konuştu.

Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)
Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/health/dietandfitness/8950124/Scientist-rubbishes-detox-diet-claims.html

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube