Dış Kulak İltihabı

| Son gözden geçirme: 24/04/2011
Yazdır

Dış kulak iltihabı (diğer adıyla Otitis Ekstema ya da Yüzücü Kulağı), dış kulak kanalındaki iltihaplanma ve enfek­siyondur. Bu enfeksiyon, bakteri ya da mantardan kaynaklanır, ayrıca bazen kulağm dış kısmını da etkiler. Bakterilerin sebep olduğu dış kulak iltihabı yanmaya ve apseye yol açar.

Dermatit (deri yangısı) gibi, cilt rahatsızlıkları da dış kulak yapısında iltihaplanmaya yol açar ve kulağı enfeksiyona eğilimli kılar.dis kulak iltihabi

  • Belirtiler

Dış kulak iltihabı genellikle kulak kanalına su girmesi sonucu oluşur. Belirtiler arasında kaşıntı, şişme, ağrı ve kulak kanalını tıkama riski olan sarı cerahat akıntısı vardır. Bir süre sonra, ağnya yol açar ve enfeksiyon kulağın diğer kısımlarına da sıçra­yabilir. Bu belirtiler varsa, dokto­runuza gidiniz. Şeker hastalarında dış kulak iltihabından kaynaklanan çok ciddi enfeksiyonlar gelişe­bilir ve belirtiler görülür görülmez, doktorlarına müracaat etmelidirler.

  • Tedavi

Doktorunuz kulağınızı, otoskop adı verilen bir görme aletiyle inceleyecek ve ilaç yazacaktır, ilaçlar genellikle kulak damlası şeklindedir. Antibiyotikler genellikle bakteriyel enfeksiyon­ları temizler, mantar önleyici ilaçlar mantarı öldürür ve iltihap önleyici ilaçlar da şişmeyi azaltır. İltihabın temizlenmesi döneminde ki, bu dönem bir hafta içinde oluşur, kulağınızda nemlenme olmaması önemlidir. Suyu kanalın dışında tutmanın (örneğin duş alırken) en iyi yöntemi, vazelinle kaplı bir pamuk kullanmaktır. Duştan sonra pamuğu çıkartın ve kulağınızı havalandırın. Uygun tedavi ile dış kulak iltihabı çoğunlukla 7-10 günde iyileşir.

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: Kulak, Burun, Boğaz

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube