Diyet Mi, Egzersiz Mi?

| Son gözden geçirme: 01/06/2011
Yazdır

Mükemmel bir dünyada yaşıyor olsaydık, herkes daima yeterli egzersiz yapar ve doğru beslenirdi. Ancak bu her zaman mümkün olamayacağı için, uzmanlara diyet ve egzersizin hangi konularda daha önemli olduğunu sorduk. İşte kilo vermek, hastalıklarla savaşmak ya da genel anlamda sağlıklı yaşam konularındaki şampiyonlar:

Amaç: KİLO VERMEK
Kazanan: DİYET
Nedeni: Yapılan araştırmaların açıkça gösterdiği gibi, aldığın kalorileri azaltmak, daha küçük beden giyinebilmenin en kestirme yolu. Louisiana State Üniversitesine bağlı Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezimde koruyucu tıp araştırmalarını yöneten Doktor Timothy Church, “Yediklerinizden 500 kalori eksiltmek, her gün spor salonuna gidip 500 kalori yakmaktan daha kolaydır” diyor. Ancak hem diyet hem de egzersiz yapmak, verilen kilonun korunması için gereklidir.

Amaç: ENERJİYİ ARTTIRMAK
Kazanan: EGZERSİZ
Nedeni: Georgia Üniversitesi’nde Egzersiz Psikolojisi Uzmanı Doktor Patrick O’Connor, “Egzersiz, zindeliği sağlayan dopamin ve norepinefrin gibi hormonların beyinden salgılanmasına yol açar” diyor. Yapılan 70 araştırmada, düzenli spor yapan kişilerin enerji seviyesinin yükseldiği tespit edilmiş.

Amaç: KALP HASTALIKLARI RİSKİNİ AZALTMAK
Kazanan: DİYET

Diyet & Egzersiz: Hangi konuda hangisi başarılı?

Diyet & Egzersiz: Hangi konuda hangisi başarılı?

Nedeni: South Dakota Üniversitesi Kardiyovasküler Sağlık Araştırma Merkezi direktörü Doktor William Haris, “Kalp hastalıkları riskini azaltantek bir besin öğesine odaklanmak istiyorsanız bu Omega-3 olmalıdır” diyor. Yapılan araştırmalara göre, yağlı balıklardan alınan Omega-3 yağları kalp hastalıkları riskini yüzde 64 oranında azaltabiliyor. Elbette egzersiz yapmak da kalp ve damar sağlığını güçlendirmeye yardımcı oluyor.

---------- r e k l a m ----------

Amaç: DİYABETİ ÖNLEMEK
Kazanan: EGZERSİZ
Nedeni: Diyabet giderek yaygınlaşıyor. Bu hastalığa karşı alınabilecek en iyi önlem ise, doğru kiloyu diyetle korumak ve egzersiz yapmak. Aktif kaslar kandaki glikozun yakıt olarak harcanmasını sağlar, böylece kan şekerinin dengede durması sağlanmış olur.

Amaç: KANSERİ ÖNLEMEK
Kazanan: HER İKİSİ DE
Nedeni: Çoğunluğu bitkisel gıdalardan oluşan bir diyet planı izlemek ve düzenli spor yapmak, kanserden uzak durmanın temel koşuludur. Sunu da aklında tutmanda fayda var: Çalışmalara göre ne kadar tutarlı ve sürekli şekilde egzersiz yaparsan, kansere karşı o kadar fazla korunursun.

Amaç: İYİ HİSSETMEK
Kazanan: EGZERSİZ
Nedeni: Vermont Üniversitesinde yapılmış olan bir çalışmada, günde sadece 20 dakika terlemenin 12 saat boyunca daha iyi bir ruh hâlinde kalmayı sağladığı ortaya çıkmış. Hatta bazı depresyon hastalarında egzersizin ilaçla tedavi kadar etkili olabildiği gözlemlenmiş. Egzersiz yapmak, beyinde strese karşı güçlenmeni sağlayan bazı değişikliklerde yapıyor.

© Kaynak: Women’s Health & Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube