Diyeti Unutun, Motive Olun!

| Son gözden geçirme: 04/07/2011
Yazdır

Tatile gitmeden önce birkaç kilo verip daha fit bir bedene sahip olmayı arzuluyorsanız, bir haftalık diyet programı tam size göre. Yedikçe Zayıfla ve Öyle Kal adlı kitabın yazarı, Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, aç kalmadan kilo vermenin yollarını anlattı. Kazanç, her şeyi yiyerek kilo verebileceğinizi ama nasıl yiyeceğinizi bilmeniz gerektiğini anlattı…

 

“Yedikçe zayıfla” sloganı gerçek olabilir mi?
Her şeyi yiyerek kilo verebilirsiniz. İşin sırrı nasıl yiyeceğinizi bilmekte. Karbonhidrat yani pizza, makarna ya da pilav yiyebilirsiniz ama bunları yerken mutlaka protein ile karıştırmanız gerekiyor. Böylece kan şekerinde ani yükselme olmayacak ve insülin dengesizliği oluşmayacak, metabolizma da yavaşlamayacak. Örneğin makarnanın yanında tuzsuz bir peynir; pilavın yanında yoğurt tüketmek gerekiyor. Bir diyet sistemi, insanın sağlığına zarar vermemeli, tam tersine yarar sağlamalıdır. İnsülin direncini kırmalı, metabolik sendroma ve diyabete neden olmamalı, glisemik yükü düşük yiyeceklerle kan şekerini dengeleyecek şekilde uygulanmalıdır. Bütün bunları içeren bir beslenme yaklaşımı ile beslendikçe zayıflamak ve zayıf kalmak da mümkün oluyor.

Karbonhidratları proteinle karıştırırsanız insülin direnciniz düşmez.

 

Bunu nasıl yapacağız?
Yazın havaların ısınması ile birlikte terleme artıyor. Yine sıcak havaya bağlı olarak iştah azalıyor. Bu iki avantaj sayesinde metabolizmamız daha hızlı çalışıyor. Biz de böylece metabolizmanın hızlı çalıştığı dönemi, iştahımız kapalı geçirerek daha iyi değerlendirmiş oluyoruz. Metabolizmanın hızlanması için günde 2.5 litre su içmek şart. Bu aylarda su tüketmek de daha kolay oluyor. Ayrıca 2.5 litreyi güne yaymak gerekiyor. Çünkü su, yağ yakım reaksiyonunda katalizör görevi görüyor. Suyu güne yayarak içtiğimizde metabolizmayı çalıştırdığımızı anlıyoruz.

---------- r e k l a m ----------

Kilo vermeye motive olmak için ne öneriyorsunuz?
Sağlıklı beslenmeyi ertelemek yerine bir yerden başlamak her zaman için daha iyidir. Yarım yamalak bile olsa bir yerden başlayın. Başladıktan bir süre sonra bu durum sizi rahatsız edecek ve tam anlamıyla yeni bir beslenme tarzına geçmeyi isteyeceksiniz. Ayrıca diyeti, diyet olarak değerlendirmemek, “Yeme alışkanlığımı düzene sokuyorum” diye beyne kabul ettirmek gerekiyor. Bu yaklaşımı sürekli tekrar edince bir süre sonra diyet psikolojisinden uzaklaşıyorsunuz ve yeme alışkanlıklarınızı daha rahat değiştiriyorsunuz.

Light ürünler kilo vermeye yardımcı oluyor mu?
Ben kimseye diyet ürün vermiyorum çünkü ölçülü yedikleri sürece buna gerek yok. Ayrıca yiyecekleri normal yağı ile yemek insanı daha uzun süre tok tutuyor, iştahı baskılıyor ve fazla yemeyi engelliyor. Diyet ürünler zararlı değil ancak zayıflamaya çok faydalı olduklarına da inanmıyorum. Ayrıca yediklerine dikkat eden kişi, gerildiği zaman vücudu kortizol hormonu salgılamaya başlıyor ve bu durum kilo vermek yerine kilo almaya yol açıyor.

Yazın metabolizma hızlı çalıştığı için diyet yapmak da kolaydır.

Yazın meyve yiyerek kilo vermeye çalışmak bir hata mı?
Evet, hata… Meyveyi sınırlı miktarda tüketmek gerekiyor çünkü meyve de şeker içeriyor. Meyveyi daha çok yoğurtla karıştırıp tüketmek ya da çok tuzlu olmayan bir peynirle beraber yemek gerekiyor. Meyve tüketimini günde 5 porsiyon ile sınırlamak gerekiyor. Bir porsiyon 5 parça karpuz, iki dilim ananas veya bir büyük elma olabilir. Ayrıca meyvenin yemekten 1.5-2 saat sonra tüketilmesi gerekiyor. Yemek üzerine yendiğinde tatlı ile aynı etkiyi gösteriyor, kan şekerini yükseltiyor.

Egzersiz hayatımızda ne kadar bir yer kaplamalı?
Benim bu konudaki yaklaşımım şöyle; hayatınızın devamında ne kadar spor yapabilecekseniz, bugün o kadar spor yapmalısınız. Eğer haftada iki gün yürüyebilecekteniz şimdi de haftada iki gün yürüyüş yapın. Hiç yürüyemeyecekseniz şimdi de hiç başlamayın… Çünkü sporu bir süre yapıp bırakmak daha kötü sonuçlara neden oluyor. Spor birden kesilince kaslar zayıflıyor, metabolizma eskisine oranla daha da çok yavaşlıyor, yağ oranı artıyor.

Tatilde kilo almamak için ne yapılmasını öneriyorsunuz?
Pilav, makarna, pizza, pide gibi karbonhidrat içeren yiyecekleri öğle saatlerinde tüketmek, akşamları ise ızgara et ve salata tüketmek kilo almamaya yardımcı oluyor. Alkol her gün alınabilir. Tatilde kilo alanlar dönüşte bir hafta boyunca protein ağırlıklı beslenirse aldıkları kiloların hepsini verebilirler.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç tarafından hazırlanan 7 günlük diyet programınız ikinci sayfada…

Pages: Sayfa 1 Sayfa 2

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube