Doğru Beslenin, Şişmanlamayın!

| Son gözden geçirme: 12/07/2011

Ghrelin isimli vücut kimyasalı açlık hissini artırır, metabolizmanızı yavaşlatır ve yağ yakımını engeller. Ancak beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek bu şeytani gücü alt edebilirsiniz.

Doğru kahvaltı
7:30 Güne iyi bir kahvaltıyla başlamak günün geri kalanında daha az yemek yemenizi sağlar. Süt ve müsli yiyerek güne başlarsanız aldığınız kalsiyum takviyesi sayesinde ghrelin hormonuna karşı savaşabilirsiniz. Ayrıca hem gün içinde daha az acıkır hem de LDL kolesterol seviyenizi düşürürsünüz.
Klasik çaydan vazgeçin
10:30 Mate yaprağı çayı artık ülkemizde de bulunuyor. Güney Amerika’da yetişen mate yaprağının kandaki şeker seviyesini dengeleme özelliği sayesinde açlık krizlerine girme ihtimaliniz oldukça düşüyor.
Çorba zamanı
12:30 Araştırmalar çorba içmenin normal yemek yemeye göre ghrelin hormonlarına karşı iki kat daha iyi savaştığını gösteriyor. Bununla birlikte ufak bir kalsiyum takviyesi alarak yağ yakma hızınızı artırabilirsiniz.
Nane mucizesi
14:00 Nane esansının vücuttaki dopamin sayısını artırdığı ve bunun da abur cubur yemeye karşı etkili sonuçlar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Dopamin seviyesinin artmasının spor performansını yükselttiğini düşünürsek, naneyi gün içinde antrenman öncesinde tüketmek akıllıca olacaktır.
Whey proteini
15:00 Whey protein tozunu sütle karıştırarak hazırlayacağınız bir karışım hem kandaki şeker seviyenizi dengeler hem de ghrelin ve insülin seviyenizi düşürerek sizi açlık krizlerinden uzak tutar.
Kahve vakti
17:00 Akşam saatlerine yaklaşırken sütlü bir kahve için. Toronto Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, süt içmek ghrelin seviyesini düşürüyor.
Akşam yemeği
19:30 Somon ya da uskumru balığı yemek açlık kontrolü ve yağ depolanmasıyla ilgili olan leptin hormonun salgılanmasını hızlandırıyor. Bu da akşama daha hızlı bir metabolizmayla girmeniz anlamına geliyor. Ancak balığı görmüşken yanında rakı içeyim derseniz, bütün beslenme planı boşa gidebilir.
Play Station'a devam
22:30 Vücudumuz stresli olduğu zamanlarda daha çok ghrelin salgılar. Texas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma Call of Duty gibi silahlı oyunları oynayanların stres seviyelerini düşürerek daha az abur cubur yediklerini saptamış.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET, SLAYT GÖSTERİLERİ

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube