Ergojenik Destekle Süper Güç!

| Son gözden geçirme: 19/03/2014
Yazdır

Dayanıklılık ve kuvvet, yüksek performans, yağsız ve fit bir beden, gün geçtikte büyüyen kaslar… Bu  hedefleri kolaylaştaran ergojenik destek ürünleriyle tanışın, farkı kısa sürede yaşayın.

supplementler

Amacınız ister yağ yakmak olsun, ister kas kazanmak, ister kilo almak. Muhteşem bir mekanizma halinde çalışan bedeniniz, onu doğru şekilde besleyip, doğru şekilde çalıştırdığınız sürece size istediğinizi verir. Öte yandan, ona destek olup, işini kolaylaştırmanın bazı yöntemleri de var. Elbette dopingden bahsetmiyorum. Gelişen teknoloji ile doping denetiminin artması ve dopingin zararlı yan etkileri; başarıyı ve performansı artıran doğal yöntemleri ve ürünleri öne çıkarttı. Kişisel performansı ve spordaki başarıyı artırmak için yapılan çalışmalar sonucunda, “ergojenik madde” adı verilen yeni destek ürünleri ortaya çıktı. Bu ürünler son iki yılda ilgi görmeye başladı ve kullanımı git gide yaygınlaşıyor.

Ergojenik terimi, “enerji kullanımını artırarak yorgunluğu geciktiren ve performansı artıran metotlar” olarak tanımlanıyor. Kullanım amaçları üç başlık altında toplanıyor. Vücudumuzun fizyolojik kapasitesine doğrudan etki ederek spordaki verimi artıran destekler var. Bazıları, kapasitemizi kısıtlayan psikolojik engelleri ortadan kaldırmak için uygulanıyor. Üçüncü grupta ise, kasın daha fazla kuvvet ve güç oluşturmasını sağlayan destekler var. Gerçek ergojenik yardımcılar kuvveti, dayanıklılığı, hızı ve beceriyi sürekli olarak artıran yöntemlerdir. Bu destek ürünleri ihtiyaç ve hedeflerinize göre kategorilere ayırıp, ne işe yaradıklarını anlattım. İster profesyonel sporcu olun, ister yaşam kalitesini artırmaya çalışan sağlıklı bir birey; ihtiyaçlarınıza yönelik ergojenik bir destek mutlaka vardır.

VİTAMİN VE MİNERALLER

Vitamin ve mineraller enerji metabolizmasına, sindirim ve sinir sistemlerine, kas kasılmasına ve tüm vücuda oksijen taşınmasına yardımcı olurlar. Vitaminler iki grupta incelenir. İlk grup yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinden oluşur. İkinci grupta ise suda çözünen vitaminler yer alır. Bunlar ise B grubu vitaminler ve C vitaminidir. Sporcular tarafından yaygın bir şekilde kullanılan vitamin ve mineraller ise şöyle sıralanabilir: Demir, magnezyum, kalsiyum, folik asit, biotin, vitamin B12. Gün içerisinde yeterli ve dengeli beslenmeyenler, fast food beslenme alışkanlığı olanlar, vejetaryenler, sigara ve alkol tüketenler ve yoğun antrenman programları olan sporcular, mutlaka vitamin ve mineral takviyesi almalı.

---------- r e k l a m ----------

Kullanım Şekli ve Zamanı: Bu takviyeler yemek sırasında ve sonrasında alınmalı. Özellikle yağda çözünen vitaminlerin emilimi bakımından en doğru zaman bu aralık.

YAĞ YAKICILAR

CLA (KONJÜGE LİNOLEİK ASİT)
Vücut tarafından üretilmeyen, dışarıdan alınması gereken esansiyel yağ asitlerinden biri olan linoleik asidin konjüge izomeridir. Lipoprotein lipaz (İpi) aktivitesinin artması, vücutta daha fazla yağ depolanmasına yol açar. CLA ise bu aktiviteyi önleyerek vücutta depolanan yağ miktarım azaltır. Erkeklerde bel ve karın bölgesindeki hücrelerde bu aktivite çok yoğun oluyor. Bu nedenle, özellikle bölgesel zayıflama programlarında tercih edilebilen bir destek ürün. CLA’nın diğer olası etki mekanizmaları, yağ yakıcı enzim olarak karnitin palmilerde bu aktivite çok yoğun oluyor. Bu nedenle, özellikle bölgesel zayıflama programlarında tercih edilebilen bir destek ürün. CLA’nın diğer olası etki mekanizmaları, yağ yakıcı enzim olarak adlandırılan karnitin palmitoltransferaz aktivitesini artırmasıdır. CLA’nm aynı zamanda depolanmış yağların kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılmasına, vücuttaki yağ miktarının azaltılmasına, yağsız kas kitlesinin artırılmasına destek sağladığı kanıtlandı.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Günde 2 veya 3 kez, yemeklerden 15-30 dakika önce ve aç karnınıza 1 adet alın.

L-KARNİTİN
L-Karnitin, insan kalp ve iskelet kasında bulunan bir bileşik. En önemli görevi, uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasını sağlayarak, yağ asit metabolizmasını kolaylaştırmak. Yapılan araştırmalara göre, düşük yoğunluklu egzersizlerde karnitin oranında herhangi bir değişiklik olmuyor. Fakat yüksek yoğunluklu egzersizlerde, hem plazma hem de kas karnitin seviyesinde önemli miktarda azalma oluyor. Antrenman sırasında bu seviyeyi yüksek tutmak için, L-Karnitin takviyesi almanın gerekliliği tartışmaya açık bir konu. Dayanıklılık sporlarında sporcular, yağ asit metabolizmasını artırarak kas glikojeninden tasarruf etmek için karnitin kullanıyorlar. Bazı araştırmalar, uzun mesafe koşucularında maksimal oksijen alımını artırdığını da kanıtladı. Ancak performansı artırma yönüyle ilgili yapılmış çalışmalar yok.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Spordan önce kullanın. Tabletse spordan 30-45 dk önce, likitse 5-10 dakika önce alın.

İŞTAH KAPATICILAR

KROM PİKOLİNAT
Krom pikolinat, insülin hormonunun glikozun hücre içine girişini sağlamasında rol oynayan “glikoz tolerans faktör” (GTF) adlı bileşiğin ana bileşenlerinden biri. Bu yapısal özelliği sayesinde, hücre reseptörleri üzerinde insülin duyarlılığını artırıyor. Glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenmek ve çok fazla şeker tüketmek, vücudumuzda zaten az miktarda bulunan kromun hızla tükenmesine yol açıyor. Krom eksikliğine bağlı olarak da yorgunluk ve kilo fazlalığı gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Yapılan bazı araştırmalar, krom takviyesi ile insülin reseptörlerinin sayısının arttığını kanıtladı. Yani kromun kan şekeri kontrolünde ve diyabet tedavisinde etkin rol oynadığı kabul ediliyor. İnsülin direnci sonucu ortaya çıkan insülin artışı, vücutta daha fazla yağ depolamamıza yol açıyor. Krom takviyesiyle hem yağ kitlesini azaltabilir hem de kan şekerindeki ani dalgalanmaları önleyip, iştahınızı kontrol edebilirsiniz.

Bu özellikleri nedeniyle kilo kontrolü programlarında ve sporcu beslenmesinde tercih ediliyor. Ayrıca kötü kolesterol (LDL) ve trigliserit seviyelerini düşürüp, iyi kolesterol (HDL) seviyelerini yükseltiyor.

Kullanım Şekil ve Zamanı: Yemeklerden 45-60 dakika önce, bol suyla bir tane için.

GÜÇ, KUVVET, KAS HACMİ VE PERFORMANS ARTIRICILAR

WEIGHT GAINER
Karbonhidratlar vücudumuzun ana enerji kaynağıdır. Glikojen olarak kaslarımızda ve karaciğerimizde depolanıyorlar. Glikojen depolarının dolu olması, dayanıklılık antrenmanı için çok önemli. Çünkü bu depolar boşaldıkça, yorgunluk artıyor. Weight Gainer, ağır spor yapanların ve vücut geliştirenlerin egzersiz programlarını desteklemek ve besleyici ürünlere olan ihtiyacını karşılamak üzere geliştirildi. Yüksek besin değeriyle atletik performansın artırılmasında kullanılıyor. Ayrıca, sporcuların ihtiyacı olan karbonhidrat ve proteini orantılı biçimde sağlıyor. İçerdiği karbonhidrat oranı yüksek; yağ oranı ise düşük. Yoğun antrenman gerektiren spor dallarında, kas glikojen depolarında sürekli doygunluk sağlanması istendiğinde; Weight Gainer bu istekleri fazlasıyla karşılıyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Ara öğünlerde ve spordan bir saat önce, 1 ölçek kullanın.

KREATİN
Vücudumuzda kreatinin yüzde 95’i kaslarda bulunur. Beyin, karaciğer, böbrek ve testislerde ise az miktarda var. Peki bu miktarı artırdığımızda ne oluyor? Araştırmalara göre, kreatin yüklemesi kas kreatin içeriğini, kas kuvvetini ve sprint performansını artırıyor. Ayrıca hücrede su tutulmasına yol açarak yağsız vücut kitlesini artırıyor. Yapılan araştırmada, 5 gün boyunca günde 15-20 gram kreatin alan deneklerde kreatin fosfat seviyesinin arttığı, sportif performansı önemli ölçüde etkilediği gözlendi. Ancak günde 20 gramı geçmek veya 5 günden fazla kullanmak performansı daha fazla artırmıyor. Üstelik karaciğer ve böbrek bozukluğuna yol açabiliyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Spordan önce veya sonra, su veya meyve suyuyla birlikte 3-5 gram alın.

PROTEİN TOZU
Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler, vücut organlarının en küçük birimi olan hücrelerin esas yapısını oluşturuyorlar. Ayrıca proteinler; yıpranan dokuların yenilenmesinde, kırmızı kan hücrelerindeki oksijen taşıyan hemoglobinin yapısında, egzersiz sonrası kasların onarımında ve enerji sağlamada görev alıyorlar. Protein tozu genellikle kuvvet ve dayanıklılığı artırmak ve kas kütlesinde artış sağlamak için kullanılıyor. Protein suplementleri sıvı, toz ve tablet seklinde kullanılabiliyor. Özellikle diyet ve protein yetersizliği gibi durumlarda, kas kitlesini ve ağırlığı artırmak için ideal. Ancak proteinin de fazlası zarar. Yapılan çalışmalar, fazla proteinin vücuttan atılması için idrar üretimini artırdığını, bunun da vücutta dehidrasyona yol açtığını gösteriyor. Ayrıca, fazla protein karaciğer ve böbrekleri yorup, vücuttan kalsiyum atılmasına neden olabiliyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Spor sonrasında, su veya sütle karıştırarak 1 ölçek (20-30 gram) alınması öneriliyor. Fakat günlük ihtiyaç ve beslenme programına göre, kullanım miktarına dikkat etmek şartıyla ara öğünlerde de kullanılabilir.

L-ARGİNİN
L-arginin, vücut geliştirme ve zayıflama ile ilgilenenler arasında oldukça popüler bir takviye. Arginin, proteini metabolize ederek bedendeki yağ miktarını düşürüyor, vücut da proteini daha kolay bir şekilde kas kitlesine dönüştürüyor. Bu takviyenin ürettiği nitrik oksit, kas genişletici olarak çalışarak kan damarlarının çapını genişletiyor ve vücutta daha fazla kanın dolaşmasını sağlıyor. Bu kan akışı da kas lifinin mineral ve besin emilimini yükseltiyor. Böylelikle kaslarınız daha hızlı büyüyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Özellikle spor sonrası ve gece yatmadan önce, 5 gramı suya karıştırarak için.

GLUTAMİN
Glutamin, vücutta en yaygın bulunan amino asit ve birçok metabolik fonksiyonda önemli role sahip. İskelet kasları, glutaminin en önemli sentez ve depolama yeridir. Uzmanlar, glutaminin bazı kanser hastalarında protein metabolizmasını iyileştirdiğine ve sağlıklı hücrelerin doğal öldürücü fonksiyonlarını onardığına inanıyor. Ayrıca yaraların iyileşmesini hızlandırıyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Özellikle spor sonrası ve gece yatmadan önce, suya 5 gram karıştırarak için.

BCAA
BCAA, dallı-zincirli amino asitler olarak isimlendirilen ve 8 esansiyel amino asitten üçü olan L-Lösin, L-Izölösin ve L-Valinden oluşuyor. Bu amino asitler kas proteinlerinin üçte birini oluşturuyorlar. Vücuda alınan BCAA’lar, karaciğerden değişmeden geçerek kaslar tarafından alınıyorlar ve burada protein sentezi ve enerji kaynağı için kullanılıyorlar. Egzersiz sırasında glikojen depoları boşaldığında, kaslar yakıt olarak BCAA’ları kullanıyorlar. Bir diğer özelliği de egzersiz sonrası yorgunluğu alması. Nasıl mı? Yoğun egzersizlerde vücutta triptofan amino asit seviyesi artış gösterir ve beyinde rahatlama, uyuklama ve halsizliğe sebep olan serotonin oluşumunu tetikler, bcaa ise triptofan ile etkileşime geçerek serotonin sentezini yavaşlatıyor. Aynı zamanda, testosteron ve büyüme hormonlarının artışını destekliyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Antrenman öncesi ve sonrasında 5’er gram alın.

AMİNO ASİT
Amino asitler, vücutta protein sentezine katılan, nörotransmitter olarak fonksiyon yapan ve enerji üretiminde kullanılan bileşiklerdir. Gıdalardan alman proteinlere göre emilimi daha kolaydır. Takviye olarak aldığınızda büyüme ve insülin hormonlarının salınımını artırır. Yapılan çalışmalar , vücut yağ oranım düşürdüğünü, öte yandan kas gücü ve gelişimini artırdığını kanıtlıyor. Ancak dikkatli olmakta fayda var. Aşırı amino asit alınması, şiddetli mide ağrıları ve ishal gibi rahatsızlıklara neden olup; uzun süreli kullanımda ise karaciğer ve böbrek problemlerine yol açabiliyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Özellikle spor öncesi ve spor sonrasında alınmalı.

NİTRİK OKSİT (NİTRAT)
Nitrik oksit kan akımı, kas kasılması, glikoz ve kalsiyum dengesinde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca, çeşitli organlara kan akışım otomatik olarak düzenleyip gerekli ihtiyacı karşılıyor. Nitrik oksit üretildikten sonra kaslardaki gevşemeyi de ilerlettiği için, hem egzersiz hem de dinlenme sırasında önemli bir işlevi var. Başka bir deyişle, kasların kanlanmasını ve aerobik kapasitenin daha verimli kullanılmasını sağlıyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Özellikle spordan 30 dakika önce alınmalı.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN

KOENZİM Q10
Koenzim Q10 yağda çözünen, her hücrede bulunan ve mitokondrilerde enerji üretiminde rol oynayan bir bileşik. Özellikle kalp, karaciğer, böbrek ve pankreas gibi metabolik olarak aktif organlarda yüksek konsantrasyonda bulunuyor. Yaşlanma, genetik faktörler ve ilaç kullanımı, koenzim Q10 seviyelerini düşürüyor. Bu durumda mitokondriyal hasar meydana geldiği için, kalp damar hastalığı, diyabet, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların oluşma riski artıyor. Koenzim Q10 takviyesiyle, yaşlılıkta bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca, yetişkinlikte aerobik kapasite ve kas performansınızı da artırır. Diş eti sağlığı için de faydalı olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış. Güçlü antioksidan özelliği ile de birçok hastalığın ilerleme hızını yavaşlatıyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Yemek aralarında veya yemekten hemen sonra alın.

GİNSENG
Uzak doğuda binlerce yıldır kullanılan ginseng, fiziksel dayanıklılığı artırma özelliğiyle pek çok sporcunun tercihi. Aslında ginsengin egzersiz performansına olan etkisine dair çalışmalar oldukça sınırlı. Ancak yapılan bir araştırmada, günlük 200 mg ginseng kullanan kişilerin dayanıklılık performansları üzerinde kayda değer bir artış gözlemlendi.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Yemek sonrası kullanılması öneriliyor.

OMEGA 3
Balık yağı takviyelerinden omega 3, vücudun bütün hücrelerinin temel yapı taşı olarak kullanılan temel bir yağ asidi. Balık yağında iki çeşit omega 3 yağ asidi var: EPA ve DHA. Bu yağ asitlerini vücut üretemediği için, dışarıdan besinlerle almamız gerekiyor. Omega 3 özellikle sağlıklı nöral yollar oluşturduğu için, nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklarda faydası çok büyük. Diğer faydaları arasında kalp dostu olması, kalp krizine karşı koruyucu etkisi, total kolesterolü ve trigliserid seviyesini düşürücü, iyi kolesterolü yükseltici etkileri var. Ayrıca egzersiz sonrası oluşan eklem şişliğini ve ağrılarını hafifletiyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Yemek aralarında veya yemekten hemen sonra 1 adet alın.

EKLEM SAĞLIĞI ÜRÜNLERİ (GLUKOZAMİN, KONDROİTİN, MSM, HYALURONİK ASİT)

Bir amino şeker olan glukozamin, eklem bağlan, omurlar arasındaki diskler, hücre zarları ve kıkırdak dokusu gibi vücuttaki çeşitli dokuların yapısında bulunuyor. İncinme, spor yaralanmaları, osteoartrit gibi eklem rahatsızlıklarında oluşan hasarları onarıcı özelliği var. Özellikle ağrıyı azaltıp, iltihabı gideriyor. Kondroitin, suyu bağ dokuya çekerek kuvvete karşı tampon oluşturma görevini üstleniyor. Metil Sülfonil Metan (MSM) eklem, iskelet ve kas fonksiyonlarının geliştirilmesine yardımcı olan bir destek. Ayrıca ağrı kesici özelliği de mevcut.

Hyaluronik asit ise, eklem problemlerinde azalan eklem sıvısını yoğun bir sıvıyla takviye etmek amacıyla kullanılıyor. Bu sıvı eklem boşluğunu doldurarak, kemiklerin birbirine sürtünmesini engelliyor. Yapılan çalışmalara göre, 12 hafta boyunca glukozamin ve MSM bir arada kullanıldığında, ağrı ve şişliğin azalmasında daha yüksek etkinlik gösteriyor. Böylece ağrı kesici ihtiyacınızı da büyük ölçüde azaltıyor. Ancak uyaralım; deniz kabuklularına karşı duyarlılığı olanlarda alerjik reaksiyona neden olabiliyor. Diyabet hastalarının ise doktor veya uzman diyetisyen kontrolünde kullanması öneriliyor.

Kullanım Şekli ve Zamanı: Yemeklerden sonra alın.

DOĞRU KOMBİNASYON

Hedefinize bağlı olarak, hangi takviyeleri bir arada kullanmanız gerektiğini öğrenin.

SADECE YAĞ YAKMAK İĞİN

 • L-Karnitin (antrenman öncesi 1000 mg-2000 mg)
 • CLA (öğle ve akşam yemeklerinden 30 dakika önce 1 adet)
 • Krom pikolinat (öğle ve akşam yemeklerinden 1 saat önce 1 adet)

SADECE KAS KAZANMAK İÇİN

 • BCAA (antrenman öncesi ve sonrasında 5’ergram)
 • Glutamin (antrenman öncesi ve gece yatmadan önce 3’er gram)
 • Kreatin (antrenman öncesi 5 gram)

YAĞ YAKIP KAS YAPMAK İÇİN

 • L-Karnitin (antrenman öncesi 1000 mg-2000 mg)
 • CLA (öğle ve akşam yemeklerinden 30 dakika önce 1 adet)
 • BCAA (antrenman öncesi ve sonrasında 5’er gram)

KİLO ALMAK İÇİN

 • Omega 3 (gün içinde 1 adet)
 • Weight Gainer (ara öğünde ve antrenman öncesinde 1 ölçek)
 • Multivitamin (sabah kahvaltıdan önce 1 adet)

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN

 • Omega 3 (gün içinde 1 adet)
 • Multivitamin (sabah kahvaltıda 1 adet)
 • Glukozamin kondroitin (sabah kahvaltıda 1 adet)

Kaynak: Men’s Health (03.2014)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube