Erkekler İçin Sağlık Tüyoları: Erken Boşalma, Kalp Krizi, Prostat Kanseri ve Diğerleri – III

| Son gözden geçirme: 27/05/2011
Yazdır

Depresyonla Savaş

Size verilen reçeteyi kontrol edin. Antidepresan kullanan erkeklerin oranı, depresyon teşhisi koyulan erkeklerden daha fazla. Peki ama neden? Aradaki farkın bir nedeni SSRI adı verilen antidepresan türlerinin erken boşalma ya da migren gibi başka sorunları tedavi etmekte de kullanılıyor oluşu. Massachusetts’teki Clark Üniversitesinin psikoloji danışmanlarından Dr. Michael Addis “Bu ilaçların ne gibi durumlarda kullanılacağına dair halkın bilgisi hâlâ çok zayıf. Birçok hastalık depresyona benzeyen sonuçlar üretir. Örneğin tiroid sorunları ya da çölyak hastalığı depresyonla karıştırılabilir” diyor.

Gereğinden fazla antidepresan kullanılmasına yol açan bir başka sorun da her üç doktordan birinin doğrudan fiziksel sağlıkla ilgilenmesi ve ruh sağlığı konusunda bir yardımda bulunmaması. İlaç kullanan hastaların yarısı ise zaman kaybı ve ekonomik nedenlerden ötürü psikolojik yardım almadığını söylüyor. Cincinnati Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre doktorların suçu, hastaları psikolojik danışmanlığa yönlendirmemeleri. Dr. Addis “Hekiminizin hemen reçete yazmasına izin vermeyin” diyor. Eğer yazılacak antidepresandan şüpheniz varsa, mutlaka bir psikiyatr ya da psikologla görüşmeli ve mutsuzluk halinizin gerçek nedenini öğrenmelisiniz.

Depresyonla arkadaşlığı kesin. Facebook, tahmininizin aksine sizi sosyallikten uzaklaştıran bir ağ olabilir. İngiliz araştırmacılar internet bağımlılığının majör depresyon riskine zemin hazırladığını söylüyor. Sosyal medya sitelerinin aşırı kullanımı da ilk semptomlardan biri. Dr. Addis “İnsanlar Facebook’ta birbirlerinin paylaştığı linklere, fotoğraflara ya da cümlelere olumlu yorumlarda bulunuyor. Fakat hissettiğiniz şeyle oraya yazdığınız şey arasında ciddi bir fark olabilir. Bu da depresyona yol açar. Gerçek dünyayı algılayış tarzınız ikiyüzlü bir hal alır” diyor. Pollyannacılık oynayan arkadaşlarınızı göz ardı edin. Gerçek arkadaşlarınızla görüşün. Dr. Addis “Facebook arkadaşlıkları gerçek toplantılarla desteklenmezse insanları depresyona sürükleyebilir” diyor.

  • Depresyondan muzdarip erkeklerin yüzdesi: 4.4
  • Antidepresan kullanan erkeklerin yüzdesi: 6.7

Diyabetle Savaşın

---------- r e k l a m ----------

Kuruyemişsiz yaşanmaz. 2010’da Amerikan Beslenme Koleji Bültenimde yayınlanan araştırmaya göre diyabet riski taşıyan insanlar içerisinde günde iki avuç badem yiyenlerin sağlık durumları iyiye gitti. 16 hafta boyunca bu badem kürünü uygulayan hastaların açlık insülin seviyesinde yüzde 23 düşme görüldü. Kuruyemiş yemeyenlerde ise yüzde 19’luk bir artış görüldü. Bu fark bademin içinde bol miktarda bulunan oleik asitten kaynaklanıyor. Bilindiği gibi oleik asit, vücuda faydalı yağlardan. Görevlerinden biri duyarlılığını yükselten bir peptit olan GLP-1 maddesinin salgılanmasına yol açmak.

Reklamları zaplamanın yeni yolunu öğrenin. Kaliforniya Üniversitesi’nin (UCLA) yürüttüğü yeni bir araştırmaya göre kassız erkekler, kaslı erkeklere nazaran yüzde 67 oranda daha fazla insülin direnci yaşıyor. Formda bir vücut insülinin kan şekerini dengelemesine yardımcı. Tavsiyemiz televizyon izlerken reklam aralarında vücut ağırlığı ile squat, lunge ya da şınav hareketlerini yapmanız.

  • 40 yaşında sağlıklı bir erkeğin diyabete yakalanma riski: 3’te 1
  • Günde bir saat yerine dört saat televizyon izleyen erkeğin diyabete yakalanma riskindeki artış oranı: Yüzde 100

Kaynak: Men’s Health (02.2011)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Kategori: ERKEK SAĞLIĞI, SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube