Erkekliğinizi Koruyun!

| Son gözden geçirme: 17/11/2011
Yazdır

Bir erkeğin üreme organları birçok teknik sorunla karşılaşabilir. Bu makaleyi bir arıza tespit rehberi olarak ele alın, faydasını göreceksiniz.

Aşağıdaki senaryolar yüzünüzü buruşturmanıza neden olsa da en azından başınıza geldiği zaman ne yapacağınızı bileceksiniz. İşte erkekliğinizi korumanızı sağlayacak dokuz farklı senaryo ve tedavi seçenekleri.

► Testis torbamda kötü bir ağrı var.
Nedeni: Eğer tam oranızdan bir darbe almadıysanız, muhtemelen testislerinizden birisi spermatik kordon denilen şeyin etrafına dolanarak kan akışını kesmiş olabilir. Minnesota Üniversitesi Tıp Merkezi’nden üroloji cerrahı Dr. Tony Makhlouf , “İpin ucunda asılı bir top düşünün. İp döndükçe, kıvrılarak düğüm düğüm olur. Bu esnada bir yandan kısaldığı için top da yükselir.” Bu düğüm yani testis burulması aniden keskin bir ağrıya neden olur.

Tedavisi: Hemen acil servise gidiyorsunuz. Baylor Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Larry Lipshultz, “Eğer dört saat içinde tedavi edilmezse testislerinizden birisini kaybedebilirsiniz” diye uyarıyor. Neden işi şansa bırakasınız ki? Acil servisteki doktorlar sizi ultrasona sokarak testis kordonunuzun gerçekten dolanıp dolanmadığını kontrol edecek, dolanmışsa işleri yoluna sokmak için bir üroloji cerrahına görüneceksiniz. Cerrah da her bir testisinizi bir daha dolanmasın diye testis torbanızın içine dikecek.

---------- r e k l a m ----------

Bizim ufaklıklar belli belirsiz bir ağrı çekiyor.
Nedeni: Testislerinizden sperm taşıyan sarmal boru muhtemelen bir bakteriyel enfeksiyon nedeniyle iltihaplanmış olabilir. Olağan şüpheliler belsoğukluğu, chlamydia ve 40’ın üzerindeki erkeklerde idrar yolu enfeksiyonudur. Testislerin kendisinde de iltihap oluşabilir.

Tedavisi: “İki aspirin çakarsam geçer” diye düşünmeyin. Dr. Makhlouf, “Eğer tedavi edilmezse borular hasar görür ve tıkanır” diyor. “Kısırlaşabilirsiniz.” Dolayısıyla da doktora gideceksiniz. Doktorunuz da muhtemelen en az iki hafta süreyle kullanmanız için antibiyotik yazacak. Şişkinlik ve ağrı üç gün içinde azalır ama belirtilerin ortadan kalkması aylar sürecektir.

Penisimde, testislerimde, karnımın alt bölgesinde ağrım var, bacaklarıma doğru iniyor ve idrara çıkarken bana acı veriyor.
Nedeni: Genellikle prostat bezinin iltihaplanmasından kaynaklanan kronik leğen kemiği ağrısı sendromu. Cleveland Clinic ürologlarından Dr. Daniel Shoskes, “Bunun nedeni çoğu kez yaralanma, enfeksiyon ve vücudun bu gibi durumlarda gösterdiği tepkilerin bütünüdür” diyor.

Tedavisi: Erkeklerin üçte ikisi, erken aşamada antibiyotik tedavisinden sonra kendilerini daha iyi hissedecektir. Dr. Shoskes, enfeksiyon tedavisi sonrasında da iltihabın devam ettiği hastalarına, iltihabı kurutan bitki kökenli biyoflavonoid preparatlar yazıyor. Rahatsızlığın görüldüğü bölgede önemli bir reseptörü bloke eden reçeteli ilaçlar ayrıca ağrıyı da azaltıyor ve idrar akımını iyileştirebiliyor. Buna rağmen bazı erkeklerin sinir ve kas spazmları yaşadığı için kas gevşetici almak ve fizik tedavi görmek zorunda kaldığı biliniyor. Her durumda bir ürologa başvurun ama sıcak banyo yaparak, alkol, baharatlı gıdalar ve kafeinden uzak durarak derdinize derman bulabilirsiniz.

Testis torbam inanılmaz derecede sarkık, içi kurt dolu bir kese gibi görünüyor.
Nedeni: Bazen, testis torbasını saran damarların içindeki kapakçıklar iyi kapanmaz;  kan damarda birikir ve damar şişer. Büyüyen damarlar veya varikoseller her zaman acı vermez ama o bölgede fazla duran kan, testisleri ısıtır. Bu sperm üretimini olumsuz etkiler (zira sıcaklığın 37˚C’den daha düşük olması gerekir) ve testislerin vücuttan uzaklaşarak sarkmasına neden olur. Erkeklerin yüzde 20’sinde varikosel görüldüğünü de ekleyelim.

Tedavisi: New York Presbyterian Hastanesi erkek üreme merkezi direktörü Dr. Harry Fisch, “Testislerinizin sarkık olduğunu düşünüyorsanız, kısırlık konusunda uzman bir ürologa görünün” diyor. Doktorunuz damarları ayırarak veya bloke ederek kan birikimini durdurabilir. Bu, hastaneye yatmadan yapılabilecek küçük bir ameliyattır ve üç hafta içinde yeniden seks yapabilirsiniz. Yalnız üç ilâ dört ay içinde de bir meni takip tahlili yaptırmanız gerekir. Dr. Fisch, “kısır erkeklerin yüzde 60’ında meni kalitesi ameliyattan sonra iyileşecektir” diyor. Dr. Fisch, “Amacınız çocuk yapmak olmasa da  ağrınız varsa, testislerin boyutları da birbirinden farklıysa” sorunun düzeltilmesi gerektiğini vurguluyor.

Menimin kırmızımtırak bir rengi var ve fışkırmaktan çok damlıyor.
Nedeni: Enfeksiyonlar iyileşmeye başladıklarında yara dokusu oluşabilir ve boşalma kanalında bir tıkanmaya neden olabilir. Dr. Fisch, “Beş şeritli bir otoyolun iki şeride düşmesi gibidir” diyor. Renginin kırmızımtırak  olması başlangıçtaki enfeksiyondan kaynaklanıyor. Boşalan sıvı miktarı ortalama bir tatlı kaşığından az  olabilir ve siz orgazma eriştikten sonrada  akmaya devam edebilir.

Tedavisi: Sızarak boşalan sıvı ile seks yapabilirsiniz ama bu bir çuval inciri berbat edecektir. Neyse ki cerrahi bir çözüm var. Resmi adı, ‘ejakülasyon kanallarının transüretral rezeksiyonu’ ama söylemesi zor, uygulaması kolay bir ameliyattır. Dr. Fisch “Sadece yaralı dokuyu kesip alıyoruz; bu da kanalları açıveriyor” diyor. Yedi ilâ 10 gün sonra da cinsel yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

25 yaşındayım ama ereksiyon olmakta güçlük çekiyorum.
Nedeni: Amerikan Üroloji Birliği’ne göre ereksiyon bozukluğu vakalarının yüzde 25’i psikolojik ve ilişkide yaşanan sorunlardan performans endişesine kadar birçok nedeni olabiliyor. Örneğin bir erkek aşırı alkol aldıktan sonra bir cinsel deneyim yaşamış ve ereksiyon sağlayamamış olabilir. Johns Hopkins Brady Üroloji Enstitüsü üreme tıbbı ve cerrahisi direktörü Dr. Karen Boyle, “Sonraki cinsel girişimlerinde alkol almamış olsa bile o anı hatırlayacak ve kendisiyle ilgili bir şeylerin yanlış gittiğini ve ereksiyon sağlayamayacağını düşünecektir” diyor.

Tedavisi: Fiziksel etkenlerden kaynaklanmadığı kesinleşirse, partnerinizi romantik bir kahvaltıdan sonra baştan çıkarmaya çalışın. Testosteron ve hormon düzeyleriniz sabah 07:00’de zirve yaptığı için penisiniz emrinize amade olacaktır.  Alkol senaryosundaki gibi çoğu durumda bir ilaç seçeneği de size yardımcı olabilir. New York Üniversitesi tıp merkezi cinsel sağlık ve erkek üreme direktörü Dr. Andrew McCullough, “Bu arenada, ekstra bir ereksiyonu artırıcı ilaç desteği gibi özgüvene yapılacak küçük bir katkı çok işe yarar” diyor. Eğer hiçbir yöntem işe yaramıyorsa, psikolojik yardım istemelisiniz.

Kasıklarımda kaşıntılı, kırmızı döküntüler var.
Nedeni: Eğer döküntü uyluklarınızdaysa, suçlusu, yıkamadığınız spor şortlarınız olabilir. Çünkü bu şortlar ılık, nemli ortamlarda gelişen bir mantar türü olan tinea cruris için bulunmaz bir yaşam alanıdır. Sporcu kaşıntısı olarak da bilinen bu döküntüler, parlak kırmızı renkli ve tam da penisin üzerindeyse, cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir mantar da olabilir.

Tedavisi: Önlem olarak nemli spor giysilerinizi çıkarın ve egzersizden hemen sonra duş alın. Giyinmeden önce bölgeyi iyice kurutun. Tedavi için reçetesiz satılan ilaçlar mucizeler yaratabiliyor. Dermatolog Dr. Peter Kopelson “Döküntü probleminin bir daha oluşmasını engellemek için döküntüler ortadan kaybolduktan sonra bir-iki hafta daha ilacı kullanmaya devam edin” diyor. Mantar enfeksiyonlarında kullanılan ve reçetesiz satılan antifungal kremlerden birini alıp bir hafta boyunca günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Penisimde karnabahara benzeyen oluşumlar var; sulu bir sızıntı geliyor; cinsel organlarımda ağrılı kabarcıklar var, zaman zaman koyu kıvamlı sarı bir akıntıyla karşılaşıyorum, kasıklarımda kırmızımsı frengi çıbanları var.
Nedenleri: Sizde sırasıyla genital HPV, chlamydia, genital herpes (uçuk), bel soğukluğu, frengi ve molluskum var. Prezervatif kullanmıyordunuz, değil mi?

Tedavisi: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda nutuk atacak değiliz ama bilmeniz gereken birkaç şey de var. Öncelikle, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, üç enjeksiyondan oluşan genital HPV aşısının etkilerini hali hazırda gözlemliyor. Bilmeniz gereken ikinci konu da şu: Salgın Hastalık Engelleme ve Kontrol Merkezi’nin çalışmasına göre, 16 ilâ 24 yaşları arasındaki erkeklerin yüzde 8,2’ine chlamydia bulaşıyor ama belirtiler yalnızca yüzde 2,4’ünde görülüyor. New York’taki sağlık ve ruhsal hijyenden sorumlu merkezin yaptığı çalışmada, chlamydia tedavisi gören her sekiz kadından birine, bir yıl içinde yeniden chlamydia bulaştığı sonucuna varılmış. Yani? Eğer kız arkadaşınızda chlamydia varsa ve tedavi oluyorsa, ona tekrar bulaştırmamanız için sizin de önce muayene sonra tedavi olmanız gerek. Üçüncü olarak şunu da bilin: Amerikan Kozmetik Dermatoloji ve Estetik Cerrahi Birliği Başkanı Dr. Joel Schlessinger “Molluskum [viral bir enfeksiyon], üniversitelerde boy gösteren en yeni baş belası” diyor: “Kabartılar çok bulaşıcı ve hiçbir risk taşımadığı halde sıkıntı verebiliyor. Tamamen iyileşmesi için bir dizi tedavi gerekebiliyor.”

Kasıklarımdaki şişlik eğildiğimde veya ağır bir cisim kaldırdığımda acı veriyor.
Nedeni: O buzdolabını tek başına hareket ettirmeye çalışmayacaktınız. Kasık fıtıkları, bağırsakların bir kısmı doğuştan zayıf olan karın duvarından dışarı fırladığında oluşur. Dr. Fisch, “Çoğu zaman büyük bir gerilme olayından kaynaklanır” diyor ama basit bir hapşırık bile buna neden olabiliyor.

Tedavisi: Küçükse ve sizi rahatsız etmiyorsa, hiçbir şey yapmaya gerek olmayabilir. Eğer büyüyorsa ve ağrı da varsa leğen kemiğiniz başınızdan yukarıda olacak şekilde uzanmak rahatsızlığı azaltabilir. Yine de cerrahi müdahaleye gerek duyacaksınız. Bunun iki yolu var; ya sağlıklı dokunun kenarları fıtık dikişiyle birbirine tutturulacak ya da sentetik bir ağ parçasının tüm kasık bölgesini kaplayacak şekilde laparoskopi yoluyla yerleştirildiği daha modern bir yöntem olan herniyoplasti uygulamasına tabi olacaksınız.

Kaynak: Men’s Health

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: CİNSEL SAĞLIK, ERKEK SAĞLIĞI

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube