Geniz Akıntısı

| Son gözden geçirme: 06/05/2011
Yazdır

Geniz akıntısı, burnun gerisinden boğaza doğru aşağı inen bölgede mukozanın birikmesidir. Vücudunuz, günlük toz ve diğer yabancı maddeleri toplama çabalarının sonucu olarak, hergün mukoza üretir. Postnazal sızma sırasında, genellikle alerjik iç burun iltihabının sonucu olarak, yoğunlaşmış mukoza üretilir.

Ayrıca, soğuk hava ve kuru ortamlar, bazı gıda ve baharatlar, hamilelik, alerjiden kaynaklanmayan burun iltihapları, değişik ilaçlar (doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçları dahil) yüksek mukoza üretimine sebep olur.

Başlıca belirtiler, burnun tıkanması, balgamlı öksürük ve boğaz ağrısıdır. Geniz akıntısı, boğaz ağrısına ve sanki boğazınızda birşey varmış gibi hissetmenize sebep olur.

Tedavi, nedene bağlıdır. Bir neden bulunamazsa, doktorlar, daha kolay geçmesini sağlayabilmek için, akıntıları inceltmeyi amaçlayan önlemler önerirler; sıvı alımını arttırmak (özellikle yaşlı insanlarda) gibi. Tıbbi nedenlerle gerekli değilse, akıntıları yoğunlaştıracak, kafein ve idrar söktürücülerden kaçının.

İpratropium ya da kortikosteroid içeren burun spreyleri de yardıma olabilir. Tuzlu burun spreyleri ve mukoza inceltici maddeler de önerilebilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: Kulak, Burun, Boğaz

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube