Gıda Etiketlerinin Sırları

| Son gözden geçirme: 15/06/2011
Yazdır

Kaç kişi bir gramın ne kadarlık bir miktara denk geldiğini biliyor ki? Beslenme uzmanları, doktorlar ve sporcular belki… Peki, yiyeceklerin arkasında, yanında veya tepesinde yazan bu bilgileri okurken nelere dikkat etmek, neyi, nasıl yorumlamak gerekir? İşte cevapları…

Kalori tablosu

Bir yiyeceğin sağladığı enerjinin miktarı.

Kanmayın: Kaloriler sizi kandırmasın. Bu rakamlar sanıldığı kadar büyük anlam ifade etmiyor aslında. Çünkü kalori gereksinimleri terzi işçiliği gibidir. Herkes için farklı ayarlanması gerekir. Burada devreye beden ölçünüz ve yaşam tarzınız girer. Eğer çok spor yapan biriyseniz ve iri yapılıysanız, elbette ki diğerlerinden daha fazla kaloriye ihtiyacınız olacak. Fakat diğer taraftan bazı genel geçer kurallar da var. Yani aşırı miktarda, ihtiyacınızdan fazla aldığınız kaloriler size yağ olarak geri döner. Eğer aldığınız kalori miktarı çok az olursa kilo kaybeder veya açlıktan zafiyet geçirirsiniz.

Dikkat Edin: Boy, kilo, yaş ve yaşam tarzınız üzerinden kalori hesaplama cetvellerini kullanarak günlük ortalama kalori ihtiyacınızı görün ve buna göre hareket edin. Unutmayın herkesin günlük enerji tüketimi metabolizmasına bağlı olarak değişir.

---------- r e k l a m ----------

Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişir. İri yapılı birinin günlük kalori alımı ortalama değerlerden fazladır.

Yağlarla gelen kaloriler

Yiyeceklerin toplam yağ miktarı üzerinden gelen kalori miktarıdır.

Kanmayın: Bu rakamlar çok fazla değişken olabilir. Fakat bu rakamları 3 ile çarptığınızda toplam kalori miktarına eşdeğer bir sonuç elde ederseniz. Bu da daha dikkatli bir şekilde hareket etmeniz gerektiği anlamına gelir. Etiketin üstünde yazanları çok daha dikkatli okumalısınız.

Dikkat Edin: Matematikten nefret ediyorsanız, o zaman yağla birlikte gelen kalori miktarını bir kenara bırakın ve bunun yerine toplam yağ miktarına bakın.

Toplam Yağ

Yiyecekleri lezzetli kılan şeylerin, yani doymuş, çoklu doymamış, tekli doymamış ve trans yağların toplam değeri.

Kanmayın: İçinde gramlarca yağ bulunan bir şey ille de kötü olacak diye bir şey yok. Bazı yağlar sağlık açısından yararlıdır.

Dikkat Edin: Toplam yağ başlığı altındaki doymuş yağ değerlerine bakın. Doymuş yağ miktarının toplam yağ miktarına oranı üçte bir kadar olmalıdır. Daha anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse her 100 kaloride 3 gram toplam yağa karşılık 1 gram da doymuş yağ olmalıdır. Örnek verecek olursak 400 kalorilik bir yiyecekteki toplam yağ miktarı 12 gram, doymuş yağ miktarı da 4 gram olmalıdır. Fakat daha fazlasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer doymamış yağlardan sonra çoklu doymamış yağ ve tekli doymamış yağ değerleri de verilmişse bu yiyecek muhtemelen sağlıklı demektir. Çünkü şirketler normalde bu yağları listelemek zorunda değiller. Eğer listelemişlerse yiyeceğin yağ dengesine güveniyorlar demektir. Dikkat etmeniz gereken bir şey daha; içinde trans yağ bulunan yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın.

Kolesterol

Hayvanlardan elde edilen yiyeceklerin içinde bulunan yağ benzeri maddedir.

Kanmayın: Vücut sisteminiz dâhilinde vücudunuz kendi kolesterolünün çoğunu kendisi zaten üretir. Bu yüzden yiyeceklerin buna yaptığı eklemelerde dikkatli olmalısınız.

Dikkat Edin: Fazla abartmadan günde 300 miligram veya daha az miktarlarda tüketebilirsiniz.

Sodyum

Genellikle tat vermesi veya yiyecekleri koruması için eklenen mineraldir (aslında tuz).

Kanmayın: O çok yüksek rakamlar bir anda üstünüze üstünüze mi geliyor? Sakin olun!

Dikkat Edin: Eğer yüksek tansiyon hastası veya sodyumdan olumsuz etkilenen birisi değilseniz, günlük sodyum alım miktarınız 2000 mg gibi makul bir ölçüde olabilir. Bu nedenle bu miktarı günlük beslenme düzenine yaymaya çalışın. Fakat içinde 1300 mg sodyum bulunan tek öğünlük bir yiyeceği market rafından indirmeye bile kalkmayın.

Pages: Sayfa 1 Sayfa 2

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: BESLENME & DİYET

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube