Giyardiyaz

| Son gözden geçirme: 12/05/2011
Yazdır

Giyardiyaz, tek hücreli bir hayvan olan Giardia lamblia‘dan kaynaklanan ince bağırsak enfeksiyonudur. Dünyanın en parazitik hastalıklarından biri olan giyardiyaz, ishalle, karında gazla ve kramplarla ortaya çıkar.

Giyardiyaz, sağlığa zararlı koşullarla, kirlenmiş su veya yiyecekle, insandan insana temasla ya da cinsel temasla bulaşır.

Parazit, hayvanlar tarafından kirletilmiş (dağ gölleri ve akarsular dahil olmak üzere) soğuk sularda çoğalır. Kirlenmiş sudaki en küçük mikroorganizma bile hastalığa sebep olabilir ve klorlanmaya da çok dayanıklıdır.

  • Belirtiler

İdrar yollarında G lamblia taşıyan insanların çoğu belirti göstermez. Gösterdiklerinde ise ya aniden ya da ağır bir şekilde gösterirler.

Akut giyardiyazda ise belirtiler, bu parazitin etkisinde kalındıktan 3 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu hastalığın ilk belirtileri ise sulu ishal, karın bölgesinde ağn ve kramplardır. Ayrıca, düşük ateş de görülebilir. Birçok insanda ishalin etkisi bir hafta içinde kaybolur. Ama bunların dışındaki bireyler çok uzun süreli sorunlar yaşayabilirler.

---------- r e k l a m ----------

Kronik giyardiyazda, ishal dikkati çeken bir belirti olmayabilir. Bunun yerine, ishale benzer katı dışkı, flatülans, kötü kokulu geğirme ve kilo kaybı yaşanır. Bu belirtiler yıllarca gidip gelebilir.

  • Tedavi

Giyardiyazın teşhisini yapmak için, sizin katı dışkı örneğinizin tahlilini yapacak olan doktorunuza bütün belirtililerinizi anlatınız.

Enfeksiyonu yok etmede temel teşkil eden tedavi, 10 güne kadar ağızdan alınacak bir antibiyotiği de içeren birkaç reçeteli ilaçtan birini içerebilir. Tedavinin ilk aşaması başarısız olur ise, ki bununla hastaların %20’sinde karşılaşılır; daha fazla ilaç tedavisine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer tedavi başarısız oluyorsa, aile üyelerinin de test yaptırması ve tedavi olması gerekir; çünkü bu kişiler, organizmanın belirti göstermediği taşıyıcılar olabilirler.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Bağışıklık Sistemi ve Enfeksiyonlar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube