Gonokokal Olmayan İdrar Yolu İltihabı

| Son gözden geçirme: 12/05/2011
Yazdır

Gonokokal olmayan idrar yolu iltihabı, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu iltihap Neisseria gonorrhoeae organizmasının başka bir türünden kaynaklanır ve bel soğukluğuna sebep olur.

Bu hastalığın gonokokal olmayan çeşidi, bel soğukluğundan çok daha yaygındır. Bel soğukluğuna benzer bir şekilde bu hastalık hem erkeği hem de kadını etikler. Bu vakaların bir çoğu Chlamydie trachomatis organizmasından kaynaklanır; geriye kalanlar ise genital mikoplazmadan ve trikomonas organizmalarından ortaya çıkar.

Bu hastalığın belirtlileri gonokokal idrar yolu iltihabının belirtileriyle aynıdır. Yani; ağrılı ve sık su dökmek ve idrar yolunda akıntıdır. Erkeklerde akıntının görülmesi daha kolaydır; çünkü idrar yolunun ucu çok daha görünürdür. Bu nedenle gonokokal olmayan idrar yolu iltihabının teşhisi erkeklerde daha kolaydır.

Bazı erkekler klamidya ya da genital mikoplazma gibi organizmlardan enfekte olurlar ve hiçbir belirti göstermezler. Beyaz kan hücreleri, idrar örneklerinde ya da idrar yolundaki akıntıda görülebilir. Klamidya, mikoplazma ya da trikomonas, akıntılar için uygulanan testlerde teşhis edilebilir.

Tedavisi antibiyotikle yapılır. İlişkide bulunduğunuz seks partneriniz, belirtiler göstermese de tedavi edilmelidir.

---------- r e k l a m ----------

Kaynak: Harvard Medical School Aile Sağlık Rehberi

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: Bağışıklık Sistemi ve Enfeksiyonlar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube