Görme Bulanıklığı

| Son gözden geçirme: 30/03/2011
Yazdır

Görme bulanıklığı görüş keskinliğinde belirgin bir azalma ya da başka bozukluklar biçiminde ortaya çıkan bir belirtidir. Gözün ışığı geçiren saydam ortamlarında (önden başlayarak kornea, ön oda sıvısı, göz merceği ve göz küresinin içini dolduran camsı cisim adlı peltemsi madde) ya da ağtabakada (retina) değişikliğe yol açan hastalıklar, ayrıca görme sinirleri ve beyindeki görme merkezzlerinin lezyonları bulanık görmeye neden olur. Gözde bulanık görmeye yol açan başlıca bozukluklar kırılma kusurları (miyopluk, astigmatlık, hipermetropluk), katarakt, glokom (göz tansiyonu), ağtabaka ayrılması (retina dekolmanı) ve ağtabaka kanamalarıdır. Görme sinirlerinde boozukluklar sinir dokusunun yozlaşmasına, kanamalara, iskemiye (bölgesel geçici kansızlık), anevrizmalara, tümörlerin yol açtığı yıkım ve baskılara bağlı olarak ortaya çıkar. Organizmanın bazı hastalıkları da görme işlevini hozabilir. Bunlar arasında metabolizma bozuklukları (örneğin şeker hastalığı, galaktozemi gibi doğuştan gelen bazı metabolizma hastalıkları, mukopolisakaridoz ve lipidozlar), iç ve dış nedenlere bağlı zehirlennmeler (örneğin kronik alkolizm, tütün bağımlılığı) ve beslenme yetersizliği (özellikle A vitamini eksikliği) sayılabilir. Görme işlevinin bir ya da birden çok bozukluğuyla ilgili olabilen görme bulanıklığı değişik özelliklerle ortaya çıkabilir.

Görme organı olan göz, karanlık odası, objektifi ve ışığa duyarlıfilmi bulunan bir fotoğrafmakinesine benzetilebilir. Gerçekten gözde karanlık odayı çevreleyen bir gözakı (serttabaka ya da sklera), objektife karşılık gelen göz merceği ve hem ışığın denetimli bir biçimde girmesine elverişli yapıda hem de koruyucu işlev gören kornea, ön ve arka oda sıvısı ve camsı cisim, duyarlı filmin yerinde de ağtabaka bulunur. Ağtabakada görme mekanizmasının temeli olan birçok önemli fiziksel ve kimyasal olay gerçekleşir. Görme işlevi görme alanı, ışık duygusu, renk duygusu ve derinlik duygusu gibi bölümlere ayrılabilir.

Işığa karşı duyarlılığın bozulması görme keskinliğinde azalma ve görme alanı kusuru olarak ortaya çıkar. Görme yeteneği ya zayıf ışıkta ve alacakaranlıkta (gece körlüğü) ya da aydınlık ortamlarda (gündüz körlüğü) azalabilir. Ağrı duyumuyla birlikte ışığa karrşı aşırı duyarlılık gösterme fotofobi olarak bilinir. Kırılma kusurları ya da başka göz hastalıklarına bağlı olmayan görme bulanıklığı ya da azalmasına ambliyopi denir. Amoroz herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmış körlüktür. Bir gözün görme alanı içinde karanlık ya da kısmen karanlık bir lekenin algılanmasına skotom denir. Her bir gözün görme alanları bakışımlı (simetrik) ya da bakışımsız (asimetrik) olarak daralaabilir. Bu daralma görme alanlarının dörtte biri, hatta yarısına kadar ulaşan bir bölümü içerebilir. Görme sinirlerinde görmeyi sağlayan sinir lifleri belirli bir biçimde yerleşmiştir. Bu sayede görme alanındaki kusurlardan sorumlu yer kolayca saptanabilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: BELİRTİLER

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube