Gözlerde İltihap ve Akıntı

| Son gözden geçirme: 16/05/2011
Yazdır

En sık görülen göz iltihabı, halk arasında pembe göz ya da göz nezlesi olarak da bilinen, gözlerde hassasiyet, kızarıklık ve/veya akıntıya neden olan konjonktivittir. Konkonktivit ve benzer semptomlar gösteren blefarit, yaralanma, enfeksiyon, göze kaçan yabancı bir madde, alerji veya sigara dumanı ve egzoz gazlarında bulunan tahriş edici kimyasallardan kaynaklanabilir.

Konjonktivit gözün beyaz kısmını ve gözkapaklarının içini örten ve konjonktiva denilen saydam zarın iltihaplanmasıdır. Bulaşıcı konjonktivitte gözler kızarır, batar, kaşınır ve uyurken gözkapaklarını birbirine yapıştıran bir akıntı olur. Çoğu kez alerjik nezleye (saman nezlesi) bağlı olan alerjik konjonktivitte ise akıntı renksizdir ve genellikle gözkapakları şişer. Aynı zamanda ışığa karşı olağanüstü bir hassasiyet de oluşabilir.

Gözkapağı iltihabı anlamına gelen blefarit, gözlerde kızarıklık, tahriş ve gözkapaklarının kenarlarında pullanma yapar. Gözkapakları ve kirpiklerin üstünde kuruyan akıntı kabuklu tanecikler halinde görünür. Bazen kepek veya egzama ile ilişkilendirilen blefarit tekrarlama eğilimine sahiptir.

Korunma

Göz iltihaplarından korunmak için havlunuzu başkalarıyla paylaşmayın ve evinizde bu rahatsızlığa yakalanmış biri varsa derhal tedavi görmesini sağlayın. Tozlu veya dumanlı bir yerde çalışıyorsanız iş sırasında veya klora karşı hassasiyetiniz varsa yüzme havuzuna girerken gözlük takarak gözlerinizi koruyun.

---------- r e k l a m ----------

Gözleriniz iltihaplanmaya yatkın ise günde beş porsiyon orman meyvesi, sarı ve turuncu renkli sebze ve meyve yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Beyaz unlu ve şekerli yiyeceklerden kaçının.

Tedavi (Doğal Yöntemler & Bitkisel Çözümler)

Göz enfeksiyonu geçiriyorsanız, gözlerinize dokunmaktan kaçınmalı ve ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Ayrıca havlu, iç çamaşırı ve nevresimlerinizi sık sık yıkayarak kendinizi yeni bir enfeksiyondan korumalısınız. Gözünüzde hem blefarit, hem de kepek bulunuyorsa, ikisini birlikte tedavi edebilirsiniz.

Beslenme: İnatçı göz iltihabı, beslenme rejiminizden süt ürünleri yemeyip, çay ve kahveyi çıkarttığınızda iyileşebilecek bir alerjiden kaynaklanıyor olabilir.

Eczaneden: Enfeksiyonla savaşmak ve göz iltihabını gidermek için ezan çiçeği yağı, A, B, E vitaminleri ve flavonoid takviyesi alın. Bu ürünler üzerindeki talimatlara uyun. Bulaşıcı konjonktiviti tedavi etmek için borik asit solüsyonuyla göz banyosu yapabilirsiniz.

Homeopati:

 • Aconite: gözlerde yanma, kuruluk, batma, kızarıklık ve tahriş varsa ve gözkapakları şişerse. Bu belirtilere soğuk rüzgâr da neden olabilir.
 • Apis: gözkapakları kızanr ve şişerse.
 • Güzelavrat otu (Belladonna): gözlerde kumluk, kanlanma, ışığa karşı hassasiyet varsa ve bu belirtiler hızla artarsa.
 • Euphrasia: gözler sulanır ve yanarsa. Steril suyun içerisine birkaç damla euphrasia tentürü damlatın ve bununla göz banyosu yapın. Her göz için ayn bir çözelti hazırlayın.
 • Pulsatilla: gözkapakları tahrişli ve belki de yapışkan haldeyse ve gözlerde yanma veya tahriş yaratmayan sarımtırak bir akıntı varsa.

Bitkisel ilaçlar: Gözlere şifalıgözotu çayı ile banyo yapmak semptomların çoğunu hafifletir. Sıvıyı sterilize etmek için çayı 10 dakika kaynatın, sonra soğutun ve steril göz banyosunun içine süzerek (steril bir gazlı bez veya tülbentten geçirerek) ekleyin. Her göz için taze çay kullanın ve artan çayı saklamayın.

Gözlükotu, ekinazya, yoğurtotu, dulavratotu ve meyankökü karışımıyla hazırladığınız çaydan içerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin. İki hafta süreyle günde bir veya iki bardak için.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

 • Gözlerinizde ağrı varsa.
 • Çok fazla ve renkli bir akıntı varsa.
 • Görmeniz giderek etkileniyorsa.
 • Belirtiler iki gün içinde iyileşme göstermezse.

Acil Durumlar

 • Gözünüz hasar alırsa.
 • Görmenizde ciddi bir bozukluk oluşursa.
Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Hastalıklar ve Belirtiler

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube