Grip

| Son gözden geçirme: 24/04/2011
Yazdır

Grip, 3 farklı enflüenza virüsünün (A, B veya C) birinden kaynaklanan solunum yolu enfeksiyonudur. Grip virüsü havada bulunan enfekte olmuş damlacıktan solumanızla vücuda girer ve genellikle başka birinin öksürmesi veya aksırmasıyla üretilir. Her kışa yakın, salgınlaşır ve o yılın grip virüsünün şiddetine göre çeşitlilik gösterir.

Eğer siz de diğer insanlar gibi hayatınızın bazı bölümlerinde gribe yakalandıysanız, bir haftaya yakın bir süre kötü hissetmişsinizdir. Ama ardından atlatmışsınızdır. Ancak bazı çocuklar, 60 yaşın altındaki bireyler, akciğer ya da kalp hastalığı olanlar, kronik hastalıklarla bağışıklık sistemi bozulmuş olanlar da bu hastalık, zatürreeye çevirebilir; hatta ölebilirler.grip

Virüs kendi kendini şiddetli zatürreeeye çevirebilir. Ayrıca akciğerleri zayıflatarak, bakterileri devreye sokar ve bakterili zatürreeye neden olabilir. Bu sağlıklı genç bireylerin başına da gelebilir.

Bu grip türü bir kere ortaya çıktığında, hayatınız boyunca buna karşı bağışıklık kazanırsınız. Her yıl bağışıklığınız olmayan bir tür meydana gelir. Grip aşılan geçmiş yılın türleri için uygun hale getirilir. Eğer grip aşısına ihtiyacınız varsa, buna her yıl ihtiyacınız olacaktır.

Belirtiler

---------- r e k l a m ----------

Virüse maruz kalındıktan 1 ila 4 gün arasında belirtiler ortaya çıkmaya başlar (kuluçka dönemi). Ateş, üşüme, kas ağrıması, baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı ve öksürmeyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak belirtiler, türden türe göre ve insandan insana göre değişir.

Genellikle hastalığın ilk gününde ateş fazlasıyla çıkar. Ama sonradan düşer. Grip 5 ila 7gün arasında sürse de etkilerini haftalarca hissedebilirsiniz.

Tedavi

Birçok grip vakasında teşhis belirtilere bağlıdır; ancak teşhisle ilgili testlere nadiren ihtiyaç duyulur. Grip olduysanız genellikle doktorunuzu aramanıza gerek yoktur.

Dinlenmeniz, çokça sıvı almanız, ateşi ve ağrıları düşürmek için de ağrı kesici almanız gereklidir. 21 yaşın altındaki çocuklar ve bebekler Reye sendromu riski yüzünden asprin almamalıdırlar.

Sıcak sıvılar boğaz ağrısını S hafifletir ve nemlendirilmiş hava, uı nefes almadaki zorlukları kolaylaştınr. Nefes almada sorununuz varsa ya da ateşiniz 4 gün içinde düşmediyse doktorunuzu arayınız.

Bazı komplikasyon riskleri altındaysanız, doktorunuz, belirtileri gösterdikten sonraki 24 saat içinde hastalığın şiddetini m azaltmak için sizi virüs önleyici ilaçlarla (amantadin, rimantadin, zanamivir ya da ozeltamivir) reçetelendirebilir.

Grip virüslerden kaynaklandığından dolayı, antibiyotikler (bakterilerle savaşırlar) işe yaramaz. Eğer grip kendini sinüslerinizde ya da akciğerinizde bir bakteriyel enfeksiyona bırakırsa antibiyotikler işe yarayabilir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , ,

Kategori: Kulak, Burun, Boğaz

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube