Güzel Kadınlar Sağlığa Zararlı Mı?

| Son gözden geçirme: 11/11/2011
Yazdır

Valencia Üniversitesi’nin araştırmasına göre çekici bir kadınla yalnızca beş dakika baş başa kalmak stres hormonu olan kortizol seviyesinde artışa neden oluyor.

Fiziksel veya psikolojik stres durumunda vücut tarafından üretilen kortizolün kalp rahatsızlıklarıyla ilişkisi bulunuyor.

Valencia Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, 84 erkek öğrencinin her birinden biri kadın, diğeri erkek iki
yabancıyla birlikte oldukları bir odada sudoku çözmeleri istendi.

Yabancı kadın odadan ayrılarak iki erkek baş başa kaldığında deneğin stres seviyesinde artış olmazken, yabancı erkek odadan ayrılarak kadın ile erkek odada yalnız kaldığında deneğin kortizol seviyesinde artış gözlendi.

Araştırmacılar konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Araştırma sonuçlarına göre çoğu erkeğin kur yapma algısı yanlarında çekici bir kadın varken tetikleniyor.”

---------- r e k l a m ----------

“Bazı erkekler çekici kadınlardan ‘aynı ligde bulunmadıklarını’ düşündüklerinden uzak dururlarken, erkeklerin büyük çoğunluğu hormonal tepkiyle birlikte kaygı ile karşılık veriyor.”

Düşük dozlardaki kortizol farkındalığı artırabiliyor ve genel sağlık durumunu iyileştirebiliyor. Ancak yüksek seyreden kortizol seviyesi kalp rahatsızlıkları, diyabet, yüksek tansiyon ve iktidarsızlık gibi rahatsızlıkları kötüleştirebiliyor.

Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube