Hemoroid (Basur)

| Son gözden geçirme: 28/04/2011
Yazdır

Hemoroid (Basur), anüste ve rektumda şişen damardır. Bir çok hemoroid vakası anüste oluşur (ve bular belirtilere sebep olur). Bazı bireylerde anüsün dışında meydana gelirler. Anüsün dışında oluşan hemoroid, anüsün ağzında ortaya çıkar.

Hemoroidler anüs damarlarındaki basıncın artmasından dolayı meydana gelirler. Bu basınç da genellikle olarak dışkının atılması ve zor dışkılamadan kaynaklanır. Bunların yanı sıra hamilelik sırasında ve doğum yaptıktan sonra da oluşabilirler.

 • Belirtiler

Dışkılarda veya tuvalet kağıtlarının üzerinde, parlak kırmızı kan lekeleri, dahili hemoroidin ilk belirtileri olmakla birlikte ağrılı bir şekilde ortaya çıkarlar. Anal açıklığın yanındaki hemoroidler kanla dolmadan ve pıhtı oluşturmadan fark edilmez. Bu pıhtıların boyutu bezelye büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne ulaşarak, anüsün etrafında mavi bir yumru oluştururlar.

Ağrıların şiddeti 1 veya 2 gün içinde artar. Ancak genellikle 1 hafta içinde pıhtı çözülürken bu ağrılar da kaybolur. Pıhtılar kaybolduktan sonra deriden oluşmuş küçük ve boş torbacıklar meydana gelir.

Sarkmış hemoroitleri kolayca tanıyabilirsiniz. Anüsünüzde, sürtüşme ve kaşıntıdan dolayı ağrı yaratan çıkıntılı bir kütle hissedebilirsiniz. Bu kütleler anal kanala kendi kendilerine geri dönerler ya da parmak uçlarınızla yaptığınız basınca nazikçe tepki verirler. Dahili hemoroidler devamlı olarak bir sarkma durumundaysa, enfeksiyon kapabilirler ve sulu cerahat akıntısına sebep olabilirler.

---------- r e k l a m ----------
 • Tedavi

Rektal kanamanız varsa doktorunuza başvurmanız gereklidir. Hekiminiz olası anormalliklere karşı rektal bir muayene yapar ve endsokopi adı verilen ve ucunda ışık olan bir tüple olası hemoroid riskini denetler. Kolon kanseri riskini veya kanamanın diğer nedenlerini elemek için sigmoidoskopi veya kolonoskopi de uygulayabilir.

Hemoroidi önlemek için günlük lif miktarınızı 25-30 gram arasında arttırınız ve günde en az 8 bardak su içiniz. Ayrıca katı dışkı atma dürtülerinize anında cevap verin ve bu atım sırasında gerilmeyi bırakın. Son olarak, Kegel alıştırmalarını uygulayarak anüsteki kasların güçlenmesini sağlayın.

Hemoroidin belirtilerini azaltmak için doktorunuz size, oturarak istirahat etmenizi, 10 ila 15 dakika boyunca günde birkaç defa sıcak su uygulamanızı ve yatağınızda kalçanızın altında bir yastıkla otururken enfekte olmuş bölgeye donmuş su uygulamanızı önerecektir.

Ağrıyı kesici olarak rahatlamak için lidokain içeren hemoroid kremleri, yansıyı ferahlatmak için hidrokortizon preparatlar ya da kaşıntıyı azaltmak için ıslak pamuklu pedler, reçetesiz satılan yardımcı maddelerdir.

İç hemoroid vakaları için ameliyat gerekebilir. Bu ameliyatta lastik bantlar şişmiş hemoroidlerin etrafına yerleştirilir. Bu da hemoroid’teki kan akışının, büzüşmenin ve damlamanın kaybolmasını sağlar.

 • Anal Kaşıntı İçin Evde Tedavi

Anal kaşıntı yaygın ve can sıkıcı bir sorundur. Zararsız olmasına rağmen doktorunuzun bu problemi sürekli kontrol etmesinde yarar vardır. Bununla birlikte anal kaşıntı; sedef hastalığı, alerji, kılkurdu, hemoroid veya anal çatlak gibi önemli ve tedavi edilmesi gereken hastalıkların belirtisi olabilir.

Birçok bireyde anal kaşıntı, kokulu sabun ve tuvalet kağıtlarının kullanılması sonucu oluşan önemsiz kaşıntılardır. Aşağıdaki tavsiyelerin amacı, hassas dokuya sahip insanlar için bu tarz kaşıntıları azaltmaktır:

 • Günlük olarak, anal bölgenizi sıcak suyla ve kokusuz sabunla yıkayarak temiz tutunuz. Bir havlu hatta fön makinesi ile kurulama yapınız.
 • Bol ve pamuk kumaştan iç çamaşırı giyerek hava dolaşımını artırınız.
 • Reçetesiz olarak satılan ve anüsün etrafını temizlemek için hazırlanmış özel losyonlar kullanabilirsiniz.
 • Kokulu ve renkli tuvalet kağıtları kullanmayı bırakıp; yağlı temizleme pedleri kullanınız.
 • Tahriş olmuş bölgeleriniz için donmuş güvercin ağacı esansını kullanın.
 • Reçetesiz olarak satılan hidrokortizon kremlerinden kullanın.
 • Asla kaşımayın; çünkü kaşımak tahrişi artırır ve oluşan şişlikler daha ciddi kaşınmalara sebep olur.
Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Sindirim Sistemi

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube