Hirsutizm (Aşırı Kıllanma)

| Son gözden geçirme: 07/05/2011
Yazdır

Hirsutizm (aşırı kıllanma), kadınlarda görülen anormal kıl büyümelerini (kıllanmaları) tanımlamak için genel olarak kullanılan bir terimdir Kadınlarda normal kıl büyümesi (kıllanma) tipinin ne olduğu göreceli bir yargıdır. Hirsutizm, genel olarak erkeklerdekini andıran bir kıllanma tipi -yüzde, kollarda, göğüste, sırtta, midede ve/veya uyluklarda kalın kıllar- olarak kabul edilmektedir.

Hirsutizm neredeyse her zaman ilk kez buluğ çağından sonra görülür; androjen (erkeklik) hormonu düzeyinin artmasına neden olan hastalıklardan kaynak lanır. Bazen artmış androjen hormonu düzeyi saptanmaz ve kişinin kıl foliküllerinin normal androjen hormonu düzeylerine rağmen çok sayıda kıl ürettiği tespit edilir. Hirsutizm, menapozdan sonra da görülebilir.

Doktorunuz, hirsutizmin nedenini teşhis etmek için kan ya da idrar testleri yaptırmanızı isteyebilir. Normalden daha yüksek androjen (erkeklik) hormonu düzeylerine neden olan hastalıklar; polikistik yumurtalık sendromu, Cushing sendromu, irsi adrenal hiperplazi, yumurtalık tümörleri ve obeziteyi (aşırı şişmanlık) içerir.

  • Tedavi

Geçici olarak kılların yok edilmesi için kullanılan uygulamalar; ağartma (rengini açma), ağda yapma, cımbızla alma, tıraş etme ve kimyasal tüy dökücüleri içerir. Elektroliz (iğneli epilasyon), kalıcı sonuç veren tek yöntemdir. Tümörlerden kaynaklanan hirsutizm (aşırı kıllanma), tümör alındığında yok olur. Aşırı androjenin görüldüğü durumlarda, polikistik yumurtalık sendromu hastalarına östrojenle (kadınlık hormonuyla) tedavi reçete edilebilir. Reçete edilebilecek diğer ilaçlar spironolaktoni içerir.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Deri, Kıllar ve Tırnaklar

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube