Hızla Kilo Vermenizi Sağlayacak 7 Yöntem

| Son gözden geçirme: 27/06/2011
Yazdır

Kilo vermek, özellikle de günlerini ofiste çalışarak geçiren veya çocuk bakımı gibi sorumlulukları olan birçok insan için zorlu bir mücadele haline gelebiliyor. Zaman yetersizliği ve düşük enerji hissi, düzenli olarak spor salonuna gitmeyi ve egzersiz yapmayı engelleyen ana sebepler olarak ortaya çıkıyor.

Ancak zayıflamak, düşünülenin aksine oldukça erişilebilir bir hedeftir. Genetik yönden şanslı bazı kişilerin, diğerlerine göre daha hızlı kilo verdiği doğru olsa da, kararlılık ve doğru tavsiyelerle siz de kolaylıkla hedeflediğiniz fiziksel görünüme ulaşabilirsiniz. İşte kilo vermenize yardımcı olacak 7 basit yöntem:

1- Diyet kilo verme konusunda anahtar noktadır çünkü her gün egzersiz yapıyor olsanız dahi, yanlış beslenme nedeniyle kilonuz fazla ZAYIFLAMAdeğişmeyebilir. Gün içersinde sağlıklı beslenmeye çalışın (günde 3-5 öğün) ve diyetinizde salata ve yağsız et bulundurmaya dikkat edin. Beslenme konusunda daha fazla ipucu için Sağlık Köşesi’nin Beslenme ve Diyet sayfasına göz atabilirsiniz.

2- Atıştırma alışkanlığınıza bir son vermelisiniz, bu yüzden buzdolabınızdaki tüm abur cuburu çöpe atmanız gerekiyor. Eğer acilen birşeyler atıştırmanız gerekliyse, bir bardak çay için veya meyve tüketin.

3- Her gün egzersiz yapmanız gerekmiyor ancak en azından faal olmaya çalışın. Gün içersinde çocuklarınızla, köpeğinizle veya kendi başınıza yürüyüş yapabilirsiniz. İşten eve geldikten sonra biraz televizyon izleyip ardından yemeğe oturmak gibi alışkanlıklarınızı terk etmeniz gerekiyor.

---------- r e k l a m ----------

4- Spor salonuna gittiğinizde, daha hızlı kilo vermeniz için yoğun bir çalışma (kardiyo) yapmanız gerekiyor. Bisiklet, hızlı tempoda yürüyüş, yavaş tempoda koşu, air-walk veya spinning gibi egzersizleri deneyin. Bu şekilde tüm vücudunuzu çalıştırarak zayıflamak için ideal kardiyo aZAYIFLAMA - IIntrenmanı yapmış olacaksınız.

5- Spor aktivitelerinizin monotonlaşmasını önlemek için, haftada bir kez ip atlama, boks ve yüzme gibi farklı çalışmalar yapın. Böylece, hem farklı kas gruplarınızı çalıştırmış olacak hem de aynı tür egzersizler yapmaktan sıkılmanın önüne geçeceksiniz.

6- Özellikle erkekseniz, kardiyo çalışmalarının yanına serbest ağırlıklarla yapılabilecek bench-press ve dumbbell-curl gibi üst bedeni çalıştıran hareketler de ekleyebilirsiniz. Böylece bir taraftan yağ kaybederken diğer taraftan kaslanmış olursunuz.

7- Büyük bir ana hedef belirlemek yerine, erişilmesi kolay iki haftalık küçük hedefler belirleyin. Bu şekilde kilo verme sürecinde motivasyonunuzu kaybetmemiş olacaksınız.

© Derleyen: Sağlık Köşesi Ekibi (www.saglikkosesi.net)

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: SAĞLIKLI YAŞAM

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube