İdrar Kaçırma (İnkontinans)

| Son gözden geçirme: 29/04/2011
Yazdır

İdrar kaçırma (İnkontinans), istem dışı idrar sızmasıdır. 10 milyondan fazla Amerikalıda düzenli olarak görülür. Tedavi edilirse, hastaların %90’ınında problem ortadan kaldırılmış veya yoluna koyulsa da, her 4 insandan 1% tedavi için doktora başvurur.

Çoğu insan, bu problemi yetişkin bezi veya ped alarak halleder. Çünkü yaşadıklan durumun yaşlanmanın belirtilerinden biri olduğunu zannetme hatasına düşerler. Yaşlılık inkontinans’a sebep olmaz, ama yaşlılığa iştirak edebilir. Yaşlandıkça, idrar kesesi spazmlan sıklaşır.

Diğer insanlar ise, yaşadıkları problemi doktorlarına danışmazlar çünkü utanır veya test ve ameliyattan çekinirler.

İdrar yolunu ve idrar prosedürünü anlamak inkontinansı anlamamıza yardımcı olabilir. Erkeklerde, genişlemiş prostat idrar akışını tıkayabilir. Böylece idrar kesesinde daha fazla idrar birikir bu da istem dışı sızıntıya sebep olur.

Kadınlarda, idrar sphineter kası, doğum sırasında verilen bir zarar veya menapoz sonrası azalan estrojen sebebiyle güçsüzleşir.

---------- r e k l a m ----------

Yatıştırıcı, idrar söktürücü, antidepresan, narkotik ağrı kesici, alfa bloker ve uyku ilacı ve soğuk algınlığı tabletleri idrar retansiyonu ve/veya sızmasına sebep olur.

 • İnkontinans Türleri

Stres İnkontinansı: Gülmek, Öskürmek, hapşırmak, ağır bir şey kaldırmak, egzersiz yapmak veya idrar keseniz ağır basınç altmda olduğunda az oranda idrarın sızmasıdır. Stres inkontinans kadınlarda doğum sonrası, erkeklerde prostat ameliyatı sonrası daha sık rastlanır. 60 yaş altı kadınlarda en sık rastlanan inkontinans çeşididir.

Yetişememe İnkontinansı: idrar kesesinde spazm gerçekleştiğinde oluşur, idrar kesesinin kasılması ve uyarısız bir biçimde idrarm dışan çıkması şeklinde olur. Bu tip inkontinans, 60 yaş üzeri kadın ve erkeklerde daha sık görülür.

Taşma İnkontinansı: Daha az rastlanır ancak prostat büyümesi yaşamış erkeklerde veya pelvik ameliyatı olmuş kadınlarda görülür. Kısmi tıkanma sonucu, idrar kesesi tam olarak boşalamaz ve sıklıkla akıntı yapar. Nörolojik problemler sonrası idrar kesesinin zayıflaması sonucu da yaşanabilinir.

Transituvar İnkontinansı: Daha çok 65 yaş üzeri insanlarda geçici bir durum sonrası oluşur. En sık rastlanan sebepleri düşük estrojen seviyeleri, ilaçlar (yatıştırıcı ve kalsiyum blokerleri gibi) deliryum, idrar yolu enfeksiyonu, büyük oranlarda sıvı içimi, diüretik sıvı tüketimi (kahve ve alkol gibi), kalp sorunu, idrar ihtiyacı geldiğinde tuvalete gitmekte zorlanma ve fekal impaksiyon’dur.

 • Tedavi

İnkontinansınız varsa, doktorunuza danışın. Bir günlük tutup, en az 3 günlük idrar alışkanlıklarınızı yazın. Sızıntı yaşadığınızda tam olarak ne yaptığınızı, durumu neyin kötüleştirdiğini veya iyileştirdiğini not edin.

Potansiyel sebepleri ortadan kaldırmak için tıbbi geçmişinizi inceledikten sonra, doktorunuz genital bir muayene yapar. Yürüyüşünüz, refleksiniz ve kas gücünüzü ölçmek için çeşitli testler yapabilir. Aynı zamanda idrar kesenizin gereğinden fazla dolu olup olmadığını kontrol eder.

Bazı insanlar, idrar akışını ölçen ve idrar kesesi spazmlarını tespit eden daha sofistike testlerden geçmek zorundadır.

İnkontinans tedavileri sebep ve çeşidine göre değişiklik gösterir. Esas sağlık sorununu tedavi etmek ilk koşuldur.

Kadınların %50’si ila %75’inde stres inkontinans aşağıdaki şekillerde hafifletilebilinir:

 • İdrar kasını güçlendirmek için egzersiz yapmak. Doğru kasları kasmak için biofeedback (retroaksiyon) öğrenmek.
 • Pelvik kaslarını güçlendirmek için vajinanızda ağırlaştırılmış koniler tutmak.
 • Egzersiz sırasında sızıntıyı önlemek için tampon veya diyafram kullanmak; bu aletler vajina duvarına baskı yapar ve üretrayı kasar.
 • Fenilpropanolamin veya psödo fedrin gibi ilaçlar kullanarak sfinkter’in kasılmasını arttırmak ( kadınların %20’si ile %60’ında işe yarar)
 • Vajinal östrojen kremleri kullanmak veya ağızdan hormon takviyesi yapmak ( eğer menopoz yaşanıyorsa). Böylece sfınkterin kapalı kalması sağlanır.
 • Kolajen implantı yaptırmak. Bu prosedürle ineklerden alınan arındırılmış kolajen, idrar sfinkterine enjekte edilir. Vücut kolajeni parçalara ayırır ve yara dokulan oluşturur, bu da kasları destekler. Enjeksiyonlar doktorun muayenehanesinde yapılır ve genellikle 1-2 kez tekrar edilir. Bu prosedürden geçen kadınlann %50’sinde iyileşme sağlanır ancak erkelerde bu başan oranı daha düşüktür.
 • Pelvik kaslannı güçlendirmek için ameliyat olmak veya idrar kesesini yukan kaldırtmak (eğer yukandaki tedaviler işe yaramazsa). Çoğu ameliyat için kannda sadece küçük bir kesik gerekir. Diğerleri için vajinadan giriş yapılır.

Yetişememe İnkontinansı idrar kesesini eğiterek çözülebilir. Bu şekilde %75’e kadar insanlarda başan sağlanır. Bu eğitimde, ani gelen dürtüleri bastırarak ve idrar boşaltma aralığını uzun tutarak, önce 1-2 saatle başlayıp sonra 3-4 saate çıkararak, idrar depolama kapasitesini arttırmak hedeflenir. Bir diğer yaklaşımda ise, idrar için belli bir zaman çizelgesi incelenir.

Yetişememe İnkontinansı için en etkili ilaçlar oksibutinin, propantalin, tolterodin ve bazı trisiklik antidepresanlardır. Bu ilaçların ortak yan etkisi, ağızda kurukluktur.

Yazdır

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: Boşaltım Sistemi

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube